Свет - Албин Курти бара нов Устав на Косово

Досегашниот лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти, вчера беше реизбран на претседателското место, со што доби нов мандат од три години, пренесува косовскиот печат. Курти во својот прв говор по реизборот со 422 гласа рече дека ќе продолжи да работи на спроведувањето на целите на движењето и дека, пред се, ќе се ангажира за нов Устав кој ќе му овозможи на Косово национално обединување. - Уставот на Косово треба да биде документ што ќе му овозможи на Косово обединување со Албанија, како фаза која води до националното обединување - рече Курти истакнувајќи дека Албанците поделени на Балканот не можат да ја имаат неопходната национална безбедност, одбрана, ниту економски развој. Тој додаде дека за движењето Самоопределување, Србија е непријателска држава бидејќи турка антиалбански проекти. Албин Курти е пратеник во косовското Собрание, додека Самоопределување е третата политичка партија по бројот на гласови.
| | веќе видена | слични

Косово треба да биде признато од две третини од државите во светот за да го подготви последниот чекор кој треба да го направи за зачленување во ООН, смета Адем Демачи, претседател на Сојузот на писатели на Косово, кого го нарекуваат косовски Мандела. За време на престојот во Дебар, Демачи исто така изјави дека дел од територијата на Косово се уште се држи во заложништво од Србија, и оти земјата има многу нерешени проблеми во економијата, буџетот, царината и други области. - Ние сме нова држава, но сме многу далеку од вистинската независност. Незвисност значи да имаме сопстевна војска, која ја немаме, полиција, наши а не меѓународни судови и обвинителства - изјави Демачи. Според него, разговорите со Србија, треба да се сконцентираат во предавање на катастарските документи од страна на Србија , додека меѓународната заедница, смета Демачи, треба да ја принуди Србија да признае дека е виновник и да побара прошка не само од Косово туку и од Босна и други земји. Тој ја поддржува опцијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 159 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Албин Курти бара нов Устав на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: