Надал испиша историја со победата на „Ролан Гарос“

Рафаел Надал влезе во историјата како прв тенисер со двоцифрен број освоени титули на еден грен слем турнир. Шпанецот во финалето на „Ролан Гарос“ го совлада Стен Вавринка со 6-2, 6-3, 6-1 за рекордна десетта победа во Париз. До, вкупно, 15. грен слем во кариерата, Надал стигна по нешто повеќе од два часа и на импресивен начин без загубен сет. Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП) вчера ја објави новата ранг-листа на која најмногу промени има на првите пет места. Енди Мари с` уште е светски број 1, иако не успеа да ги одбрани бодовите од ланското финале на „Ролан Гарос“. По гренд слемот во Париз, најблиску до Мари е Надал. Мари има нешто повеќе од 2.600 бода повеќе од Надал, кој се искачи за две места. Трет на АТП-листата е Стан Вавринка, кој ја задржа својата позиција, а на четвртото место е Новак Ѓоковиќ, кој падна две позиции. Српскиот тенисер не успеа да ја одбрани титулата на Ролан Гарос (елиминиран во четврт-финалето од Доминик Тим) и првпат по октомври 2009 година е на четвртото место. ...
| | веќе видена | слични

Малерите продолжуваат да го следат еден од најдобрите тенисери на светот, Хуан Мартин дел Потро. Веќе подолг период аргентискиот тенисер ја влече повредата на препоните на десната нога, поради која сигурно нема да настапи на Квинс, но големи се шансите да остане без учество на неофицијалното Светско првенство во тенис – Вимблдон. Неговиот медицински тим најави дека ќе направи сè што е во негова моќ за да го воспостави тенисерот да заигра во Лондон, но шансите биле минимални.
| | веќе видена | слични

Fédération Française De Tennis и Eurosport претставуваат ексклузивни и никогаш претходно невидени снимки од Рафаел Надал на неговиот пат до историската десетта победа на Ролан Гарос. Еуроспорт во соработка со Француската Тениска Асоцијација ( Fédération Française de Tennis FFT) го претставува ексклузивниот документарец „Ла Децима“ , кој го следи Рафаел Надал на патот до неговата десетта победа на Роланд Гарос. Надал на камерите на Еуроспорт и ФТА им дозволи целосен пристап во текот на овогодишниот турнир. Камерите го следеа додека се подготвуваше за потврда на позицијата, најголем тенисер на сите времиња на земјена подлога, и освојување на 15 Гранд Слем титули. La Décima - The Story се емитуваше на ТВ и дигиталните платформи на Еуроспорт (понеделник, 12 јуни) во 20:30. Документарецот ќе ни открие што го мотивираше „Кралот на земјената подлога“ во подготовките за освојување на десеттата победа на Ролан Гарос и прата Гранд Слем титула од 2014 година. La Décima - The Story на фановите ќе обезбеди место во прв ...
| | веќе видена | слични

Дел Потро загуби во третото коло ан Францускиот опен, турнир на кој се мачеше со повреда на бутниот мускул. 28-годишниот Аргентинец уште не се опорави и вели дека ќе мора да одмара со надеж дека же се врати на Вимблдон. Турнирот го загуби и британскиот број 3, Еванс, кој се повреди на турнирот во Сарбитон минатата недела и затоа не настапи на турнирот во Нотингем. Претходно, новокрунисаниот шампион од Ролан Гарос, Рафаел Надал се повлече од турнирот за да добие доволно одмор пред Вимблдон.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер Енди Мареј не крие дека очекува за скоро време да го загуби првото место на АТП листата. – Доколку сакате да бидете на врвот не смеете да имате период од три месеци во кој играте лош тенис. Кај мене тоа беше случај до Ролан Гарос и веројатно ќе го загубам првото место на АТП листата – вели Мареј. Британецот го задржа првото место на АТП листата поради лошата форма на Новак Ѓоковиќ и паузата на Роџер Федерер. Рафаел Надал по титулите во Монте Карло, Барселона и Ролан Гарос сега има шанса дури и по Вимблдон да се врати на првото место на АТП листата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Првиот светски рекет, Енди Мареј, на британските новинари им дал искрена изјава дека очекува да го загуби првото место на АТП листата. „Најверојатно ќе го загубам првото место. Доколку сакате да бидете на врвот не смеете да имате период од три месеци во кој играте лош тенис. Кај мене тоа беше случај до Ролан Гарос“, рекол Мари. Исто така, шкотскиот тенисер рекол дека поради лична цел, а не поради поените ќе се обиде да го освои Вимблдон. Во изминатите неколку месеци Мареј го задржа првото место на АТП листата најмногу поради лошата форма на Новак Ѓоковиќ и паузата што ја направи Роџер Федерер. Во меѓувреме Рафа Надал по титулите во Монте Карло, Барселона и Ролан Гарос му претставува најголема закана. н.ц. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Моментално првиот тенисер на светот Енди Мареј си ја отворил душата на британските медиуми каде рекол дека знае дека наскоро ќе го загуби првото место. „Најверојтно ќе го загубам првото место. Доколку сакате да бидете на врвот не смеете да имате период од три месеци лош тенис, како што имав јас пред Ролан Гарос“ рекол Мареј. Првиот рекет на светот напоменал дека е свесен дека наскоро ќе ја загуби лидерската позиција на АТП листа. „Знам дека тоа веројатно ќе се случи и тоа за мене е потполно во ред. Не сакам да го освојам Вимблдон поради поени, туку поради мојата лична цел“ објаснил Мареј. Првата позиција на табелата Мареј ја „задржал“ благодарение на лошите игри на Новак Ѓоковиќ, како и паузата на Роџер Федерер. Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал, за разлика од овие двајца сериозно се приближил до првото место. После лошиот прв дел на сезоната Енди сега го очекува сезона на трева, а првиот турнир на кој ќе настапи е Квинс. „Сеуште сум далеку од она каде што сакам да бидам, такашто се враќам на тренингот и ...
| | веќе видена | слични

Светскиот тениски рекет број еден Британецот Енди Мареј, си ја отвори душата за медиумите на Островот, на кои им изјави дека знае оти наскоро ќе го загуби првото место на АТП листата.-Најверојатно ќе го загубам првото место. Доколку сакате да бидете на врвот, не смеете во период од три месеци да не осовите ниеден турнир, како што имав јас пред Ролан Гарос, изјави Мареј.Првиот светски рекет напомена и дека е свесен дека наскоро ќе ја загуби првата позиција на АТП листата.-Знам дека наскоро ќе паднам од првото место на АТП, но не сакам да го осовјам Вимблдон само заради поените, туку заради моите лични цели, објасни Мареј.Британецот ја задржа првата позиција благодарение на лошата игра на Србинот Новак Ѓоковиќ, како и паузата на Роже Федерер. Но, за разлика од ове двајца, Шпанецот Рафаел Надал сериозно се доближи до врвот на АТП и со победа на Вимблдон повторно ќе биде број еден.
| | веќе видена | слични

Белгискиот тенисер Давид Гофин поради повреда на зголобот нема да учествува на третиот Грен слем во сезоната, Вимблдон. Гофан се повреди на Ролан Гарос, кога во третото коло мораше да го предаде мечот против Зебаљос. Белгискиот тенисер на минатогодишниот Вимблдон успеа да стигне до четвртфиналето, каде беше поразен од Милош Раониќ. Неофицијалното светско првенство во тенис започнува на 3 јули, а титулата од минатата година ја брани Енди Мареј.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал се повлекува од турнирот во Квинс. Шпанскиот тенисер изјави дека мора да се одмори по долгата сезона на земјена подлога, со цел да биде подготвен за следниот гранслем, настапот на Вимблдон. Надал во неделата ја освои рекордната 10. титула на Ролан Гарос, а со овој одмор навестува дека ќе атакува на двојна круна на годинашните гранслем турнири. „Моето тело мора да се одмори, за да бидам максимално подготвен за Вимблдон. Оваа одлука беше иницијатива на мојот доктор. Жал ми е што нема да настапам на Квинс, тој турнир ми е еден од омилените. Го освоив во 2008 година, а секогаш кога играв финале на овој турнир, обезбедував пласман во финалето и на Вимблдон“ , истакна вториот светски рекет Рафаел Надал, кој го освои британскиот гранслем во 2008 и во 2010 година. Турнирот во Квинс започнува на 19. јуни, додека Вимблдон започнува од 4. јули. Првиот светски рекет Енди Мареј ќе го брани пехарот во Квинс, додека на турнирот ќе учествуваат четворица тенисери кои се меѓу топ 10 на АТП – листата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надал испиша историја со победата на „Ролан Гарос“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: