Груевски предупредува што и следи на Македонија ако ВМРО-ДПМНЕ не добие 63 пратеници


8 копии

Веќе неколку пати ги повторувам работите со кантонизацијата, двојазичноста, федерализацијата. Го повторувам ова заради една причина- да не ни се случи грешка. Ако се направи грешка, таа ќе биде кобна, нема враќање назад, кога нешто ќе се направи од ваков карактер, ќе се згреши и ќе се отиде во еден правец, нема поправање, нема каење. Ова го истакна Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на кандидатската листа во четвртата изборна единица. -Ви кажуваме многу отворено, многу јасно, што и следи на Македонија од сценаристите кои го најмиле Заев да го спроведе нивното сценарио. Можеби некои од вас се разочарани од некои наши слабости, грешки, пропусти и ние сме живи луѓе и ние грешиме, но стратешки грепки немаме. Ќе се трудиме да ги поправиме, дабидеме подобри, да бидеме уште поуспешни, да имаме помалку грешки, помалку слабости, но ова е крупна работа, ова не е работа за некоја мала грешка, па ајде ќе гласам за ова па што сака нека биде. Се работи за Македонија, внимавајте, се работи за иднината на ...
| | веќе видена | слични

Вечерва владеачката партија имаше митинг во Делчево. Пред граѓаните на источниот мал град Никола Груевски повторно зборуваше за федерализацијата и кантонизацијата која наводно ја заговарал неговиот опонент Зоран Заев. „Видовме дека Заев се здружил со криминално-разузнувачки структури, направиле договор тие нему да му помогнат за премиер, а тој ним за федерализација, кантонизација на Македонија. Тој си ги кажа плановите, верувајќи дека македонскиот народ нема да се свести. Кога виде дека народот веднаш го препозна ризикот, почна да реферира и да се брани дека тоа не го кажал“, рече Груевски пред Делчевчани. Тој убеден дека ќе ги добие изборите, рече дека следи уште една голема, силна референдумска победа за ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
9 копии

Федерализацијата е само во главата на Груевски. Кантонизацијата којашто ја споменува не знам од каде му паднала на памет. Веројатно мисли на конфискацијата, конфискацијата ќе ја има после овој грабеж што се случи, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев во неделното интервју на Радио Слободна Европа. На прашањето дали се основани стравувањата на пензионерите, јавната администрација и оние на коишто им е ветена работа во неа се главната гласачка база на ВМРО-ДПМНЕ, дека со промена на власта може да има негативни последици за нив, Заев вели дека тоа е веќе „апсолвирано прашање“ и не ја споделува таквата перцепција. „Мислам дека тоа е веќе апсолвирано прашање, иако ВМРО-ДПМНЕ сè уште се обидува да се заканува, ќе дојде Заев, СДСМ ќе ве брка од работа, ќе нема за пензии и слично. Уште еднаш јавно потенцирам, влакно од главата на никого нема да му фали. Секако, ако некој не си ја врши работата, ако не доаѓа на работа како и секаде, но од политички причини некој да изгуби работно место, тоа никогаш повеќе во Македонија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Неколкупати ги повторувам работите со кантонизацијата, двојазичноста, федерализацијата, поради една причина – да не ни се случи грешка, зашто доколку се направи грешка, таа ќе биде кобна, нема враќање назад, кога нешто ќе се направи од ваков карактер, ќе се згреши и ќе се отиде во еден правец, нема поправање, нема каење, порача Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на кандидатската листа во четвртата изборна единица во петокот вечерта на предизборниот собир во Штип. „Ви кажуваме многу отворено, многу јасно, што ѝ следува на Македонија од сценаристите кои го најмиле (челникот на опозицискиот СДСМ, Зоран) Заев да го спроведе нивното сценарио. Можеби некои од вас се разочарани од некои наши слабости, грешки, пропусти…. И ние сме живи луѓе, и ние грешиме, но стратешки грешки немаме. Ќе се трудиме да ги поправиме, да бидеме подобри, да бидеме уште поуспешни, да имаме помалку грешки, помалку слабости, но ова е крупна работа, ова не е работа за некоја мала грешка… Се работи за Македонија, внимавајте, се ...
| | веќе видена | слични

Ако се направи грешка, таа ќе биде кобна, нема враќање назад, кога нешто ќе се направи од ваков карактер, ќе се згреши и ќе се отиде во еден правец, нема поправање, нема каење,порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вчерашниот митинг во Штип, говорејќи за идеите за федерализација,двојазичност и кантонизација. Според Груевски многу е јасно, што и следи на Македонија од сценаристите кои го најмиле Заев да го спроведе нивното сценарио. Фокусот како што вели Груевски треба да биде на она што го нуди ВМРО-ДПМНЕ за да добие 63 пратеници. Темите за федерализација,двојазичност и проширена употреба на Рамковниот договор станаа актуелни по повеќето изјави на лидерот на СДСМ Заев дадени во Македонија и пред албанската дијаспора во Швајцарија. За ваквите ставови Заев жестоко беше критикуван и од голем дел од експертската јавност.Дека отвара прашања и болни теми кои по изборите можат да бидат третирани од оние кои не му мислат добро на соживотот во Македонија.Како и да послужат за потхранување на нечии тенденции. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

-Ви кажуваме многу отворено, многу јасно, што и следи на Македонија од сценаристите кои го најмиле Заев да го спроведе нивното сценарио. Можеби некои од вас се разочарани од некои наши слабости, грешки, пропусти и ние сме живи луѓе и ние грешиме, но стратешки грепки немаме. Ќе се трудиме да ги поправиме, дабидеме подобри, да бидеме уште поуспешни, да имаме помалку грешки, помалку слабости, но ова е крупна работа, ова не е работа за некоја мала грешка, па ајде ќе гласам за ова па што сака нека биде. Се работи за Македонија, внимавајте, се работи за иднината на нашата заедничка татковина – изјави вечерва Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на кандидатската листа во четвртата изборна единица. Груевски додаде дека веќе неколку пати ги повторува работите со кантонизацијата, двојазичноста, федерализацијата. – Го повторувам ова заради една причина- да не ни се случи грешка. Ако се направи грешка, таа ќе биде кобна, нема враќање назад, кога нешто ќе се направи од ваков карактер, ќе се згреши и ќе се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова го истакна Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на кандидатската листа во четвртата изборна единица. -Ви кажуваме многу отворено, многу јасно, што и следи на Македонија од сценаристите кои го најмиле Заев да го спроведе нивното сценарио. Можеби некои од вас се разочарани од некои наши слабости, грешки, пропусти и ние сме живи луѓе и ние грешиме, но стратешки грепки немаме. Ќе се трудиме да ги поправиме, дабидеме подобри, да бидеме уште поуспешни, да имаме помалку грешки, помалку слабости, но ова е крупна работа, ова не е работа за некоја мала грешка, па ајде ќе гласам за ова па што сака нека биде. Се работи за Македонија, внимавајте, се работи за иднината на нашата заедничка татковина, истакна Груевски. Да се фокусираме, додаде тој, на она што го нуди ВМРО-ДПМНЕ. -Да се фокусираме на економскиот прогрес, на суверена, самостојан и независна држава, унитарна држава без кантони, држава со соживот… заеднички да одиме напред, да се отвораат нови работни места за сите граѓани на Македонија. Ние не ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 222 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 104 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски предупредува што и следи на Македонија ако ВМРО-ДПМНЕ не добие 63 пратеници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: