Роналдо сакал да биде како Марадона, ЦР7 најпрво му бил понуден на Наполи!

Медиумите од Италија пренесуваат дека првичниот план на Кристијано Роналдо бил да заигра на Сан Паоло но Наполи му кажал НЕ бидејќи немал пари за реализирање на една ваква зделка Италија Португалецот во вторникот направи рекорден трансфер во Јувентус и утре ќе биде промовиран како нов фудбалер на „Старата Дама“. Откако пристигна официјалната потврда, се појавија информации дека Жорж Мендеш најпрво го понудил ЦР7 на Манчестер јунајтед и ПСЖ, па дури откако добил „корпа“ од „Светците“ и „Ѓаволите“ бил остварен контакт со Јувентус. Но последните иноформации велат дека „Бјанконерите“ не биле прва опција за Кристијано Роналдо во Серија А, и фудбалерот за малку ќе завршел во Наполи. Новинарот Карло Алвино, кој е добро упатен за случувањата на Сан Паоло и прв соопшти дека Карло Анчелоти ќе го превзеде кормилото на „Наполитанците“, открива дека Жорж Мендеш го понудил ЦР7 на Аурелио Де Лаурентис. „Кристијано Роналдо ќе го носеше дресот на Наполи денеска доколку клубот можеше да потроши 350 милиони евра“ - вели ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис повторно е хит на Апенините со најновата контроверзна изјава. Италијанските медиуми во последно време објавуваа дека Де Лаурентис се подготвува да го продаде клубот, но тој категорично негира. „Во животот соништата значат да не живеете, туку само да сонувате. И кога ќе се разбудите, што потоа? Сонувате ли секојпат исто? Противниците сакаат да го продадам клубот, ама јас додека сум жив Наполи ќе биде само мој. Минатата сезона покажавме дека сме тука, но со нас има уште 19 клуба“, изјави Де Лаурентис. Потоа на навивачите кои од него бараат титули им порача: „Кој сака веднаш титула, нека оди да навива за Јувентус. Тука не трошиме пари така лесно како некои други, но затоа создаваме традиција“, заклучи претседателот на Наполи. Де Лаурентис на навивачите: Ако сакате титули, навивајте за Јувентус
| | веќе видена | слични

Првиот човек на калчолигашот Наполи, Аурелио Де Лаурентис секогаш е интересен за јавноста и медиумите, а причината за тоа се неговите контраверзни изјави како и фактот што секогаш говори директно и без влакна на јазикот. Досега многупати сме го виделе во такви изданија, а таа негова серија продолжи и овие денови со тоа што овој пат не ги поштеди ниту навивачите на Наполи. -Во животот соништата значи дека не живеете. Можете да продолжувате да сонувате, нопотоа не се будите? Дали секогаш исто сонувате? Противниците на наполитанците сакаат да го продадам клубот, но додека сум жив Наполи ќе биде мој, – вели Де Лаурентис притоа испраќајќи порака до нетрпеливите навивачи. -Кој сака веднаш титула, нека оди да навива за Јувентус. Тука не трошиме пари така лесно како некои други, но затоа создаваме традиција, -заврши контраверзниот прв човек на наполитанците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Заминувањето на Маурицио Сари од Наполи и неговата промоција во Челси претставуваше еден неочекувано долг процес, во кој со своите одлуки секако учествуваше и првиот човек на италијанскиот вицешампион, Аурелио Де Лаурентис. – Сари сакаше да го одведе целиот мој тим во Англија и да ја растури екипата. Морав правно да се заштитам од Марина Грановскаја и Челси. Го сакаше Жоржињо, а јас го одобрив трансферот дури откако Анчелоти ми посочи дека има сериозни амбиции со Диавара и дека планира да ја промени позицијата на Хамшик, – вели првиот човек на Наполи, кој често го критикуваше Сари и додека соработуваа. – Не ми се допаѓа кога вели дека и двајцата сме правеле грешки, не мислам дека сум направил некоја грешка. Морав да му контрирам бидејќи беше под договор, а се однесуваше неодговорно и одеше против фудбалерите за кои сметаше дека не играле добро, – потенцира Де Лаурентис.
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, уште еднаш упати жестоки критики кон поранешниот тренер Маурицио Сари, кој минатата недела се пресели во Челси. „Не се согласувам дека двајцата грешевме. Мислам дека јас не направив ниту една грешка. Имаше договор, јас само можам да кажам дека се однесуваше недозволено, дека ќе напаѓаше играчите за кои мислеше дека не играат добро. Тие играчи многу му дадоа. Тој ги масакрираше на тренинзите, но тие секогаш добро реагираа“, рекол Де Лаурентис. Претседателот на Наполи рекол дека Сари имал намера да го растури тимот и дека сакал да ги земе сите најдобри играчи. До сега Сари го зеде само Жоргињо. „Сакаше целиот тим да го однесе во Англија и да го растури. Морав да седнам и тоа да го решам со Марина Грановскаја. Го сакаше Жоргињо и му го дадов откако разговарав со Анчелоти, бидејќи ми кажа дека повеќе ќе го игра Дијавара и дека сака Хамшик да игра повеќе во средината“, завршил Де Лаурентис.
| | веќе видена | слични

Наполи се обидува да доведе квалитетни засилувања за новата сезона во која ги задржува истите амбиции, но ќе има и уште поквалитетни ривали. Претседателот Аурелио Де Лаурентис денеска повторно им се обрати на фановите, потенцирајќи да не наседнуваат на шпекулациите на медиумите. Тој категорично ја отфрла опцијата за враќање на Единсон Кавани на „Сан Паоло“. – Кавани? Не сме потпишале и нема да потпишеме со него. Немало комуникација со неговите претставници, весниците мора да пишуваат нешто за да го зголемат својот тираж бидејќи се во криза. Без вакви наслови не можат да преживеат. – Што се однесува до Видал, точно е дека го следев минатите години, но сега сум заинтересиран за помлади фудбалери, – потенцирал првиот човек на Наполи.
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис жестоко го критикуваше новиот тренер на Челзи, Маурицио Сари. Сари како што е познато претходно беше тренер на Наполи, а сега првиот човек на клубот од Неапол тврди дека Сари со себе во Челзи сакал да однесе половина тим на Наполи. „Не се согласувам со тоа дека двајцата грешевме. Мислам дека јас не направив ниту една грешка. Имаше договор, а јас само можам да кажам дека недозволенао пронајде нова работа, ги напаѓаше играчите за кои сметаше дека не играше добро. Тие играчи дадоа многу за овој тим. Тој ги масакрираше со фанатичните тренинзи, но тие секогаш реагираа добро во тие ситуации“, изјави Де Лаурентис. Претседателот на Наполи истакна дека сакал да го „распарчи“ Наполи со тоа што половина тим ќе однесе со себе во Челзи. „Сакаше да го доведе скоро цел мој тим. Го сакаше Жоржињо му го дадов. Но потоа зборував со Анчелоти кој ми кажа дека ќе смета на останатите играчи кои ги сакаше Сари“, откри првиот човек на италијанскиот клуб. Де Лаурентис удри по Сари: ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, изјави дека нема намера во клубот да ги донесе Карим Бензема и Анхел ди Марија, додека Единсон Кавани би го ангажирале само ако се согласи на двојно помала плата. Наполи во новата сезона ќе го предводи тренерот Карло Анчелоти, поради што се појавија гласини за нови трансфери во клубот. Но, Де Лаурентис за италијанските медиуми ги демантираше овие гласини. – Ди Марија и Бензема? Toa e голема лага. Изненаден сум бидејќи информацијата ја објави „Кориере дело спорт“, а нивниот уредник е искусен новинар. Mеѓу мене и тренерот Анчелоти постои договор. Зошто Наполи би ги донел тие двајца старци? Не морам да ги задоволам навивачите, тие мора да почекаат да го сработиме нашиот дел, истакна Де Лаурентис. Првиот човек на Наполи за Кавани наведе дека е одличен играч, но дека клубот не би можел да ја издржи платата која ја зема во ПСЖ. – На Кавани можеме да му понудиме само 8,5 милиони евра по сезона, но не верувам дека би се жртвувал и откажал од парите, нагласи Де ...
| | веќе видена | слични

Дали Карим Бензема е престар со своите 30 години? Така мислеше претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис, кој изјави дека Французинот е престар да биде ефективен напаѓач, исто како Анхел ди Марија, и дека нема план да ги донесат на „Сан Паоло“. „Ди Марија и Бензема? Апсолутно не. Имам договор со тренерот Карло Анчелоти за ангажирање на млади фудбалери. Зошто би потпишал со тие двајца старци?“, изјави Де Лаурентис во петокот. Коментарот очигледно не му „легна“ на Бензема, кој реши да се јави преку социјалните мрежи. „Уште еден лудак на мојата листа. Бројот 9 ги полудува“, напиша Бензема, кој не планира да замине од Реал Мадрид и сака да работи со новиот тренер Хулен Лопетеги. Нема место во Наполи за старците Ди Марија и Бензема
| | веќе видена | слични

Претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис денес ги демантираше шпекуалциите дека клубот е заинтересиран за Карим Бензема и Анхел ди Марија. Меѓутоа, Де Лаурентис тоа го направи на „свој“ начин со потценуцачка порака и истакна дека „не му требаат старци“ . Ова силно го испровоцира Бензема , па реши да му одговори на претседателот на Наполи преку Инстаграм. „Уште еден лудак во низата…“ , напиша Бензема притоа објавувајќи ја изјавата на Де Лаурентис. Бензема му одговори на Де Лаурентис: Уште еден лудак!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 247 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо сакал да биде како Марадона, ЦР7 најпрво му бил понуден на Наполи!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: