Дедо Мраз по кого воздивнуваат жените !


53-годишниот модел од Канада Пол Мaсон,стана вистинска интернет сензација пред две години, кога првпат беше дел од божиќна рекламна кампања. Тој тогаш беше прогласен и за „најсекси Дедо Мраз“. Неговата популарнст се повеќе се зголемува.Тој сега е ангажиран и на светско ниво. Освен во реклами, Масон се појавува и на модни ревии и на насловни страници.
| | веќе видена | слични

Членовите на нуркачкиот клуб „Акватек“ на креативен и необичен начин на охриѓани им ги честитаа новогодишните празници. Тие го овековечија подводниот Дедо Мраз кој упати новогодишна честитка од водите Охридското Езеро. Во необичната улога на подводен Дедо Мраз беше нуркачот Никола Пскали, а подводните фотографии ги направи Даниел Атанасовски.
| | веќе видена | слични

Човекот кого го познаваме како Дедо Мраз, и самиот си има своја историја. Денес тој се смета за воглавно весел човек облечен во црвено, но неговата приказна оди се до третиот век од нашата ера. Легендата за Свети Никола Легендата за Санта Клаус може да ја пронајдеме стотици векови наназад, кај монахот со име Свети Николас. Се верува дека Николас бил роден околу 280 г.н.е. во Патара, во близина на Мира, во денешна Турција. Бил многу почитуван заради неговата хуманост и добродетелство, па Свети Никола станал присутен во многу легенди. Се вели дека го раздал сето свое наследено богатство и патувал низ земјите помагајќи им на сирмаошните и болните. Една од најпознатите приказни за Св. Николас е дека спасил три сиромашни сестри да не бидат продадени во ропство или проституција од нивниото татко, и им дал мираз за да можат да се мажат. Со текот на многу години, популарноста на Николас се раширила и тој станал познат како заштитник на децата и морнарите. Неговата слава се прославува на датумот на неговата смрт, ...
| | веќе видена | слични

Неколку часа пред дочекот на Новата Година, дедо мраз пристигна на скопскиот плоштад за да се сретне со, како што рече тој, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и најдобрите деца на светот. А, разлика од претходните години, овој пат дојде со еколошки возила, со што упати силна порака за сите, вклучувајќи ги и децата, за важноста на чување на средина. По средбата со дедо мраз, децата со насмевки на лицето посакаа следната година да биде полна со радост и љубов за сите деца во светот. Град Скопје за оваа Нова Година не планира посебна програма за дочек на 2018-та година, но како што соопштија деновиве, сите средства од спонзорите ќе се донираат за хумани цели, односно за лицата со белодробни заболувања. За разлика од Град Скопје, општина Центар ќе има симболична програма со домашни пеачи. Мелихате Рустеми
| | веќе видена | слични

Со електромобил и порака за заштита на животната средина најочекуваниот гостин Дедо Мраз пристигна на градскиот плоштад. Пречекан со многу насмевки, музика и расположени лица на најмладите им посака здравје и успех. Децата пак креативни во своите желби за Новата година. Имаше и такви кои не сакаа ниту играчка, ниту пакетче, туку само успех на училиште. Возрасните пак, во Новата година очекуваат повеќе радост, бериќет и среќни мигови со семејството. Дедо Мраз го пречекаат Златните Славејчиња кои ја одиграат претставата „Дедо Мраз во пензија“.Подоцна, ликовите од претставата во придружна на 12 музичари и дечињата парадираа по улица „Македонија“.
| | веќе видена | слични

Се поголем број на Американци ангажираат професионални фотографи за да направат фотосесија на нивните деца со Дедо Мраз, за што се подготвени да платат и значителна сума на пари, во најновиот тренд што ги зафати САД, пренесува „Њујорк пост“.Родителите плаќаат и по 500 долари за неколку портрети на нивните деца со Дедо Мраз, во текот на божиќните празници.Фотографите за таа цел ги преуредуваат нивните студија во дневни соби каде што има идилична празнична атмосфера, со беспрекорно накитени елки, камин, играчки и веродостоен Дедо Мраз, во чија маска е вложен голем труд, како и домашни миленици.- Фотографката го уреди студиото како продавница за играчки годинава. Секогаш има различна тематика. Мислам дека никогаш веќе не би можела да се вратам на фотографирањето во трговските центри - вели една мајка на две деца од Њу Џерси.
| | веќе видена | слични

Со торба полна подароци и список со новогодишни желб , најпосакуваниот дедо со бела брада и црвено одело, во придружба на џуџињата и снежната кралица стигна на скопскиот плоштад. Ведрите детски очиња полни со очекувања го дочекаа Дедо Мраз. Со торба полна подароци и список со новогодишни желби , најпосакуваниот дедо со бела брада и црвено одело, во придружба на џуџињата и снежната кралица стигна на скопскиот плоштад. Ведрите детски очиња полни со очекувања го дочекаа Дедо Мраз. Сите биле послушни цела година, ги слушале мама и тато, па штом падне ноќта ќе ги чекаат своите подароци. Лего коцки, автомобили, балони со Елза, пакетчиња, се само дел од новогодишните желби на дечињата. Дедо Мраз со снежната кралица, ангелите и џуџињата им приредија забава на сите дечиња кои со родителите дојдоа на плоштадот, Македонија, а новогодишните песнички ги испеаја со хорот на Златното славејче. Ивана Соколовиќ Најдова
| | веќе видена | слични

На плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје денеска напладне со еко автомобил пристигна Дедо Мраз и на најмладите ја пренесе пораката дека мораме да ја чуваме планетата, да се грижиме за екологијата и дека секој од нас може и мора да продонесе за почиста животна средина.На преполниот плоштад пред најмладите Дедо Мраз и дружината ја одиграа претставата „Дедо Мраз во пензија“. На плоштадот присуствуваше и градоначалникот Петре Шилегов, кој ги честиташе новогодишниет празници и посака посреќно и поубаво Скопје.
| | веќе видена | слични

Детска смеа и џагор на преполниот плоштад Македонија. Новогодишна еуфорија меѓу пристуните граѓани. Скопјани со своите најмили точно на пладне разиграни и весели го пречекаа најпознатиот Дедо во светот. Тој со својата дружина во еко мобил пристигна на плоштадот. На дечињата им ја пренесе пораката да ја чуваме планетата и да се грижиме за екологијата. Песните на Златните славејчиња ги разигруваа дечињата.  Дедо Мраз со својата дружина ја одигра претставата „Дедо Мраз во пензија“ . Присутен беше и градскиот татко Петре Шилегов. Градоначалникот ги честиташе новогодишните празници, а како своја лична желба посака посреќно и поубаво Скопје.  Меѓу големиот број граѓани со своето семејство се забавуваше и министерот за финансии. „Чуварот на парите“ со желба за повисок економски стандард наредната година.  Додека се одбројуваат последните часови од оваа година, градот Скопје со богата музичка програма во текот на целиот ден на градскиот плоштад ќе ги забавува најмладите. Како и минатата, така и оваа година ...
| | веќе видена | слични

24 сата – БелградБлагодарение на копитата и дебелото крзно, ирвасите со само малку храна можат да поминат илјадници километри без оглед на тоа дали патуваат сами или дали ги влечат санките на Дедо Мраз.Дедо Мраз како и секоја година предновогодишната вечер ќе ја помине работно, разнесувајќи подароци ширум светот. Во тек се последните подготовки.Џуџиња и виленици ги средуваат последните писма и подароци, а за да може секој на време да го добие тоа што го посакал од веселиот старец со бела брада заедно со џуџињата и елфите, како и секоја година ќе му помагаат неговите најверни пријатели ирвасите.Тие се осум на број, Дашер (Dasher) – најбрзиот, Денсер (Dancer) – танцувач, Прансер (Prancer) – брз на задните нозе, Виксен Viksen (Vixen) – поларна лисица, Комета (Comet) – комета, Купидон (Cupid) – Купидон, Донер (Donner) – гром, Блицен (Blitzen) – молња и Рудолф (Rudolph) – попознат како ирвасот со светлечки црвен нос, според легендата наскоро ќе изедат волшебна храна која ќе им даде сила за летање, па така во една ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 359 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 194 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дедо Мраз по кого воздивнуваат жените !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: