Драмски дела на Дејан Дуковски за прв пат ќе бидат изведени во Њујорк

3 копии

Драмски дела на Дејан Дуковски за прв пат ќе бидат изведени во Њујорк Драмските дела на Дејан Дуковски, “Изгубени Германци“ и “ММЕ кој прв почна”, за прв пат ќе бидат изведени во Њујорк,во престижното Producers' Club, веднаш до центарот на Бродвеј. Ова е прво изведување на престави напишани од македонскиот Чехов, како што многумина го нарекуваат, најбрилијантниот македонски писател, драматургот Дејан Дуковски во Њујорк. Преставите ќе се одржуваат секој ден, во два термини. Преставата “Изгубени Германци“, започнува со изведби на 21 Март во 20.00 Часот, а е во режија на Петар Варбанов. А од 28 Март во 22.00 часот, ќе следи претставата “ММЕ кој прв почна”, во режија на Теодор Петелов. Местото каде ќе се играат овие претстави е престижниот Продјусерс Клуб, кој се наоѓа во близина на гламурозниот Бродвеј во Њујорк. Ова се покажува како одлична можност за сите оние македонци кои живеат во Америка, а кои се љубители на театарската драма и комедија, и што копнеат да слушнат и да видат нешто од „дома“ . Дејан ...
| | веќе видена | слични

Отсекогаш сум сакал да поставам и да играм во претстава според текст на Дејан Дуковски зашто верувам дека тој е еден од најголемите драматичари што некогаш сме ги имале на Балканот, искрено вели бугарскиот актер и режисер Теодор Петелов. Тој е првиот што ќе режира дело во Њујорк на нашиот најпознат автор на драмски текстови. Во продукција на компанијата што тој ја основал пред четири и пол години, „Вајт листед“, „Изгубени Германци“ и „ММЕ... кој прв почна“ ќе се играат во срцето на Њујорк, во Kлубот на продуцентите, на 21 март, односно на 26 март, а ќе се играат до 6 април. Петелов, кој е дипломиран актер на Националната академија за театар и филм „Kрсто Сарафов“ од Софија, ни објасни како ја добил идејата за да го промовира балканскиот Чехов, како што многумина го нарекуваат Дуковски. - Го контактирав, зборувавме за идејата и тој целосно ме поддржа во работата и бев многу возбуден поради тоа. Тоа беше с` што ми требаше. Екстремно сум среќен што ќе ја имам шансата да ја претставам последната драма на Дејан ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 206 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 162 | | | веќе видена

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер ...
сите 214 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Драмски дела на Дејан Дуковски за прв пат ќе бидат изведени во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: