Мицкоски јасен: Нема да прифатиме промена на Уставот за промена на уставното име


Нема да прифатиме промена на Уставот со цел промена на името на Република Македонија. Ова е ставот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и неговата партија. -Позицијата на ВМРО-ДПМНЕ во минатото е неколку пати кажана јавно и јас неколку пати самиот ја имам кажано. Што се однесува до промена на Уставот, а со цел промена на уставното име на Република Македонија и таа е непроменета и ќе остане непроменета-изјави Мицкоски за Сител.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по посетата на Вашингтон, ја продолжи својата интензивна дипломатска активност почнувајќи неколкудневна агенда на посети на Република Словенија, Република Хрватска и Република Србија. Како што информираат од партијата, во текот на вчерашниот ден претседателот Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски оствариле средба со поранешниот премиер и сега лидер на словенечката опозиција и претседател на СДС, Јанез Јанша. На средбата во Љубљана се разговарало за повеќе актуелни теми поврзани за можностите за меѓупартиска соработка, актуелната политичка состојба и стратешките интереси на државата врзани со членството во НАТО и ЕУ. Мицкоски посочил дека Република Македонија економски стагнира, а граѓаните секој ден живеат полошо. Истакнал дека остануваат и проблемите поврзани со недостигот на демократски капацитет на власта за што, како што рекол, најдобар пример е политичкиот терор врз неистомислениците кој мора веднаш да престане. Воедно, претседателот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почна неколкудневната посета на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на регионот. Тој во Словенија веќе се сретна со лидерот на словенечката опозиција Јанша со кого разговарале за соработката, политичката состојба и за членството во ЕУ и во НАТО. Македонија мора да оствари реален напредок во областа на евроинтеграциите, а воедно да се престане со голиот популизам на владата без реформи. Мицкоски на регионалната турнеја по Словенија ќе ги посети и Хрватска и Србија. извор: МРТ
| | веќе видена | слични

Република Македонија мора да оствари реален напредок во поглед на европските интеграции, притоа потребно е да престане праксата на гол популизам на владата без суштински реформи во клучните области, како и ангажирање на севкупните капацитети за остварување на реален напредок кој мора да биде вреднуван и од кој највекје корист ќе имаат самите граѓани, посочи челникот на ВМРО-ДПМНЕ Христијам Мицкоски, кој по посетата Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по посетата на Вашингтон ја продолжи својата интензивна дипломатска активност отпочнувајќи неколкудневна агенда на посети на Словенија, Хрватска и Србија. „Во текот на вчерашниот ден претседателот Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски остварија средба со поранешниот премиер и сега лидер на словенечката опозиција и претседател на СДС, Јанез Јанша. На средбата во Љубљана се разговараше за повеќе актуелни теми, врзани за можностите за меѓу партиска соработка, актуелната политичка состојба и стратешките интереси на државата врзани со ...
| | веќе видена | слични

Мицкоски ја стартуваше регионалната турнеја на посети со Словенија каде оствари средба со екс словенечкиот премиер Јанез Јанша. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во обид да ги зајакне врските на неговата партија меѓу државите кои ни се блиски истакнал дека во Македонија се случува големо политичко и економско назадување за што ја обвинува новата власт на премиерот Зоран Заев. На средбата во Љубљана се разговарало за повеќе актуелни теми, врзани за можностите за меѓу партиска соработка, актуелната политичка состојба и стратешките интереси на државата врзани со членството во НАТО и ЕУ. „Република Македонија мора да оствари реален напредок во поглед на европските интеграции, притоа потребно е да престане праксата на гол популизам на владата без суштински реформи во клучните области. Потребно е ангажирање на севкупните капацитети за остварување на реален напредок кој мора да биде вреднуван и од кој најмногу корист ќе имаат самите граѓани“, посочи Мицкоски. Соговорниците позитивно ги оцениле меѓупартиските односи, и изразиле ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од потпретседателот Александар Николоски од денес до среда ќе остварат средби со повеќе лидери и влијателни функционери во регионов на кои ќе ги претстават визиите на новото партиско раководство за идната соработка во југоисточна Европа и улогата на Република Македонија. Предвидени се средби со Претседателот на партијата СДС и поранешен премиер на Словенија Јанез Јанша, претседателот на ХДЗ и премиер на Хрватска Андреј Пленковиќ и Претседателот на СНС и Претседател на Србија Александар Вучиќ. Средбата со поранешниот словенечки премиер Јанша е предвидена за денеска, додека во текот на утрешниот ден Мицкоски ќе разговара со Пленковиќ, а во среда е предвиден состанок со претседателот на Р. Србија, Александар Вучиќ. На средбите ќе се разговара за состојбите во регионот, билатералните односи, економската соработка, соработката меѓу партиите. Со ова ВМРО ДПМНЕ работи во насока на подобрување на односите помеѓу Македонија и земјите од регионот. Целта на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предвидени се средби со претседателот на партијата СДС и поранешен премиер на Република Словенија Јанез Јанша, со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и со српскиот претседател Александар Вучиќ. На средбите ќе се разговара за состојбите во регионот, билатералните односи, економската соработка и соработката меѓу партиите. Со ова ВМРО-ДПМНЕ работи во насока на подобрување на односите помеѓу Македонија и земјите од регионот, како и на зацврстување на меѓусебното пријателство, се вели во соопштениот на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е во работна посета на Република Словенија, Република Хрватска и Република Србија. Во текот на вчерашниот ден Мицкоски и Александар Николоски остварија средба со поранешниот премиер и сега лидер на словенечката опозиција и претседател на СДС Јанез Јанша. На средбата во Љубљана се разговараше за повеќе актуелни теми, врзани за можностите за меѓу партиска соработка, актуелната политичка состојба и стратешките интереси на државата врзани со членството во НАТО и ЕУ.Мицкоски посочи дека државата економски стагнира, а граѓаните секој ден живеат полошо. Остануваат проблемите поврзани со недостатокот на демократскиот капацитет на власта за сто најдобар пример е политичкиот терор врз неистомислениците кој мора веднаш да престане.Мицкоски посочи дека Република Македонија мора да оствари реален напредок во поглед на европските интеграции, притоа потребно е да престане праксата на гол популизам на владата без суштински реформи во клучните области. Потребно е ангажирање на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски на мини турнеја во регионот, ќе се остварат средби со политичари од Република Словенија, Република Хрватска и Република Србија. Предвидени се средби со Претседателот на партијата СДС и поранешен премиер на Република Словенија Јанез Јанша, Претседателот на ХДЗ и Премиер на Република Хрватска Андреј Пленковиќ и Претседателот на СНС и Претседател на Република Србија Александар Вучиќ. На средбите ќе се разговара за состојбите во регионот, билатералните односи, економската соработка и соработката меѓу партиите. Со ова ВМРО ДПМНЕ работи во насока на подобрување на односите помеѓу Македонија и земјите од регионот, како и на зацврстување на меѓусебното пријателство. На оваа балканска турнеја претходеа интензивни политички средби на Претседателот Мицкоски во Вашингтон САД, претходно на официјален Брисел и посета на Будимпешта Унгарија.
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на вчерашниот ден остварил повеќе средби со дијаспората во Њу Џерси, САД, и оддржал трибина на која се разговарало за акутелните политички состојби во Република Македонија, информираат од Центарот за комуникации на партијата. Мицкоски остварил средба со претставниците на Движењето за човекови права во Њу Џерси – организација која повеќе од 30 години превзема голем број активности насочени кон заштита на правата на Македонците кои живеат надвор од Македонија, како и добротворни активности во земјава. „Мицкоски ги информираше соговорниците за активностите на ВМРО-ДПМНЕ насочени кон промоција на стратешките надворешно-политички приротети на Република Македонија. Исто така соговорниците се осврнаа и на актуелната политичка состојба во Република Македонија, пришто Мицкоски истакна дека во нашата земја владее правна несигурност и политички терор. Тој го посети црковниот храм Св. Кирил и Методиј кој е дел од една од најстарите и наголемите црковни заедници на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на денот ќе продолжи да дува умерен до засилен северен и североисточен ветер. Кон крајот на денот облачноста почнувајќи од север ќе се намалува. ...
сите 204 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 115 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 21 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 94 | | | веќе видена

Спикерот на венецуелското Национално собрание, Хуан Гуаидо, кого над 50 земји, меѓу кои и САД и повеќето членки на ЕУ, го признаа за легитимен привремен ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски јасен: Нема да прифатиме промена на Уставот за промена на уставното име

Од:
До кого (е-маил):
Порака: