Адеми: Македонија е пример за успешна мулти-етничка демократија

2 копии

Вицепремиерот Адеми задолжен за спроведување на Рамковниот договор вели дека Македонија е пример за успешна мулти-етничка демократија поради што бара брзо зачленување во големото евроатлантско семејство. „Рамковниот договор е пример како треба да бидат третирани чувствителните прашања кои се поврзани со меѓуетничките прашања. - Мултиетничките карактеристики на Македонија се знак за развиена демократија. Етничката толеранција може да се види денеска во земјата. - Поради ова не гледам причина зошто во блиска иднина ние како држава не би станале дел од големото евроатланско семејство каде може да се приклучиме како земја“, изјави Абдулаќим Адеми.
| | веќе видена | слични

Десет години по потпишувањето,Охридскиот договор, со кој се заврши воениот конфликт во 2001 година,останува искуство од кое треба да се учи.Сепак според учесниците на Конференцијата, организирана од неколку странски и домашни невладини организации,една декада е... Десет години по потпишувањето,Охридскиот договор, со кој се заврши воениот конфликт во 2001 година,останува искуство од кое треба да се учи.Сепак според учесниците на Конференцијата, организирана од неколку странски и домашни невладини организации,една декада е мал период за да се исполнат сите обврски прземени со него.
| | веќе видена | слични

„Една деценија по Охридскиот рамковен договор - Поуки (да бидат) научени од македонското искуство“ е тема на меѓународната конференција што од вчера па се' до недела се одржува во Скопје. Вицепремиерот задолжен за спроведување на Охридскиот рамковен договор, Абдулаќим Адеми, го оцени договорот како значајно политичко постигнување на Македонија и нејзините граѓани, а поддржан од меѓународната заедница. „Многу меѓународни организации го посочуваат како модел за решавање на чувствителни прашања во едно мултиетничко општество“, рече Адеми. Тој посочи дека меѓуетничката толеранција е карактеристика на развиени демократии, а такво нешто може да се види и во Македонија денес. „Затоа не гледам причина зошто земјата не може да стане дел од големото евроатланско семејство во блиската иднина“, додаде вицепремиерот задолжен за спроведување на Охридскиот рамковен договор. Позитивните ефекти од Охридскиот рамковен договор, според професорот Флоријан Бибер од Центарот за ЈИЕ при Универзитетот од Грац, Австрија, ...
| | веќе видена | слични

„Охридскиот договор е политичко постигнување за Македонија и треба да служи како добар пример за тоа како треба да се решаваат чувствителните меѓуетнички прашања“. Ова беше заклучокот од денешната конференција „Една деценија по Охридскиот договор – лекции кои треба да ги учиме од искуството на Македонија“. „Ако основата на Европската Унија е почитувањето на етничките, културните и верските различности, тоа го обезбедува токму Охридскиот договор. Затоа, неговото применување не треба да се гледа како услов, туку како можност што нè доближува до европските вредности“, изјави Абдулаќим Адеми – вицепремиер. Иако поканет, на конференцијата не учествуваше претседателот Ѓорге Иванов. Испрати писмо во кое вели – „Охридскиот рамковен договор и придобивките кои произлегуваат од него го одбележаа развојот во втората деценија од независноста на Македонија, 10 години ја изградија нашата вредност, која воедно е и нашата најголема сила, нашата вековна традиција за соживот и за толеранција со која се гордееме“. На ...
| | веќе видена | слични

Десет години охридски рамковен договор- крај на конфликтот, помирување, искуство од кое може да се учи- ова се носечките столбови на дводневната конференција посветена на рамковниот договор што се одржува во организација на неколку странски и домашни невладини тинк- тенк организации. За вицепремиерот задолжен за имплементација на рамковниот договор, десет години, се мал период за да се исполнат сите обврски преземени со него. - Зад нас се десет успешни години на соживот во мир, меѓусебна соработка, разбирање и меѓуетничка толеранција. На сите нам ни е потребно да продолжиме во овој правец, со цел да ги исполниме сите задачи од рамковниот договор. Десет години се кус период за да ги исполниме сите обврски од договорот. Во ниеден момент и никогаш не треба да прекинеме со решеноста за реализација на она што сме го постигнале и планираме да го постигнеме во иднина, рече Абдулаќим Адеми, вицепремиер за имплементација на охридскиот рамковен договор. Двете германски фондации, Конрад Аденауер и Фридрих ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Адеми: Македонија е пример за успешна мулти-етничка демократија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: