Зимска нега за вашиот автомобил – препораки и совети

Потребата за миење на нашите железни миленичиња не доаѓа само поради задоволството од возење чиста кола, туку целта на миењето е целосно отстранување на нечистотијата, но не поради естетика, туку бидејќи нечистотијата лошо влијае на многу делови од возилата. Во зимските денови, вашиот автомобил доаѓа во контакт со повеќе штетни нечистотии како сол и кал кои се вистински непријател на вашите возила. Најлош ефект од сите „зимски нечистотии“ има индустриската сол со која се посипуваат патиштата. Таа има таков состав што ако подолго време се задржи на деловите од каросеријата и подвозјето, на истите предизвикува корозија, a кога ќе се случи тоа, следат многубројни други сериозни проблеми, нe само естетки. Еден од најдобрите начини да се спречи нападот од корозијата е редовното миење на возилата во зима, пред се’ подвозјето. Така нема да дозволиме солта да се задржи подолго време на овој дел. Идеално е возилото, зиме, да го миете еднаш неделно, но ако тоа ви е скапо, тогаш барем еднаш во две недели. Треба да ...
| | веќе видена | слични

На илјада мажи, жени и деца работаат во ужасни услови како би служеле на северно-корејскиот зимски центар Масикрионг, пренесува американската мрежа „NBC“. Снимката која ја објавил медиумот , прикажува како работници разбиваат дебеле слоеви на мраз за да го исчистат патот до хотелот. За разлика од поголемиот дел на зимски центри, ова во Масикрионг се обавува рачно. Мразот го чистеле дури и деца, од 11 и 12 години. Ова место се наоѓа на три часа возење од Пјонгјанг и најчесто е посетувано од елитата на Северна Кореја. Се наоѓа на 1.360 метри надморска височина, а има 10 скијачки патеки. Одморалиштето има хотел, ски-шоп, базен, лизгалиште, неколку барови и ресторан. На подножјето од скијачката патека има поставено огромно платно и звучник на кој се пушта патриотска музика.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 40 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зимска нега за вашиот автомобил – препораки и совети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: