Виолинистката Ванеса Меј вечерва со концерт во `Борис Трајковски`


Мегапопуларната британска виолинистка Ванеса Меј вечер ќе настапи во Вип Арена "Борис Трајковски" во Скопје. Ова е единствен настап на познтата музичарка во регионот, а концертот го организира Прагма продукција со поддршка на Министерство за култура и Македонската филхармонија. Атрактивната Ванеса Меј Венкорн Николсон професионално позната како Ванеса Меј, некогаш била нарекувана "чудо од дете", а сега е една од најпознатите виолинистки на сите времиња. Позната е по необичниот спој на техно и класичниот стил во своите изведби. Уште на 16 години ги поместува музичките граници кога го објавува албумот "Violin Player" формирајќи необичен микс на џез, поп и техно звук, но се издвојува и по нејзините сценски настапи и необичен изглед. Албумот веднаш по објавувањето се нашол на Топ-листите во над 20 земји од светот. Првиот солистички концерт го имала на само 9 години, а на 10 веќе настапувала со симфониски концерт. До нејзините 13 години веќе објавила три албуми. Ванеса Меј е запишана во Гинисовата книга на ...
| | веќе видена | слични

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис се закани дека Велика Британија ќе ги напушти преговорите со Брисел за излез на земјата од Унијата, доколку ЕУ побара 100 милијарди евра како отпремнина за Брегзитот.Ова е нов обид на британската Влада во време на предизборната кампања за изборите од 8 јуни, да ја манифестира „цврстината и непопустливоста“ на официјален Лондон, како и да се испратат заканувачки пораки кон Брисел.Ваквата закана од Дејвис се толкува како навестување дека Велика Британија и натаму сериозно разислува за опцијата да ја напушти ЕУ и без да се постигне договор со Европејците за Брегзит.Премиерката Тереза Меј по референдумот од пред 11 месеци, зборуваше дека за Лондон е „подобро да нема, отколку да се постигне лош договор“, но подоцна таа и министерот Дејвис ја уверуваа домашната и европската јавност дека ќе се настојува да се постигне „фер спогодба“ со Унијата, затоа што Брегзит без договор „никому не му одговара“.Сметката за „разводот“ меѓу ЕУ и Велика Британија од 100 милијарди евра ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Велика Британија ќе ги напушти преговорите за нејзиното излегување од Европската унија (ЕУ), ако Брисел не ја повлече својата намера да бара 100 милијарди евра, изјави министерот за Брегзит Дејвид Дејвис, пишува The Sunday Times. Во интервју за весникот министерот рече дека разговорите ќе влезат во “криза” уште на самиот почеток, бидејќи ЕУ одбива да води разговори за идниот трговски договор, односно се додека Велика Британија не се согласи да ја плати т.н излезна такса. Во предупредувачката изјава кон Брисел Дејвис изјави дека останатите земји членки на заедницата ќе треба да ја преиспитаат својата позиција, ако имаат желба да видат напредок во преговорите и додаде дека смета дека “дури една милијарда фунти се многу пари” за Лондон…./ Loading...
| | веќе видена | слични

Брисел мора да ја плати својата „сметка по Брегзит“ вредна милијарди фунти, за откуп на британскиот удел во Европската инвестициска банка и други заеднички проекти, изјави Тереза ​​Мејво интервју за „The ​​Sunday Telegraph“. Според британската премиерка „парите платени во минатото“ од Кралството треба да бидат одбиени од крајната сметка. Таа смета дека Велика Британија има финансиски „права“, кои треба да бидат почитувани за време на преговорите за плаќањата, но има и „обврски“ кон заедницата, која ја напушта. Позицијата на Меј е јасно отфрлање на цврстите барања на некои земји од Европската унија, според кои Кралството не може да бара враќање на нејзините удели од европските средства. Според информациите кои доаѓаат од Брисел, се очекува преговарачите од страна на ЕУ да побараат сума меѓу 60 и 100 милијарди евра од Велика Британија за покривање на веќе договорените, но неисполнети плаќања.
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот премиер Тереза Меј смета дека Брисел треба да и исплати на Велика Британија “милијарди фунти” за акциите на земјата во Европската инвестициска банка. Според Меј, Велика Британија има финансиски права, кои треба да се земат во предвид поради нерешените обврските за време на преговорите за Брегзит. ” Многу се зборува за тоа, какви обврски треба да има Велика Британија, или за тоа, какви можат да бидат нашите права, имајќи ги предвид парите кои се платени во минатото. Ние јасно велиме дека ќе ги проценуваме и правата и обврските “, вели Меј пред британски медиуми. Премиерот потсети дека Велика Британија учествува во неколку големи заеднички со ЕУ финансиски и инвестициски проекти. Поради тоа, земјата има право на удел во крајната “сметка”. “Има инвестициска банка, има инвестициски фонд, има и други области. Како што знаете, тоа ќе биде важен дел од преговорите”, вели Меј. Според владини извори, уделот на Велика Британија во банката се проценува на околу 10 милијарди евра. Според медиумите, во ...
| | веќе видена | слични

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, вчера ги повика Британците да ја поддржат во преговорите за излегувањето на земјата од Европската Унија, откако ќе гласаат за нејзината партија на парламентарните избори на 8 јуни. Таа вети дека во замена ќе го ограничи пристапот на неевропски мигранти до кралството, а потоа ќе се намали и миграцијата на луѓе од земјите-членки на ЕУ, пренесе Франс прес.Во момент кога земјата тргнува на големото патување наречено „брегзит“, шефицата на конзервативната влада инсистираше колку е важно да добие „чист мандат“, за да се постигне „најдобар можен“ договор на претстојните преговори за излез од ЕУ.- Следните пет години ќе бидат пресвртна точка за Велика Британија, основачки момент и предизвик. Секој глас за мене и за мојот тим ќе ја зајакне мојата позиција во преговорите - рече таа во својот говор.Во својот манифест, Меј го изразува ставот дека „миграцијата треба да биде контролирана и намалена, бидејќи кога оди со премногу брзо темпо и во премногу големи размери, тешко е ...
| | веќе видена | слични

Ангела Меркел процесот за преговори за Брегзит го спореди со договарањето на трговски договор. Таа на конференцијата за семејни компании изјави дека Британија “ќе ја плати цената“ на напуштањето на Унијата доколку не дозволи слободно движење на граѓаните на ЕУ. „Ќе видиме како тоа ќе го постигнеме“ – изјави Меркел. Таа изјава беше во склад со претходните коментари кои најавија поостри тонови од Берлин за Брегзит. Меркел додаде дека Британија кога ќе ја напушти ЕУ ќе може да усвои сопствени стандарди за заштита на животната средина и заштита на потрошувачите. Почетокот на преговорите за излез на Британија од ЕУ се очекува следниот месец.
| | веќе видена | слични
6 копии

Европската унија ќе се однесува коректно и фер кон Велика Британија откако земјата ќе го напушти блокот, но Лондон мора да биде свесен дека Брегзитот ќе има своја цена, изјави денеска во Берлин германската канцеларка Ангела Меркел. Говорејќи на конференција за семејните бизниси, Меркел нагласи дека цената од Брегзитот за Велика Британија ќе биде поголема доколку Лондон не се согласи на слободно движење на државјаните на земјите членки на ЕУ. - Ќе треба да видиме како да го избалансираме сето тоа. На ЕУ ќе и се потребни механизми за справување со новите правила во Велика Британија по Брегзитот, кои би можеле да ја загрозат слободната конкуренција, порача Меркел. Ваквата изјава на Меркел доаѓа само два дена откако таа предупреди дека целата британска индустрија, почнувајќи од производството на автомобили, па се до обичните нешта, како патувањето на кучињата и мачките, можат да бидат погодени, доколку Велика Британија се определи за целосен прекин на врските со ЕУ. Меркел притоа го спореди Брегзитот со ...
| | веќе видена | слични

Говорејќи на конференција за семејните бизниси, Меркел нагласи дека цената од Брегзитот за Велика Британија ќе биде поголема доколку Лондон не се согласи на слободно движење на државјаните на земјите членки на ЕУ. Европската унија ќе се однесува праведно кон Велика Британија откако земјата ќе го напушти блокот, но Лондон мора да биде свесен дека Брегзитот ќе има своја цена, изјави денеска во Берлин германската канцеларка Ангела Меркел. Говорејќи на конференција за семејните бизниси, Меркел нагласи дека цената од Брегзитот за Велика Британија ќе биде поголема доколку Лондон не се согласи на слободно движење на државјаните на земјите членки на ЕУ. - Ќе треба да видиме како да го избалансираме сето тоа. На ЕУ ќе и се потребни механизми за справување со новите правила во Велика Британија по Брегзитот, кои би можеле да ја загрозат слободната конкуренција, порача Меркел. Велика Британија во март официјално го покрена процесот за истапување од ЕУ, а преговорите меѓу Лонсон и Брисел за Брегзитот се очекува да ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Тереза ​​Меј изјави дека ќе има тешки и сериозни последици за Британија ако не успее да постигне добар договор за Брегзит. Таа посочи дека следните пет години ќе бидат меѓу најпредизвикувачките во животот на британскиот народ. “Да нема забуна, централниот предизвик со кој ќе се соочуваме е да се преговара за најдобар можен договор за Велика Британија во Европа. Ако не успееме, последиците за Велика Британија и економската сигурност на обичните работни луѓе ќе биде тешка. Ако успееме, можностите пред нас се големи”, рече Меј за време на пред-изборните ветувања на неговата конзервативна партија, пред парламентарните избори закажани за 8-ми јуни. Мај ги отфрли сугестиите дека има специфичен личен пристап или дека не сака да ја споредуваат со поранешната британска премиерка Маргарет Тачер, позната како Железната дама. “Не постои” Мејизам. Знам дека новинарите сакаат да пишуваат за тоа. Постои добар, солиден конзервативизмот, кој ги става интересите на земјата и интересите на обичниот народ во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тој што гласа „за”, го отвора пат за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, како што предвидува Договорот од Преспа, рече претседателот на ...
сите 647 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Виолинистката Ванеса Меј вечерва со концерт во `Борис Трајковски`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: