Децата не ја заслужуваат реченицата ” почекај малку ” – кажувајте ја што поретко

Една од најважните родителски задачи е кај детето да се создаде чувство дека на вам како родители ви е важно тоа што детето има да ви го каже. Точно е тоа дека реалноста е животот кој се трасира по една пеколно брза патека. Многу често повеќето од нас се затекнале себе си како ја изговориле реченицата ” почекај малку ” или “само момент”. Но, имајќи го во предвид фактот дека децата растат брзо (нивното детство чиниш поминало додека сте трепнале) дали токму децата заслужуваат почесто да ја слушаат таа реченица? Кога од родилиштето ќе го донесете дома вашето бебе-тогаш почнува се. Немојте да дозволите да ве убедуваат дека децата не треба да се навикнат на раце уште додека се новороденчиња. Не дозволувајте да ве убедуваат дека од плачење се развиваат белите дробови на бебето, дека е добро понекогаш бебето да биде оставено самото да се смири. Наместо тоа не пропуштајте прилика да бидете неверојатно близу до детето, верувајте ќе ви се причини дека за час веќе поминала првата година од неговиот живот. Гушкајте се. ...
| | веќе видена | слични

Истражувањето кое го нарачал британскиот премиер Џејмс Камерон, имало за цел да открие што е тоа што најмногу ги усреќува луѓето. Според добиените резултати, децата се најважниот животен компас, а не финансиите. Фактот дека родителството го зголемува чувството за смисла и цел во животот на луѓето не значи дека по автоматизам децата донесуваат чувство на задоволство туку дека родителството помага долгорочно да се спознае целта на постоењето. Исто така, истражувачите дошле до заклучок дека финансиите не се тие кои го зголемуваат чувството на среќа кај поединците-најсреќни се чувствувале оние луѓе кои што биле во брак ( основале сопствено смејство ) и кои што имале деца. The post Децата се најважниот животен компас appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Ако детето случајно падне, удри го за следниот пат да внимава?! Клучни зборови: воспитување деца родители /1 1 /1 1 Една мајка од Србија ја добила идејата да напише текст откако во ист ден присуствувала на две ситуации од животот на обичен српски родител - посета на пазар, а истиот ден многу подоцна и Институт за мајка и дете. Лекциите се однесуваат и на родителите од било која земја од Балканот. Дали навистина треба да се постапува вака, одлучете сами. Педагошка лекција 1 - Ако не ме држиш за рака, некој ќе те украде! Мајката се наоѓа на пазар, купува некаква пластика, држејќи го детето за рака. Детето, секако, нетрпеливо, тупка, се трга, заминува на соседната тезга кадешто нешто му е поинтересно. И, како тогаш мајката да го смири детето и да биде сигурна дека ќе остане со неа цело време? Па, така што ќе рече: „Не ми се тргај! Сакаш некој да те украде? Ова е пазар, сешто се краде овде!“ Убаво, мајко, па утре кога ќе тргнеш во трговски центар, на пазар, на кеј, ти запрашај се зошто детето се ...
| | веќе видена | слични

Децата кои имаат симптоми на импулсивност во основа покажуваат нетрпеливо однесување, кажуваат несоодветни зборови, ги покажуваат своите емоции без да се воздржат и без разлика на последиците што можат да ги предизвикаат. Имаат проблем да чекаат во ред и честопати се случува да го прекинат говорот на другите лица од нивната околина. Најважните принципи на работа со хиперактивните деца се состојат во наградувањето. Поттикнувањето на хиперактивните и импулсивни деца да се дружат со децата кои што пројавуваат општо прифатливо однесување кое детето ќе го имитира е исто така од клучна важност во третманот на овие деца. Прикажувањето на предностите на ненасилното решавање на проблемите, канализирање на енергијата со спортски и креативни активности е една од приоритетните задачи пред се на бихејвиоралниот терапевт а потоа и на родителите. Многу е важно импулсивните деца да не се наоѓаат во друштво на агресивни, нервозни и нетрпеливи луѓе кои би можеле да го поттикнат нивното импулсивно однесување. The post ...
| | веќе видена | слични

Дали сте забележале дека понекогаш ги употребувате токму истите изрази што вашите родители ги употребувале кога вие сте биле деца? Можеби за некого се познати, можеби за некого не, но сепак ова се дел од често употребуваните изрази на нашите родители. Кога мајката ги учи децата за: – Логика: Затоа што јас велам така. – И уште еден час по логика: Ако паднеш од лулашката и си го скршиш вратот нема да добиеш сладолед после ручекот. – Религија: Моли се на Бога оваа флека да не остане на тепихот – Да се цени добро завршената работа: Ако сакате да се борите излезете надвор, сега го избришав подот. – За чудата на осмозата: Затвори ја устата и јади (???) – За иронијата: Само ти плачи, затоа што ако ти станам ќе ти дадам вистинска причина за плачење. – За издржливоста: Ќе седиш на масава се додека не го изедеш целиот спанаќ – За временските прилики: Собава изгледа како да поминало торнадо низ неа. – За модифицирање на однесувањето: Веднаш да престанеш да се однесуваш како татко ти. – За хипотетичноста на нештата: Ти ...
| | веќе видена | слични

Разводот е стресен, како за родителите така и за децата, кои низ целиот тој процес се соочуваат со голем број емоционални варијации и проблеми. На малиот детски мозок му е многу потешко да разбере зошто е разводот неизбежен дел од нивната семејна приказна, што создава огромен стрес и притисок врз неговата кревка психа. Во својата книга „Family First: Your Step-by-Step Plan for Creating a Phenomenal Family“, докторот Флај Макгроу, објаснува дека потребите на децата не значи дека ги снемува во оние моменти кога родителите се префокусирани на разводот, туку напротив дека тие драстично се зголемуваат што наложува кон тоа дека децата имаат потреба од дополнително внимание во текот на тој стресен период. Тој напоменува дека ниту еден родител кој поминува низ процесот на развод не смее, ниту во еден момент, да ги заборави основните потреби на децата во тој период. – Детето има потреба да биде прифатено ( ова е неговата најголема потреба, со однос на тоа што детето сеуште нема создадено цврст концепт за самото себе ...
| | веќе видена | слични

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 449 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 334 | | | веќе видена

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна ...
сите 208 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Децата не ја заслужуваат реченицата ” почекај малку ” – кажувајте ја што поретко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: