Дебата за темпото со кое Хрватска ги спроведува директивите на ЕУ

Некои сметаат дека директивите на ЕУ се од помош, а други дека тие се премногу за бизнисот. Европската комисија ѝ испратила на Хрватска, која стана членка на Унијата минатата година, 18 формални опомени во врска со неспроведувањето на директивите на Унијата. [АФП] Блогерите во Хрватска дебатираат за одложувањата при воведувањето на директивите на ЕУ во националното законодавство, а Унијата преминува на започнување правни дејства. ЕУ испратела 18 формални опомени до хрватската влада како дел од претпарничниот процес, што е стандардна пракса за членки кои нема да ја известат Унијата во врска со диспозицијата на нејзините директиви. Со цел да избегнат судска завршница, од земјите се очекува да поднесат „опсервации“ до Европската комисија. „Девет случаи се затворени, за четири случаи до Европската комисија се доставени одговори, а во пет случаи треба да се достават одговори (во рамките на дадените рокови, што не се пречекорени)“, рекоа од хрватското Министерство за надворешни и за европски работи во изјава за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 359 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дебата за темпото со кое Хрватска ги спроведува директивите на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: