На дел од граѓанскиот сектор му треба будење!

Деновиве слушам гласови дека граѓанскиот сектор не требал да се меша во партиски води (во работите поврзани со идната влада), дека требал да „вежба демократија“, дека требал да биде надворешен коректив при партиското чистење на партиските лајна...!? Она, пак, што истиот тој граѓански сектор прави во меѓувреме се креативни уметнички перформанси! Што да се извлече од сево ова? Имам впечаток дека дел од граѓанскиот сектор јавната политичка сцена на Македонија ја гледа како симулација. Ако е ова време во кое ние треба да вежбаме демократија (како што беше изјавено на една ТВ дебата), тоа значи дека политичката криза во Македонија се разбира како игра/симулација, како виртуелен простор, реално обесполитизиран вакуум, во кој сега ние („загрижените граѓани“) ќе се преправаме дека сме на студентски вежби на некој предмет на политички студии. Ако ние во ова време треба да вежбаме демократија, ние всушност, сме ја изгубиле претставата за тоа што значи да си студент: авангарда која го РАЗБИРА РЕАЛНИОТ проблем и се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 92 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 191 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На дел од граѓанскиот сектор му треба будење!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: