Јана Бурческа остана без Евровизиско финале, но доби венчален прстен


Македонската претставничка на годинашниов Евросонг, Јана Бурчевска, која што настапи со песната "Танцувам сама" (Dance Alone), остана без пласман во големото финале в сабота во Киев, Украина. Таа имаше извонреден настап, со кој што ги освои симпатиите на публиката, но и со промотивниот спот непосредно пред излегувањето на сцената во кој што објави дека е бремена. Во една сцена од спотот како најава пред секој настап на учесниците на евровизискиот фестивал, таа се појави на ехо преглед во гинеколошка ординација. Кулминацијата следуваше подоцна, во паузата пред соопштување на резултатите од второто полуфинале, кога нејзиното момче Александар, кој што е дел од бендот, ја запроси Јана, а таа со големо "Да " го прифати предлогот, пред милионскиот аудиториум на најпопуларното музичко шоу во светот. Македонија и покрај извонредниот настап на Бурческа, сепак, не успеа да го прекине петгодишниот пост без пласман во Евровизиското финале. Во финалето вечерва се пласираа и Бугарија, Белорусија, Хрватска, Унгарија, ...
| | веќе видена | слични

За време на годинешниов Евросонг 2017, вообичаено обложувалниците беа преплавени со облози кој ќе влезе, а кој нема во финале, која земја каков пласман ќе завземе, кој ќе победи…? Македонија со нашата Јана Бурческа за жал, (вообичаено), не влезе во финалето, ама затоа влезе во аналите на евровизиската историја. Првата учесничка на Евросонг, која се сврши на сцената… пред камерите! Секако, откако некоја минута претходно на сите ни откри дека е во блажена состојба. Сега сите знаат дека Јана е бремена и наскоро ќе се мажи, па ќе стане мајка. Ама има ли некој што знае што носи Јана: машко или девојче? Ќе имаат со својот иден сопруг Александар синче или ќеркичка? Или можеби обете? Одговорот го знае, ако го знае, само таа – идната мама Јана. Затоа додека е време, македонските обложувалници можат да го стават на тикетот за облог: Што носи Јана, момче или девојче… или обете? Или некоја трета комбинација? Коефициентот за точен погодок… го оставаме на нив! За оние кои се разбираат од медицина, поточно гинекологија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Музичкиот натпревар Евровизија заврши со победа на Португалецот Салвадор Собрал. Македонската претставничка Јана Бурческа со песната „Dance Alone“ не успеа да обезбеди место во финалето. Вчера беа објавени табелите со рангирањето на учесниците во полуфиналните вечери, па познато ни е на кое место остана Јана, кој гласаше за Македонија и на кои земји им ги дадовме нашите гласови. Имено, во втората полуфинална вечер, Јана заврши на 15-то место со вкупно 69 поени. Од нив, 40 поени беа од гласањето на публиката, додека 29 поени од стручните жирија. Публиката од Бугарија ни даде 12 поени, потоа на табелата е Србија со 10 поени, а следуваат Хрватска со 6 поени, Израел со 5 поени, Сан Марино со 4 поени и Швајцарија со 3 поени. Стручните жирија од Малта и Франција ни доделија по 8 поени, жирито од Србија ни даде 5 поени, жиријата од Украина и Норвешка имаа за нас по 3 поени, додека унгарското жири ни даде 2 поени. Македонската публика најмногу поени ѝ даде на Србија (12). На Бугарија ѝ даде 10, на Хрватска 8, на ...
| | веќе видена | слични

Македонија учествуваше во втората полуфинална вечер, со песната „Dance Alone“ во изведба на Јана Бурческа. За жал, Македонија не влезе во финалето, но Бурче си замина среќна од Киев бидејќи пред милионскиот аудиториум беше побарана за жена. Таа се сврши со нејзиното момче Александар Филиповски. Многу корисицни на Фејсбук ја критикуваа Евровизија 2017, но Наде Талевска и пукна филмот и одлучи да застане во одбрана на Евровизија. -Ок е експерти! За цела Европа, Еворвизија е одлилчен фестивал и е привилегија да се учествува. Секоја земја троши грдни пари и време за припреми. Само за вас не е доволно добра,е цирковизија. Не зборувам за нашите претставници и за нашата делегација, туку за стурњаците на ФБ. Секој година нешто ви смета или песните не ви се добри. Наоѓате милион и една причина да исплукате, а први сте на концерти. П.С Португалската песна беше вистинска уметност, филмска музика, а Салвадор ја донесе извонредно. Заслужена победа, напиша Наде на Фејсбук. Вистина.мк
| | веќе видена | слични

Петта година по ред Македонија со својот преставник учествува само на квалификациската вечер од Евровизија и со ова таа е рекордер во оваа бројот. Текст со ваков наслов викендов објави популарниот евровизиски портал Еуровизионери . На овогодинешната втора квалификација вечер Азербејџан и Романија остварија учество во финалето, додека Македонија застана тука, пишува порталот. Понатаму во анализата се вели дека Македонија учествува на престижното европско натпреварување од 1998 година кога на бината настапи Владо Јаневски и тогаш Македонија се пласираше на деветнаесетто место, додека најуспешен настап до сега имаше Елена Ристевска. Текстот завршува со констатација дека песната на Јана Бурчевска добро котирала во евровизиските кругови, но настапот самата вечер го засенил првичниот впечаток.
| | веќе видена | слични

На 62 издание на Евровизија кое се одржа во сабота во Киев, победник беше претставникот на Португалија, Салвадор Собрал. Македонија учествуваше во втората полуфинална вечер, со песната „Dance Alone“ во изведба на Јана Бурческа. За жал, Македонија не влезе во финалето, но Бурче си замина среќна од Киев бидејќи пред милионскиот аудиториум беше побарана за жена. Таа се сврши со нејзиното момче, а сега и свршеник Александар Филиповски. Многу корисицни на Фејсбук ја критикуваа Евровизија 2017, но Наде Талевска и пукна филмот и одлучи да застане во одбрана на Евровизија. Ок е екпсери! За цела Европа, Еворвизија е одлилчен фестивал и е привилегија да се учествува. Секоја земја троши грдни пари и време за припреми. Само за вас не е доволно добра,е цирковизија. Не зборувам за нашите претставници и за нашата делегација, туку за стурњаците на ФБ. Секој година нешто ви смета или песните не ви се добри. Наоѓате милион и една причина да исплукате, а први сте на концерти. П.С Португалската песна беше вистинска уметност, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската јавност, но и сите кои го следеа евровизискиот фестивал беа сведоци на првото запросување на Евровизија кое беше дело на македонската експедиција во Киев, каде што нашата претставничка Јана Бурческа му кажа „да“ на сега, нејзиниот свршеник Александар Филиповски. По запросувањето медиумите побрзаа да дознаат повеќе за избраникот на Јана, па покрај тоа што објавија дека заедно свират во нивниот бенд „Оф битз“, соопштија дека двојката е заедно околу две години. Сепак, на профилот на „Фејсбук“ на поранешниот кошаркар на МЗТ, Урош Васиљевиќ , за кого се говореше дека е во врска со Јана, и не така одамна, во ноември минатата година, има објавено видео на кое Јана пее, а тој ја опишува како божица и и’ посакува многу среќа на Евровизија со зборовите „Get them now baby!“ Според фотографиите на профилот на Урош на „Фејсбук“, Јана минатото лето била кај него во САД во посета, а дали станува збор само за пријателски однос или врската помеѓу Јана и Урош траела малку подолго, а онаа со Александар пократко од ...
| | веќе видена | слични

Овогодинешната Евровизија заврши со победа на Салвадор Собрал, па следната евровизија ќе се одржи во Португалија. Официјалниот сајт на Евровизија ги објави табелите со рангирањето на учесниците во полуфиналните вечери, па можеме да видиме како гласаа земјите од Европа за нашата претставничка Јана, како и на кои земји Македонија им ги додели своите гласови. Во втората полуфинална вечер, Јана се најде на 15-тото место со вкупен збир од 69 поени, од кои 40 поени дојдоа од публиката, додека 29 од жирито. Најмногу поени добивме од Бугарија - 12, а веднаш по неа е Србија со 10 поени... Жирито од Малта и Франција ни додели по 8 поени, додека од Србија само 5. Потоа следуваат жиријата од Украина, Норвешка и Украина. Еве како гласаше Македонија: Македонската публика најмногу поени ѝ даде на Србија - 12, 10 поени на Бугарија, а 8 на Хрватска. Додека пак македонското жири на Бугарите им додели 12 поени, а на Романците 10.
| | веќе видена | слични

Салвадор Собрал е новиот победник на Евровизија, а музичкото натпреварување следната година ќе се одржи во Португалија. За жал нашата претставничка Јана Бурческа не успеа да ни обезбеди место во финалето, а сега се објавени и табелите со рангирањето на учесниците во полуфиналните вечери.На кое место остана Јана и кои земји и дадоа поени на Македонија, прочитајте во продолжение.Во втората полуфинална вечер, Јана заврши на 15-то место со вкупно 69 поени. Од нив, 40 поени беа од гласањето на публиката, додека 29 поени од стручните жирија.Публиката од Бугарија ни даде 12 поени, потоа на табелата е Србија со 10 поени, а следуваат Хрватска со 6 поени, Израел со 5 поени, Сан Марино со 4 поени и Швајцарија со 3 поени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Јана Бурческа не успеа да влезе во финалето, а според вкупниот пласман во втората полуфинална вечер, кога настапи трета, всушност завршила на 15. позиција. Со освоените вкупно 69 поени Јана била далеку зад последниот, десетти по ред патник за во финалето, претставникот на Данска со освоени 101 поен. Значи, Јана немала никакви шанси "Dance alone" да ја отпее уште еднаш во големото саботно финале. Еве го крајниот исход од второто полуфинале Да се потсетиме на настапот на Јана во второто полуфинале:
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 257 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 244 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јана Бурческа остана без Евровизиско финале, но доби венчален прстен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: