Кобни селфи-фотографирања на железнички вагони

Петнаесетгодишно момче од Скопје почина откако се доближил до електричен вод, кој бил под висок напон Минатонеделната несреќа во скопската населба 11 Октомври трагично заврши за 15-годишно момче кое настрада при обид да се фотографира на вагон од цистерна. Девет дена траеше битката за неговиот живот во ургентниот центар, но, за жал, повредите што ги здоби од струјниот удар беа кобни. Малолетникот почина во неделата околу 16 часот, по што телото е предадено на обдукција, соопшти Министерството за внатрешни работи. Несреќата се случила на 7 април во 19:20 часот во депото на „Македонски железници“, поточно во близина на Блок 1. Момчето, кое било во друштво на другарка - врсничка, се качил на вагон - цистерна и ја замолил пријателката да го фотографира. Кога се доближил до електричен вод, кој бил под висок напон, се здобил со изгореници од втор степен. Дошла Итна помош, која му дала прва помош и итно го пренела во болница, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди, на кои им подлегна во неделата. ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Преку кампањата „НЕ за селфи на воз – Вреди да живееш“ МЖ Транспорт АД Скопје ќе ги едуцира основците и средношколците во Скопје за ризиците од фотографирање на вагоните во депото на МЖ Транспорт, по неодамнешниот случај во кој од струен удар загина 15-годишно момче. Кампањата почна вчера во државното средно училиште „Владо Тасевски“ каде на учениците им беа поделени и претставени флаери и видео презентации со пораки „Спречи го твојот другар да се докажува“ и „25 KV = 25.000 V или 5.000 пати повеќе за да го наполните вашиот мобилен телефон“. Подготвени се тимови кои ќе ги посетат сите основни и средни училишта во Скопје и ќе укажуваат на опасностите од електричната инсталација кај возовите. „Ќе делуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на крововите и правење фотографии. Имаме многу поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии“, рече Игор Коруноски, директор на МЖ ...
| | веќе видена | слични

Подготвени се тимови кои ќе ги посетат сите основни и средни училишта во Скопје и ќе укажуваат на опасностите од електричната инсталација кај возовите. Преку кампања „НЕ за селфи на воз - Вреди да живееш” МЖ Транспорт ад Скопје ќе ги едуци основците и средношколците во Скопје за ризиците од фотографирање на вагоните во депото на МЖ Транспорт, по неодамнешниот случај во кој од струен удар загина 15-годишно момче. Кампањата почна денеска во државното средно училиште „Владо Тасевски“ каде на учениците им беа поделени и претставени флаери и видео презентации со пораки „спречи го твојот другар да се докажува“ и 25 KV = na 25.000 V или 5.000 пати повеќе за да го наполните вашиот мобилен телефон“. Подготвени се тимови кои ќе ги посетат сите основни и средни училишта во Скопје и ќе укажуваат на опасностите од електричната инсталација кај возовите. - Ќе делуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на крововите и правење фотографии. Имаме многу поубави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кампањата почна денеска во државното средно училиште „Владо Тасевски“ каде на учениците им беа поделени и претставени флаери и видео презентации со пораки  „спречи го твојот другар да се докажува“ и 25 KV = na 25.000 V  или 5.000 пати повеќе за да го наполните вашиот мобилен телефон“.  Подготвени се тимови кои ќе ги посетат сите основни и средни училишта  во Скопје и ќе укажуваат на опасностите од електричната инсталација кај возовите. - Ќе делуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како  превозно средство, а не за качување на крововите и правење фотографии. Имаме многу  поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии, рече Игор Коруноски, директор на МЖ Транспорт. Апелира до младите да бидат внимателни и одговорни, а родителите да им укажат дека вагоните и возовите во депоата на МЖ и во кругот на станичните места се места над кои поминува електрична мрежа под висок напон од 25.000 волти. Ризично е и може да биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

25-годишно момче од Белград се бори за живот на Ургентниот центар. Момчето се здобило со тешки повреди при струен удар. 25-годишно момче од Белград се бори за живот на Ургентниот центар. Момчето се здобило со тешки повреди при струен удар. Момчето го удрило струја додека го поправало струјомерот кај својата баба. Тој со Брза помош е донесен во болница во бесознание и со изгореници по телотот. Несреќното момче моментално е во кома и е во животна опасност, а лекарите се борат за неговиот живот.
| | веќе видена | слични

Екипата на Телеграф.мк беше на местото каде што се случи несреќата и се качи на вагонот каде што момчето го загуби животот. Се уверивме дека има доволно предупредувачки знаци и дека тинејџерите не мислеле што може да ги снајде Атрактивните фотографии направени на места опасни за живот со кои ќе се фалат на Фејсбук и можноста да испаднат главни пред друштвото се причините што тинејџерите влегуваат во вагони до кои има кабли под висок напон. Не помагаат ни апелите дека возовите не се места за играње и дека свесноста за последиците мора да биде на прво место. За да се случи трагедија не треба многу, како што се случи пред нецел месец кога 15-годишно момче им подлегна на повредите. Момчето се качило на вагон со намера неговата 13-годишна другарка да го слика. Тој се доближил до електричен кабел кој бил под висок напон, при што се здобил со изгореници кои беа фатални. Сето ова се случувало во депото на Македонски железници кај дивиот премин во Кисела Вода. Екипата на Телеграф.мк беше на местото каде што се случи ...
| | веќе видена | слични

Железничарите ги предупредуваат децата да не продолжуваат со правење селфи-фотографии на вагоните Опасниот тренд на правење селфи-фотографии на железничките вагони што во последниот период ја зафати Македонија е појава што наголемо се случува во сите земји од регионот. Само во последните две години, во Србија загинаа тројца малолетници, а во Црна Гора, Хрватска и во Босна и Херцеговина по еден тинејџер. На таа црна листа влезе и нашата земја откако 15-годишно момче од Скопје им подлегна на повредите што ги здоби од струен удар при обид да се фотографира во депото на „Македонски железници“. Железничарите уште еднаш ги предупредуваат децата воопшто да не помислуваат да се качуваат на вагоните, бидејќи со тоа го предизвикуваат бакнежот на смртта. Тие велат дека го разбираат детскиот адреналин и потребата за истакнување во друштвото, но оти станува збор за ситуации во кои нема поправен испит. „Најголем дел од децата, па и возрасните не знаат дека не мораат да ги допрат жиците што се под напон за да ги удри ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во Ургентниот центар почина 15 годишното момче кое беше тешко повредено со изгореници од втор степен од струен удар. Тој на 7 април во депото на Македонски железници, се качил на вагон цистерна со намера неговата 13 годишна другарка да го фотографира. Малолетникот се доближил до електричниот кабел кој бил под висок напон при што се здобил со изгореници. Според МВР и пред два дена двајца малолетници во два одвоени случаја биле тешко повредени од струен удар во обид да се фотографираат качени на вагон на Македонски железници. Двајцата се пренесени во Ургентниот центар во Скопје и се задржани на понатамошно лекување.
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кобни селфи-фотографирања на железнички вагони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: