Дебата за темпото со кое Хрватска ги спроведува директивите на ЕУ

Некои сметаат дека директивите на ЕУ се од помош, а други дека тие се премногу за бизнисот. Европската комисија ѝ испратила на Хрватска, која стана членка на Унијата минатата година, 18 формални опомени во врска со неспроведувањето на директивите на Унијата. [АФП] Блогерите во Хрватска дебатираат за одложувањата при воведувањето на директивите на ЕУ во националното законодавство, а Унијата преминува на започнување правни дејства. ЕУ испратела 18 формални опомени до хрватската влада како дел од претпарничниот процес, што е стандардна пракса за членки кои нема да ја известат Унијата во врска со диспозицијата на нејзините директиви. Со цел да избегнат судска завршница, од земјите се очекува да поднесат „опсервации“ до Европската комисија. „Девет случаи се затворени, за четири случаи до Европската комисија се доставени одговори, а во пет случаи треба да се достават одговори (во рамките на дадените рокови, што не се пречекорени)“, рекоа од хрватското Министерство за надворешни и за европски работи во изјава за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 88 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 252 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дебата за темпото со кое Хрватска ги спроведува директивите на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: