На дел од граѓанскиот сектор му треба будење!

Деновиве слушам гласови дека граѓанскиот сектор не требал да се меша во партиски води (во работите поврзани со идната влада), дека требал да „вежба демократија“, дека требал да биде надворешен коректив при партиското чистење на партиските лајна...!? Она, пак, што истиот тој граѓански сектор прави во меѓувреме се креативни уметнички перформанси! Што да се извлече од сево ова? Имам впечаток дека дел од граѓанскиот сектор јавната политичка сцена на Македонија ја гледа како симулација. Ако е ова време во кое ние треба да вежбаме демократија (како што беше изјавено на една ТВ дебата), тоа значи дека политичката криза во Македонија се разбира како игра/симулација, како виртуелен простор, реално обесполитизиран вакуум, во кој сега ние („загрижените граѓани“) ќе се преправаме дека сме на студентски вежби на некој предмет на политички студии. Ако ние во ова време треба да вежбаме демократија, ние всушност, сме ја изгубиле претставата за тоа што значи да си студент: авангарда која го РАЗБИРА РЕАЛНИОТ проблем и се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 69 | | | веќе видена

Полициските службеници имаат оперативни информации дека криминална група од територијата на Црна Гора се обидела да ја убие новинарката на „Вијести“ Оливера ...
сите 79 | | | веќе видена

Охрид, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде значително посвежо со умерена локална облачност и повремени сончеви периоди. Ќе дува силен северен ...
сите 268 | | | веќе видена

Скопје, 25 септември 2018 На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што ...
сите 220 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 220 | | | веќе видена

Охрид/Битола, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Во рамките на 39. издание на Фестивалот „Браќа Манаки“, утре ќе се одржи премиерата на краткиот игран филм ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На дел од граѓанскиот сектор му треба будење!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: