Ѓоковиќ со пофални зборови за Милман: Иако изгуби, покажа дека е одличен тенисер


Поранешниот број 1 на АТП листата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ без никакви проблеми успеа да го совлада најголемото изненадување на УС Опен, Џон Милман кој претходно направи сензација елиминирајќи го Роџер Федерер. Ѓоковиќ по мечот кој траеше еден час, покажа дека е сериозен кандидат за титулата на УС Опен и изјави дека условите за игра биле неподносливо тешки, а воедно и му честиташе на Австралиецот за одличната игра против него. -Џон Милман покажа дека е одличен тенисер. По елиминацијата на Федерер, тој и денеска покажа одлична техника и одлична игра. За мене ова беше една од најважните победи. Постојано низ целата игра се мачев со рекетот, ми се лизгаше од раце, условите беа никави. На крајот сум среќен што победив, а наредно е полуфиналето, каде мора целата енергија да ја насочам за нова победа, – изјави Ноле.
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Рожер Федерер вчера доживеа шокантна елиминација од Џон Милман во осминафиналето на Ју-Ес-Опен. Милман е првиот тенисер кој се наоѓа над 50. позиција на АТП листата кој го совладал легендарниот Швајцарец. Федерер вчера се жалеше на проблемите околу времето и тоа го наведе како главна причина што загубил од „анонимниот“ тенисер. Сега, освојувачот на 20 Гренд Слем титули упати уште една изјава со која дополнително ги разочара фановите на тенисот. Имено, Федерер потенцираше дека се надева дека на Милман и овој пат ќе му се погоди екстремно топло време, алудирајќи дека тоа е негова најголема шанса за успех против Ѓоковиќ со кого ќе се сретне во четвртфиналето. - Против Новак, Џон ќе мора повторно да одигра на високо ниво за да се обиде да го загрижи Ѓоковиќ. Исто така ќе треба да се надева на уште еден топол ден доколку сака успех - коментираше Федерер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новак Ѓоковиќ изминатава недела стигна до својата трета титула на Ју-Ес опен, или поточно до својата 14-та грен слем титула во кариерата со што се израмни со идолот од своето детство, легендарниот Пит Сампрас. Српскиот тенисер го надигра Дел Потро во големото финале и сосема заслужено стигна до вториот голем трофеј оваа година по оној на Вимблдон, а со оглед на тоа што делува силно и моќно како во времето кога владееше во светскиот тенис, почнаа да пристигнуваат и различни анализи преку кои се истакнува големината на Ноле. Еден од најголемите и најпознати критичари на Ѓоковиќ во неговите најдобри денови беше Матс Виландер, но по враќањето на Новак во врвна форма, Швеѓанецот сега смета дека Србинот веќе ги надминал Федерер и Надал во еден тениски сегмент, мислејќи на константноста во играта. – Движењето на Ѓоковиќ е неверојатно добро. Колку што е подолг поенот, тој станува посигурен и несовладлив. Кога неговиот фокус е тука, едноставно нема дупки во неговата игра. Едноставно кажано, тој е како човечки ѕид. ...
| | веќе видена | слични

Во последните месеци Новак Ѓоковиќ го воодушевува тенискиот свет со своите настапи. После освојувањето на Вимблдон и Мастресот во Сисинати, во голем стил стигна и до титулата на УС Опен. Воодушевен беше и Матс Вајландер, поранешниот тениски број еден и освојувач на седум Грен Слем титули. Во последните години работи како коментатор на Еуроспорт и е познат како редовен критичар на Ѓоковиќ, но сега го смесети помеѓу најдобрите спортисти во историјата. „Новак би го сместил во категоријата на Мајкл Џордан и Мухамед Али . Би го додал тука уште Усаин Болт . Новак е најдобриот спортист кој тенисот го имач. Можеби тука се работи за највисоко можно ниво во тенисот. Дали е подобар од Федерер и Надал ? Веројатно. Никој ништо не му може“, изјави Вајландер. Wilander: "I think Novak Djokovic has reached the ultimate. “Better than Federer at his best, better than Nadal at his best. We have to put it this way. https://t.co/syTkB5x2ON — C Kristjánsdóttir ● (@CristinaNcl) September 12, 2018 Огромни пофалби за Ѓоковиќ: ...
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот тенисер најде оправдување за поразот од Австралиецот, Џон Милман во лошите временски услови. Федерер призна дека не можел да дише во исклучително влажните услови на „Флешинг Медоус“. Милман направи историски успех за него, за прв пат победувајќи тенисер кој е во првите десет на АТП ранг листата. - Беше премногу топло вечерва. Ова беше вечер во која не можев да дојдам до здив. Немаше циркулација на воздухот, воопшто. Вакво нешто прв пат ми се случува. Не е баш пријатно, постојано се потиш и губиш енергија. Џон подобро се носеше со тоа. Тоа е така затоа што потекнува во едно од највлажните места на земјата, Бризбејн - коментираше Федерер. Џон Милман во четвртфиналето на Ју-Ес-Опен ќе се соочи со Новак Ѓоковиќ кој без проблем во осминафиналето го совлада Соуза.
| | веќе видена | слични
5 копии

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро истакна дека е горд што игра во период на „големата четворка“ и дека не го фрустрира тоа што Рафаел Надал, Роже Федерер, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј досега му препуштија само една гренд слем титула. Дел Потро претпе пораз од Ѓоковиќ во неделата во финалето на Ју-Ес опен, а најдобриот српски тенисер ја освои третата титула на овој турнир во кариерата. - Да се игра во исто време со Надал, Федерер, Ѓоковиќ и Мареј претставува сериозен проблем за освојување на титули. Искрено не ме фрустрира „големата четворка“ што досега имам само една гренд слем титула. За мене е гордост да се натпреварувам со овие спортски легенди, истакна Дел Потро. Аргентинскиот тенисер досега има освоено само еден трофеј на гренд слем турнирите и тоа на Ју-Ес опен во 2009 година.
| | веќе видена | слични

Џерард е љубител на тенисот и често можеме да го забележиме на најважните тениски натпревари како го бодри својот омилен тенисер Новак Ѓоковиќ. Холивудскиот глумец Џерард Батлер и неговата девојка, дизајнерката на ентериер Морган Браун моментално се во потрага на заеднички стан во Големото јаболко, а во паузите уживаат во заедничкото време. Така изминатиот викенд одлучиле да го поминат страствено навивајќи за омилениот играч на Џерард, ниту повеќе ниту помалку Новак Ѓоковиќ. Новак играше финале на US Open против тенисерот Мартин дел Потро и секако Ѓоковиќ го освои турнирот. Парот постојано навиваше и внимателно го следеле секое движење на играта на Новак. После мечот, глумецот и тенисерот снимиле интересно видео во стилот на Џерард од филмот "300" извикувајќи ја познатата реченица "This Is Sparta". "Многу сум горд на мојот Новак кој синоќа го освои US Open. Постојат само неколку борци како што е овој човек. Со години го инспирира Леонид па ова стана нашиот среќен борбен плач. Сè што можам да кажам е фала ...
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Хуан Мартин дел Порто откри што му шепна Новак Ѓоковиќ додека го тешеше по финалето на УС Опен . По натпреварот двајцата пријатели срдечно се поздравија, дел Потро искрено му честиташе на Ѓоковиќ за победата. Потоа, понесен од емоциите тој со насолзени очи седеше на клупата за време на почетокот на доделувањето на пехарите кога Ѓоковиќ му пријде и го прегрна. Тогаш новинарите кои го доловија емотивниот момент се прашуваа што му шепна Ѓоковиќ на дел Потро. Сега славниот тенисер, кој успеа да се врати на терен по многуте повреди, откри за што станува збор. „Ноле ми кажа дека се восхитува на начинот на кој сум се вратил по сè што ми се случи“, изјави дел Потро.
| | веќе видена | слични

Поранешниот шведски тенисер, Матс Виландер, во колумна за „Лекип“, во суперлативи пишува за Новак Ѓоковиќ, по неговата победа на Ју-Ес Опен. Швеѓанецот, кој во минатото редовно го критикуваше Ѓоковиќ, го споредил српскиот тенисер до великаните на ссетскиот спорт Мохамед Али и Мајкл Џордан. „Тој е на исто рамниште со Мајкл Џордан и Мохамед Али, тука можеме да го додадеме и Јусеин Болт. Новак е најдобриот спортист што тенисот го имал, нај блескав од сите шампиони“, пишува Виландер. „Веројатно е подобар од Федерер и Надал. Никој ништо не му може. Неверојатно е како една комплексна игра успева да ја донесе на ниво на ефтини трикови. Кај него не постојат слабости. Тој е човек-ѕид. Поради тоа е најдобриот во на сите времиња во тенисот и во спортот“. За потсетување, Ѓоковиќ во Њујорк ја освој 14.гренд-слем титула во кариерата и на вечната листа се израмни со Пит Сампрас. Тој оваа сезонава ги освои Вилблдон и Ју-Ес Опен, а со титулата во Синсинати успеа да го комплетира „златниот мастерс“.
| | веќе видена | слични

По поразот во финалето на Ју-Ес Опен, аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро неутешно заплака на својата столица, баш кога сите светла се угаснаа, а церемонијата за доделување на пехарите се подготвуваше. Кога го виде како плаче, Новак Ѓоковиќ му пријде на својот противник, но и голем пријател, и се обиде да го утеши. ¡MOMENTO EMOTIVO! Del Potro lloraba, solo en su silla, hasta que apareció el campeón del #USOpen , Novak Djokovic para consolarlo. #USOpen2018 #DjokoVsDelpo
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 337 | | | веќе видена

„Кога сегашниот технички премиер, Оливер Спасовски го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи (МВР) во 2017 година имаше само 1.000 пасоши ...
сите 214 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

Криминалите на СДСМ излегуваат на виделина. Секојдневно граѓаните се сведоци на низа скандали кои ја тресат владата на СДСМ. Радмила Шекеринска, министерката ...
сите 250 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 81 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ со пофални зборови за Милман: Иако изгуби, покажа дека е одличен тенисер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: