Три деца настрадаа во пожар во Србија

Три деца настрадаа во пожар во Србија Во пожар во семејна куќа во селото Цепање кај Велика Крсна, Србија вечерва настрадаа три малолетни деца. Пожарот, според српските медиуми, избувнал во 17,20 часот и ја зафатил семејната куќа од 50 м2, а настрадале три деца на возраст од една до пет години. „Од огнот се урнал покривот на куќата во која биле три деца до пет години, што на припадниците на пожарникарско-спасувачката единица им го соопштила мајката“, изјави началникот на Секторот за вонредни ситуации на МВР Предраг Мариќ. Веднаш по дојавата, на местото на несреќата излегла полицијата и пожарникарите. Според полицијата, децата на возраст од една до пет години биле сами во куќата и заклучени. „Родителите не биле во куќата. Мајката сега е тука, но не е во состојба да комуницира“, изјави началникот на Управата за вондредни ситуации во Белград Раде Милошевиќ. Причината за пожарот се уште не е позната. Медиумите додаваат дека станува збор за бегалско семејство и оти мајката ги оставила децата сами во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По налог на Вишото обвинителство во Белград 29- годината М.М. од Велика Крсна, мајка на трите деца што изгореа во пожар во тоа место и е одреден притвор од 48 часа. Мирела Микулчиќ (29) мајката на Ненад (4), Димитрија (3) и Маја (2) кои загинаа во пожар, полициајта веднаш по погребот ја спороведе во станица, од каде треба да оди на сослушување во Белград, кај инспектори кои се бават со пожари. Во пожарот во семејната куќа во Велика Крсна кај Младеновац на 17 декември во вечерните часови смртно настрадаа три деца, на возраст до 5 години. Пожарот избил околу 17.30 часот и ја зфатил семејната куќа од 50 квадрати. Од огнот се срушил кровот од куќата во која биле сами децата и заклучени. Веднаш по дојавата за пожар на местото пристигнале повеќе противпожарни возила но било доцна да се спасат трите детски животи. Според пишувањата на српските медиуми, мајката наводно била кај љубовникот додека децата гореле.
| | веќе видена | слични

29-годишната Мирела Микулчиќ од селото Велика Крсна во Србија, била приведена веднаш по погребот на нејзините три деца. Таа во понеделникот ги заклучила своите три мали дечиња Ненад (4), Димитрија (3) и Маја (2) и заминала на забава со еден соселанец. Од засега непознати причини, пожарот избил околу 17.30 часот и ја зафатил семејната куќа од 50 квадрати. Од огнот се срушил кровот од куќата во која биле сами децата и заклучени. - Ги најдовме под креветот, ништо не остана од нив, само изгорени черепи. Ништо пострашно не сум видел во животот – изјавил соседот Зоран Миличевиќ кој влегол во запалената куќа заедно со пожарникарите за „Блиц“. По налог на Вишото обвинителство во Белград, Мирела е приведена попладнево, а ќе биде однесена на сослушување во Белград, кај инспектори кои се бават со пожари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мирела Микулчиќ, мајката на трите деца кои вчера изгореа во пожарот во српското село Велика Крсна, денеска е уапсена по погребот на дечињата. Дваесет и деветгодишната Микучиќ по погребот биле приведена во полициска станица. Јавното обвинителство издаде наредба да се почне истрага против мајката. Собраните докази и вештачењето укажуваат дека станува збор за кривично дело предизвикување на општа опасност, за која следува затворска казна од осум години. Српските медиуми јавуваат дека мајката за време на пожарот била излезена со своето момче, поради што ги заклучила децата дома. Пожарот избувнал од печката на дрва, а децата откако не успеале да ја отворат вратата, се задушиле, а потоа изгореле.
| | веќе видена | слични

Веднаш по погребот, 29 годишната Мирела Микулиќ, мајката на 4 годишниот Ненад, 3 годишниот Димитрија и 2 годишната Маја, кои загинаа во пожар, била спроведена во станица, од каде треба да ја одведат на сослушување во Белград. Таа треба наредната недела да биде спроведена во Обвинителство. Во моментот кога избил пожарот, децата биле сами, заклучени во куќата во која ги оставила мајката Мирела. Нивниот сосед видно вознемирен изјавил дека децата ги барале во целата куќа, на крај ги пронашле под креветот, односно тоа што останало од нив. Се шпекулира дека мајката за време на пожарот била во град со нејзиното момче.
| | веќе видена | слични

Мирела Микулчиќ(29), мајка на Ненад(4), Димитрија(3) и Маја(2), кои изгореа во пожарот, е однесена во полициска станица од каде би требало да биде одведена на сослушување во Белград. Собраните докази, како што пишува Блиц, укажувале дека станува збор за кривично дело „предизвикување на општа опасност“ за кое е предвидена казна до осум години затвор. - Ништо пострашно во животот не сум видел – изјавил сосед на несреќното семејство, Зоран Милиќевиќ, кој со пожарникарите влегол во запалената куќа. -Ги баравме малечките прво во собата во која беше печката на која се грееја. Никаде ги немаше. Кога го кренавме креветот, под душеците најдовме тоа што остана од нив – изјавил Милиќевиќ.
| | веќе видена | слични

Трагедијата во Голема Кришна ја шокираше цела Србија . Поради небрежност на мајката Мирела Микулчиќ ( 29 ) , која ги заклучила трите мали дечиња и заминала во град – загинаа Ненад четири, три годишниот Димитрије и две годишната Маја . Дечињата починаа во страшна агонија – ги проголта оганот додека биле заклучени и не ни можеле да побараат спас. Во времето на пожарот мајката била на журка со момче од селото, а според нејзините родители а и селаните таа многу често го правела тоа. Ги занемарувала децата и со часови ги оставала заклучени. Соседите кога ќе виделе дека пак се сами им тропале на прозорецот па кога најстарото ќе го отворел им додавале храна и вода. Девојката останала бремена со оженет маж во исто време кога и неговата сопруга била бремена. Но откако се родил Ненад таа не престанала да се гледа со мажот и му родила уште две деца. Кобната вечер се запалил застарениот шпорет Смедеревац кои го користеле во трошната куќа за да се загреат. Соседот Зоран Миличевиќ , прв го забележал чадот. Притрчал да ...
| | веќе видена | слични

Три мали деца, на возраст од две, три и четири години, загинаа во пожар во Велика Крсна, кај Младеновац. Децата биле сами и заклучени во куќата. Причината за пожарот се уште е непозната. Покривот се урнал од малата куќа кога избувнал пожарот. Децата се од семејство на бегалци од Хрватска. Интервенирале четири противпожарни возила со осум пожарникари. Интервенцијата завршила за само осум минути, но тоа сепак било предолго време за Маја (2), Димитрија (3) и Ненад (4) Николиќ, чии тела биле пронајдени под кревет. Во соседната соба имало печка на дрва куќата била стара 50 години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчеравечер во пожар кој зафати куќа во Велика Крсна кај Младеновац животот го загубија Ненад (4), Димитрије (3) и Маја (2) Николчиќ. Кога се запалила куќата тие биле сами дома и заклучени. Ги најдовме под кревет, од нив не останало ништо, изгорени, ништо пострашно не сум видел во животот – вели соседот Зоран Миличевиќ кој со пожарникарите влегол во запалената куќа. Во куќата ги заклучила нивната 29 годишна мајка Мирела. Таа била разведена од татко им кој имал дете со друга жена. Таа стигнала до изгорената куќа пред полицијата. Дошол и билошкиот татко на децата. меѓу нив имало и физичка пресметка. Соседите велат дека трите деца живееле повеќе сами отколку со мајка им која секоја вечер ги заклучувала и излегувала. Нивниот живот кој заврши трагично бил многу тежок. - Ѓубре едно, моја ќерка е ама кучка е – викала синоќа мајката на Мирела избезумена од страшниот крај на нејзините внуци. - Секоја вечер ги оставаше децата да биде со швалерот. Сега нека скокне таа во оган ! – рекла очајната баба на трите мали жртви. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Три деца загинаа во пожар, откако нивните родители ги заклучиле и ги оставиле сами во домот. Децата на возраст од 2, 3 и 4-годишна возраст се задушиле од огнот, кој избил вчера доцна попладнето околу 18 часот. Пожарникарите брзо интервенирале, но не успеале да ги спасат децата врз кои се урнал и дел од покривот кој целосно изгорел.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три деца настрадаа во пожар во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: