Стив Хилтон: Меј е одговорна за неуспесите во безбедноста и треба да си поднесе оставка

Британската премиерка Тереза Меј е виновна за безбедносните неуспеси на Лондонскиот мост, во Манчестер и на Вестминстерскиот мост и треба да си даде оставка, а не да бара реизбор, ја пренесува „Брејтбарт“ изјавата на Стив Хилтон, кој беше стратешки директор на ториевците во времето додека Дејвид Kамерон беше британски премиер. Инаку, додека беше министерка за внатрешни работи во администрацијата на Kамерон, Меј беше одговорна за имиграцијата, полицијата и безбедноста и многу го намали бројот на полицајци и покрај постојаните предупредувања од Полициската федерација дека промените ја намалуваат способноста за спротивставување на тероризмот преку елиминирање на капацитетот за локално собирање разузнавачки информации. И рускиот претседател Владимир Путин го осуди нападот во Лондон додавајќи дека е потребна поголема обединетост во борбата против тероризмот во светот. - Бруталноста и цинизмот на овој криминал се шокантни - напиша тој во приватното писмо до британската премиерка Тереза Меј. Меј, пак, одговори ...
| | веќе видена | слични

– Наша работа е да продолжиме да ја водиме земјата, истакна Дејвис. Конзервативците на Тереза Меј не освоија мнозинство во парламентот на изборите минатата недела, и потребна им е подршката од северноирската демократска унионистичка партија . Меѓутоа Дејвис,  нагласи дека конзервативците нема да ги усвојат ставовите на своите партнери околу прашањата за абортус и за истополов брак. Според него, недоличен е коментарот на поранешниот министер за финансии Џорџ Озборн дека премиерката Меј е „мртва жена која се движи“.
| | веќе видена | слични
11 копии

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис ја поддржа денеска премиерката Тереза Меј и потврди дека на 19 јуни ќе седне на преговарачка маса за излезот на Велика Британија од ЕУ. - Наша работа е да продолжиме да ја водиме земјата, истакна Дејвис. Конзервативците на Тереза Меј не освоија мнозинство во Парламентот на изборите минатата недела, што значи дека им треба поддршка од северноирската Демократска унионистичка партија за формирање влада. Дејвис, меѓутоа, нагласи дека конзервативците нема да ги усвојат ставовите на своите партнери околу прашањата за абортус и за истополов брак. Според него, недоличен е коментарот на поранешниот министер за финансии Џорџ Озборн дека премиерката Меј е „мртва жена која се движи“.
| | веќе видена | слични

Во наредната недела конечно треба да започнат преговорите за излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Британскиот министер за Брегзит притоа има намера да се придржува до тврдиот курс. Официјалните преговори за британското напуштање на ЕУ не би можеле да започнат на 19 јуни, бидејќи тоа е истиот датум на кој владата би требало да ја изложи својата политичка програма во новоизбраниот парламент, изјави денеска министерот за Брегзит, Дејвид Дејвис (насловна фотографија). Дејвис, чија Конзервативна партија би требало да ја изложи својата политичка програма на 19 јуни, истиот ден кога и кралицата ќе одржи говор во парламентот, изјави дека преговорите за Брегзит би можеле да започнат наредната недела. „Тоа ќе се случи во наредната недела, тоа се првите расправи“, изјави тој за „Скај њуз“, одговарајќи притоа и на прашањето за техничките детали на преговорите. „Мојот постојан секретар е таму, всушност денес е во Брисел за да разговара за деталите. Тоа нема да се случи до наредниот понеделник, бидејќи тогаш е говорот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меј ќе управува со малцинска влада, која во Долниот дом ќе биде поддржувана од малата северноирска Демократска унионистичка партија (ДУП) и од нејзините десетмина пратеници Британската премиерка Тереза Меј ја претстави својата нова Влада, составена само од министри од нејзината Конзервативна партија, која на предвремените парламентарни избори од 8 јуни освои најмногу пратенички места, но го загуби мнозинството во Парламентот. Меј ќе управува со малцинска влада, која во Долниот дом ќе биде поддржувана од малата северноирска Демократска унионистичка партија (ДУП) и од нејзините десетмина пратеници. Новата британска Влада, која неделава ќе биде официјализирана во Парламентот, нема да биде коалициска и во неа нема место за пратениците на ДУП, но тие ќе бидат неопходни секогаш кога во Долниот дом ќе се расправа за витални прашања од британската политика, како што е тоа буџетот на државата. Пред да ја претстави новата влада, нејзина втора од јули минатата година, Меј изврши помала реконструкција на министерскиот ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Британската премиерка Тереза Меј ја претстави својата нова Влада, составена само од министри од нејзинината Конзервативна партија, која на предвремените парламентарни избори од 8 јуни освои најмногу пратенички места, но го загуби мнозинството во Парл Британската премиерка Тереза Меј ја претстави својата нова Влада, составена само од министри од нејзинината Конзервативна партија, која на предвремените парламентарни избори од 8 јуни освои најмногу пратенички места, но го загуби мнозинството во Парламентот. Меј ќе управува со малцинска влада, која во Долниот дом ќе биде поддржувана од малата северноирска Демократска унионистичка партија. За прв државен секретар е именуван Демијан Грин, кој ќе ја заменува Меј во Долниот дом. Меј потврди дека ќе се посвети, пред се, на успешно спроведување на преговорите за Брегзит, на образованието и на социјалната грижа за тешко болните и неизлечиви пациенти и на прашањето за домувањето. Премиерката одби да ги коментира пишувањата за подготвувањето „партиски ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Лондон,11 јуни 2017 (МИА) - Поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн, изјави денеска дека актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер на Британија, Тереза Меј е „политички мртовец“. Озборн кој беше шест години министер во двете влади на премиерот Дејвид Камерон, кога Меј беше министер за внатрешни работи, верува дека „веќе во текот на следната недела“ може да биде покренат процес за изгласување недоверба на Меј како партиски лидер и за нејзино сменување. Поранешниот министер и еден од тогашните претенденти за наследник на Камерон, тврди дека во редовите на конзервативците владеа „исклучително гневна атмосфера„ поради неуспехот на ториевците на изборите од 8 јуни, на кои партијата која имаше комотна предност пред опозициските лабуристи, го загуби мнозинството во Долниот дом на Парламентот. Во интервју за Би-Би-Си, Озборн открива дека посебен гнев и лутина, има кај оние конзервативци кои го загубија пратеничкиот мандат и за тоа директно ги обвинуваат Меј, нејзината ...
| | веќе видена | слични

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон ги негираше тврдењата дека има намера да ја собори премиерката Тереза Меј, чија конзервативна партија го изгуби своето парламентарно мнозинство. Џонсон, еден од водечките политичари на Конзервативната партија, на социјалната мрежа Twitter напиша дека статијата од весникот за негово преземање на премиерската функција на Тереза ​​Меј, е “глупост”. “Јас ја поддржувам Тереза ​​Меј. Ајде да продолжиме со работата”, изјави Џонсон. Тереза ​​Меј сепак прави напори да постигне договор со една од партите од Северна Ирска за поддршка на нејзината влада. Поранешниот министер за финансии Џорџ Озборн кој беше разрешен минатата година, ја нарече Mej “мртовец кој оди”, а лидерот на опозицијата Џереми Корбин рече дека во секое време е подготвен за нови избори. Тереза ​​Меј се надеваше дека ќе ја зајакне својата партија на парламентарните избори и ќе имаше одврзани раце да преговара за “тежок” Брегзит со ЕУ. Сепак, конзервативците на Тереза Меј, освоија 318 места во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Тереза Меј е „политички мртовец“, изјави денеска во интервју за националниот сервис, поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн. Озборн кој беше шест години министер во двете влади на премиерот Дејвид Камерон, кога Меј беше министер за внатрешни работи, верува дека „веќе во текот на следната недела“ може да биде покренат процес за изгласување недоверба како партиски лидер на актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер на Британија и за нејзино сменување. Поранешниот министер и еден од тогашните претенденти за наследник на Камерон, тврди дека во редовите на конзервативците владее „исклучително гневна атмосфера„ поради неуспехот на ториевците на изборите од 8 јуни, на кои партијата која имаше комотна предност пред опозициските лабуристи, го загуби мнозинството во Долниот дом на Парламентот.
| | веќе видена | слични

Британската премиерка Тереза Меј ја претстави во неделата својата нова влада во којашто има само неколку промени, што е одраз на нејзините ослабено позиции по губењето на апсолутното мнозинство на предвремените парламентарни избори во четвртокот. Демиен Грин, поранешниот министер за труд и пензиски систем, е унапреден на должноста прв државен секретар и заменик на премиерката, а на неговото место доаѓа Дејвид Гејк од министерството за финансии. За министер за правда е именуван Дејвид Лидингтон, која ја презема должноста од Лиз Трас. Во владата се направени само неколку промени и се смета дека тоа е одраз на ослабените позиции на премиерката Тереза Меј по изборите на коишто го загуби апсолутното мнозинство. Меј на должноста министер за здравство го задржа Џереми Хант, а на својата позиција министер за меѓународна трговија остана Лиам Фокс. Во петокот кабинетот на премиерката соопшти дека главните членови на нејзината влада ќе ги задржат местата. Така, Филип Хамонд останува министер за финансии, Борис Џонсон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 260 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 132 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 231 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стив Хилтон: Меј е одговорна за неуспесите во безбедноста и треба да си поднесе оставка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: