Спорт - Де Геа потпиша за Манчестер јунајтед

Манчестер јунајтед ја заврши потрагата по елитен голман успевајќи да го комплетира трансферот на Давид де Геа од редовите на Атлетико Мадрид. „Црвените ѓаволи“ бараа квалитетен чувар на мрежата, кој би го наследил пензионираниот Едвин ван дер Сар, а изборот на Алекс Фергусон падна токму врз Де Геа. Шпанскиот репрезентативец беше дел од селекцијата што се закити со титулата европски младински шампион, по што веднаш допатува во Манчестер, ги помина лекарските прегледи и го стави својот потпис на договорот со англискиот гигант. Со ангажманот на Де Геа челниците на Манчестер јунајтед ја надминаа сумата од 50 милиони фунти што ги потрошија за купување нови фудбалери летово откако претходно на „Олд трафорд“ пристигнаа и Ешли Јанг од Астон вила и Фил Џонс од Блекбурн.
| | веќе видена | слични

Новиот голман на Манчестер Јунајтед, Давид де Геа, се надева дека не само што може да го израмни, туку и да го подобри успехот на неговиот претходник, Едвин ван дер Сар, меѓу стативите на европскиот вицепрвак. „Според мене, Едвин ван дер Сар беше најдобриот голман во светот додека играше за Манчестер Јунајтед.“ - изјави Де Геа и додаде: „Се надевам дека ќе го следам неговиот победнички пат и ќе поминам многу сезони во Манчестер. Не само што сакам да го изедначам, туку мислам дека можам и да го подобрам неговиот успех и придонес за клубот.“ „Јас сум млад, но тука доаѓам со две полни сезони во Примера Дивизион. Значи имам доволно искуство да го дадам својот придонес за тим како Манчестер Јунајтед.“ „Премиер лигата е позната по својот квалитет но и тежина, ама сепак мислам дека ќе го поднесам притисокот кој го носи таа.“ - заклучи младиот шпанец.
| | веќе видена | слични
3 копии

Голманот на Атлетико од Мадрид и репрезентативен голман на Шпанија (под 21 г.) Давид Де Геа ги помина неопходните лекарски прегледи и потпиша договор со Манчестер Јунајтед до 2016 година. Со договорот вреден 18,9 милиони фунти, Де Геа има втор највреден договор склучен со голман по оној рекордниот на Јувентус со Буфон (32,6 милиони фунти). Сер Алекс Фергусон истакна дека Де Геа е вистинска замена за Едвин Ван Дер Сар.
| | веќе видена | слични

Новото засилување на Манчестер Јунајтед, Давид Де Геа цели кон триумф во Лигата на Шампионите Шпанецот вчера го комплетираше трансферот на Олд Трафорд откако стави потпис на петгодишен договор со Манчестер Јунајтед. Де Геа има големи очекувања и вели дека една од целите е триумф во Лигата на Шампионите, натпреварување во кое ’Црвените Ѓаволи’ минатиот месец добија лекција од Барселона и пораз од 3-1 во финалето што се одигра на Вембли. “Целта за триумф во Лигата на Шампионите е реална.” – рече Де Геа за MUTV . “Токму тоа ќе го сториме.” “Секако дека сите целат кон освојување на Премиер Лигата, па јас не сум поразличен и го посакувам истото.” 20 годишниот Де Геа, кој важи за еден од најнадежните голмани, на Олд Трафорд треба да го замени Едвин ван дер Сар, кој стави крај на кариерата. “Според мене, Едвин беше најдобриот голман во светот додека играше за Јунајтед.” “Се надевам дека ќе можам да ги следам неговите стапки и да поминам многу години тука. Исто така се надевам дека ќе можам да ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Откако Давид Де Геа со селекцијата на Шпанија до 21 година го освои Европското првенство минатата недела, 20-годишниот голман од Атлетико Мадрид вчера ги помина медицинските тестови и потпиша договор со траење од пет години со 19-кратниот шампион на Англија, Манчестер Јунајтед. Според медиумите во Англија,новиот член на црвените ѓаволи, во редовите на клубот од Атлетико Мадрид премина за сума од 19 милиони евра. Голманот Де Геа е третиот нов играч на Олд Трафорд ова лето по Фил Џонс и Ешли Јанг. Шкотскиот стратег во овој преоден рок на располагање има околу 55 милиони евра. (Крај)
| | веќе видена | слични

Шампионот на Англија, Манчестер Јунајтед го ангажира шпанецот Де Геа за сума од 17 милиони фунти. Де Геа потпиша петгодишен договор со клубот. Шпанецот ќе биде наследник на Едвин Ван Дер Сар. Поранешниот голман на Алтетико Мадрид е трето засилување во текот на овој трансфер пазар откако претходно за англискиот шампион потпишаа и Фил Џонс и Ешли Јанг.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед официјално го заокружи и третиот трансфер во текот на летото, откако денеска го доби потписот на голманот на Атлетико Мадрид, Давид Де Геа. 20-годишниот шпански талент се обврза на верност кон тимот од "Олд Трафорд" во следните пет години. Веста ја потврдија од клубот со соопштение на официјалниот веб-портал. "Се чувствувам горд и со нетрпение чекам да започнам да играм", изјави Де Геа за MUTV . "Кога те посакува толку голем тим како Јунајтед, секако се чувствуваш многу, многу среќен. Нивниот интерес за мене беше дополнителна мотивација да покажам што можам на теренот. Привилегија е да си дел од тим како Манчестер и ќе дадам се од себе да го оправдам тоа“. Де Геа е третото засилување за тимот, откако пред него "црвените ѓаволи" потпишаа и со Фил Џонс од Блекбурн и Ешли Јанг од Астон Вила.
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед и официјално го соопшти третото засилување во летниот преоден рок. „Црвените ѓаволи” по дефанзивецот Фил Џонс и напаѓачот Ешли Јанг, за 17,8 милиони фунти од Атлетико Мадрид го купи членот на младата селекција на Шпанија и нов европски првак до 21 година, голманот Давид де Геа, кој потпиша петгодишен договор. Во досегашниот тек од преодниот рок менаџерот на Манчестер јунајтед, сер Алекс Фергусон за нови играчи потроши 50 милиони фунти. - Многу сум горд што потпишав за фудбалски гигант како што е Манчестер јунајтед. Нема поголемо признание отколку ваков тим да се заинтересира за твоите услуги. Ќе дадам се од себе за да докажам дека го заслужив вниманието на овој клуб. Едвај чекам да почнам со настапи на „Олд Трафорд“ – изјави 20-годишниот Де Геа, кој е наследник на Холанѓанецот Едвин ван дер Сар, кој по финалето во ЛШ на „Вембли” против Барселона (1-3) замина во фудбалска пензија.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед и официјално го донесе третото засилување во текот на летниот преоден рок, откако денес беше потпишан петгодишен договор со поранешниот голман на Атлетико Мадрид, Давид де Геа. 20-годишниот Шпанец успешно ги помина медицинските прегледи на „Олд Трафорд“ и денес го парафираше договорот со клубот. После Фил Џонс и Ешли Јанг , ’црвените ѓаволи’ ја осигураа и позицијата „1“ во својот тим за околу 18 милиони фунти. „Се чувствувам многу горд и немам трпение да започнам да играм за тимот. Кога клуб каков што е Манчестер ќе те посака, тогаш си многу, многу среќен. Фантастична привилегија е да се биде дел од овој тим. Ќе се обидам да го дадам најдоброто од себе и да покажам што знам и на што сум способен“, изјави наследникот на Едвин ван дер Сар. Со овој трансфер вкупната потрошена сума на Манчестер Јунајтед ова лето се искачи над 50 милиони фунти.
| | веќе видена | слични

Новиот голман на Манчестер Јунајтед го комплетираше трансферот на Олд Трафорд од Атлетико Мадрид и сега едвај чека да почне новата сезона. Давид Де Геа и официјално е наследник на Едвин ван дер Сар на голот на шампионот на Англија, кој денеска го претстави својот нов голман. Де Геа беше прв избор на Алекс Фергусон, а по неколкуте месеци убедување, „црвените ѓаволи“ конечно успеаја да го убедат Атлетико на трансфер вреден 19 милиони евра. Сума со која 20-годишниот Шпанец стана втор највисок трансфер за еден голман по тој на Џанлуиџи Буфон од Парма во Јувентус. „ Горд сум на себе и на својот нов клуб и едвај чекам да почне новата сезона. Кога клуб како Манчестер Јунајтед сака да ве ангажира, тоа секако ве прави многу среќни. Тој интерес за мене е екстра мотивација да работам уште понапорно. Голема е привилегија да се биде дел од Јунајтед и решен да го дадам своето најдобро во иднина “ - изјави Де Геа во своето прво интервју како играч на Јунајтед.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 250 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 62 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Де Геа потпиша за Манчестер јунајтед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: