„Делиите” и „гробарите” ќе ја спасуваат верата на „комитите”

Навивачите на српските фудбалски клубови „Црвена звезда” и „Партизан” најавија поддршка за македонските пријатели, за почеток на обединување и нови протести на скопската тврдина в сабота, од 11 до 14 часот. „Комити” и „чкембари”, „делии” и „гробари” сите заедно в сабота, на скопското Кале, обединети да ја бранат својата вера. Ова беше слоганот под кој се собраа околу 10.000 членови на социјалната мрежа Фејсбук меѓу кои и навивачите на српските фудбалски клубови „Црвена звезда” и „Партизан” и најавија поддршка за македонските пријатели, за почеток на обединување и нови протести на скопската тврдина в сабота, од 11 до 14 часот. Меѓуетничката тензија, која во неделата кулминираше на Кале со крвав инцидент, чиј епилог беше осуммина повредени, се подгрева на интернет каде што се формирани голем број групи, пред се од навивачи, кои моментно ги прекинуваат клупските ривалства поради, според нив, обединување за интереси на државата. Во најавите за меѓуетнички тензии можат да се видат коментари кои повикуваат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Драматична станува ситуацијата на границата меѓу Венецуела и Колумбија. Како што објави Би-би-си, повикувајќи се на локални медиуми, едно лице загинало, а 14 ...
сите 143 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Делиите” и „гробарите” ќе ја спасуваат верата на „комитите”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: