Васко Ефтов е новиот директор на телевизија Алфа

Новинарот Васко Ефтов денес стана нов директор на националната телевизија „Алфа". Ефтов стана директор наместо на Љубомир Николовски. Информацијата за промената на директорското место беше откриена со промената на имињата во Централниот регистар. Емисијата „Во центар на Ефтов веќе неколку години се прикажува на оваа телевизија. Телевизија „Алфа" постои од 2008 година. Сопственик во тоа време беше бизнисменот Штерјо Наков преку компанијата „Фершпед", кој во септември 2013 година му продаде 56 отсто од акциите на телевизијата на српскиот бизнисмен Веселин Јевросимовиќ и неговата македонска компанија „ЦХС Инвест груп".
| | веќе видена | слични

Секоја вечер во прајмтајм на Алфа, реприза на филмови кои вреди повторно да се погледнат. Во среда на 2 мај на репертоар е акционен трилер со Кевин Бејкон. Среда, 2 мај 2018, 20.15 часот - "Смртна пресуда" Татко и сопруг кој има совршен живот с ѐ до една пеколна ноќ во неговиот живот.. Кевин Бејкон во оваа акција го гледаме како таткото кој ќе тргне во потрага по правдата, откако неговиот син ќе биде убиен поради еден чуден ритуал. Тој ќе мора да ја заштити фамилијата од оваа чудна банда и да ја одмазди смртта на синот. Институциите на системот ќе потфрлат, па затоа тој по секоја цена ќе ја земе правдата во свои раце.
| | веќе видена | слични

Секоја вечер филм на Алфа телевизија Наместо репризи на српските емисии кои во континуитет се емитуваат неколку години, телевизија Алфа реши во главниот прајмтајм термин да емитува играни филмови. Филмовите се веќе емитувани пред неколку месеци, но за вистинските филмофили, вреди да се погледнат и повторно. Во продолжение ве информираме што ќе следите оваа седмица во вечерното кино на Алфа телевизија. Прв на репертоар е филмот за први мај : Вторник, 1 мај 2018, 20.15 часот - "Офицерски заговор" "Echelon Conspiracy" е акционен трилер со Мартин Шин и едвард Брнс. Во филмот, Макс е експерт за технологија и кој работи на сигурносни системи за компјутери. Еден ден, тој ќе добие неочекуван подарок - телефон со пораки со кој може да добива во секоја коцкарница. Но сето тоа има своја цена - одеднаш станува мета на ЦИА и службата за обезбедување на казиното. Она што Макс треба да го направи е да открие кој сака да му намести таква завера.
| | веќе видена | слични

23:30 часот, полноќно кино на Сител телевизија од 1 мај Луѓе пред големи животни одлуки. Срца кои бијат само за љубовта. Истражители кои мора да ја спроведат правдата. Катастрофи кои го потресоа светот. Вистински настани кои ќе ве трогнат. Фикции за значењето на животот и иднината. Акции на големите херои. Трилери, акции, романси, воени филмови, драми... сето ова ве очекува од денеска па секој нареден ден во полноќното кино на телевизија Сител. Додека траат тропските горештини во Македонија, "оладете" се пред спиење со филм на Сител. 23.30 часот е терминот кога ќе се емитуваат познати блокбастери и филмови кои го заслужуваат вашето внимание. Ромел, Синиот чад, Земјотрес во Њујорк... се првите наслови кои ги следите во филмското кино веднаш по вечерните вести на Сител.
| | веќе видена | слични

Дали новиот директор ќе ги реши проблемите на Алфа? Новинарот и уредник на тв емисијата "Во центар" е новиот управител на телевизија Алфа, кој доаѓа на местото на долгогодишниот директор на оваа телевизија - Љубомир Николовски. Емисијата на Ефтов веќе втора година се емитува на оваа фреквенција и е најгледана програма на Алфа. Што ќе донесе директорското место на Ефтов за гледачите? Дали конечно гледачите може да очекуваат премиерна програма наместо двегодишните репризи на серии, емисии и филмови, останува да видиме.
| | веќе видена | слични

"Crveni udar", југословенски филм на Алфа на 29 април Покрај многуте репризи, Алфа стана препознатлива и по српските филмови кои ги емитува. Недела, 18 часот и 50 минути е термин за југословенски филм на Алфа. За сите оние ју носталгичари кои сакаат да се потсетат на југословенската кинематографија, оваа недела, 29 април ќе се емитува "Црвениот удар", филм од 1974 година. Режијата е на на Предраг Голубовиќ, сценариото на Бранислав Божовиќ и Ратко Ѓуровиќ, а во главните улоги настапуваат Велимир Бата Живојиновиќ, Борис Днорник, Берт Сотлар и Абдурахман Шаља. Филмот ги прати рударите на Трепча, најголемиот рудник за олово во Европа кои биле познати и по предвоените штрајкови. Но откако Германците ќе го запоседнат овој рудник кој им е важен за нивно наоружување, тогаш рударите започнуваат со диверзии. Овие луѓе, изложени на смртна опасност, во целата таа жестока и опасна ситуација и борба, ќе најдат време и за хумор кој на крајот ќе ги донесе до посакуваната цел.
| | веќе видена | слични

Васко Ефтов е нов директор на националната телевизија Алфа на местото на Љубомир Николовски. Извесен Петер Шац од Будимпешта минатото лето стана еден од сопствениците на македонската телевизија со национална концесија, Алфа ТВ.Покрај Унгарецот, во 2017 во сопствеништвото на телевизијата влезе и релативно непознатиот Горан Балаќ од Земун, Србија. Двајцата заедно го имаат најголемиот удел во телевизијата, во која како дел од сопственичката структура се јавуваат уште неколку фирми. Алфа ТВ почна да емитува програма во 2008 година. Мнозински сопственик во тоа време беше бизнисменот Штерјо Наков преку компанијата „Фершпед“, меѓутоа во септември 2013 година српскиот бизнисмен Веселин Јевросимовиќ преку својата македонска компанија „ЦХС Инвест груп“ откупи 56 проценти од акциите на телевизијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Од извори блиски до обвинителството, Магазин дознава дека при вчерашниот претрес на просториите на 1ТВ, чиј неформален сопственик е Боки13, пронајдени се ...
сите 202 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 180 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Васко Ефтов е новиот директор на телевизија Алфа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: