Србија и Турција ги зајакнуваат воените врски поради заканите на ИДИЛ


Воената соработка помеѓу двете земји е важна поради заканите на ИДИЛ, велат експертите. Војската на Турција работи во Србија на заедничка обука и вежби на специјалните сили. [АФП] Бидејќи Србија и Турција се соочуваат со екстремизам и со терористички закани од Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ), потребата од подобра соработка во одбранбениот сектор станува поочигледна. Александар Радиќ, воен аналитичар на Евроатлантската иницијатива во Белград, рече дека соработката во разузнавањето е нужна за Србија. „Во моментов Турција може да идентификува лица од Балканот кои се во Сирија, да собере информации за нив. Овој вид соработка е важен затоа што на српските државјани им е лесно да одат во Турција, бидејќи визиот режим е многу либерален. Од Турција, пак, лесно се стигнува до Сирија. Затоа треба да се воспостави разузнавачко-информативна соработка со Турција, како дел од постојната воена и одбранбена соработка“, рече Радиќ. Саша Брадашевиќ, професор на Филолошкиот факултет во Белград, рече дека воената ...
| | веќе видена | слични
8 копии

За натамошно продлабочување на соработката меѓу Македонија и Турција разговарале попладнево претседателот Ѓорге Иванов и турскиот премиер Ахмет Давутоглу, кој денеска престојува во Скопје. Како што соопшти Кабинерот на Претседателот на РМ, соговорниците изразиле задоволство од традиционалното пријателство и партнерство и од интензивната комуникација и соработка во сите сфери од заеднички интерес, оценувајќи дека тие се потврда за одличните односи меѓу двете држави. Македонскиот претседател изразил очекување за зајакната соработка во рамките на Алијансата на цивилизациите - иницијатива на Обединетите нации во која Турција е земја-основач. Давутоглу истакнал дека Македонија е важен пријател и партнер на Турција и дека, како и досега, и во иднина може да смета на нивната безусловна поддршка и помош. - Додаде дека нашата држава со својот модел на соживот претставува позитивен пример не само во регионот, туку и многу пошироко, соопшти Кабинетот на Претседателот на РМ за средбата на Иванов со турскиот премиер ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во хотелот „Александар палас“ попладнево се одбележува Денот на образование на турски јазик, кој е единствен национален празник за таа етничка заедница во Македонија. Денот се празнува на 21 декември, а прославата годинава е поместена за време на посетата на турскиот премиер Ахмет Давутоглу, кој денеска престојува во земјава. На манифестацијата ќе се обрати премиерот Никола Груевски. На 21 декември се одбележува почетокот на наставата на турски јазик, која почнала во 1944 година во ОУ „Тефејуз“ во Скопје. Со одлука на Владата на РМ од 2007 година, овој ден е неработен за турската етничка заедница во Македонија.
| | веќе видена | слични

Македонија и Турција имаат традиционални добри односи и на политички и на економски план и се потврдува заложбата за продлабочување на соработката на сите полиња. Ова беше истакнато на заедничката прес конференција на македонскиот и турскиот премиер Никола Груевски и Ахмет Давутоглу. Се надеваме дека Македонија набрзо ќе стане дел од НАТО и ние силно ја поддржуваме на тој пат, истакна турскиот премиер и додаде дека покрај тоа што Македонија и Турција имаат добри историски и културни врски, соработката мора се повеќе да се унапредува и на економски план. Премиерот Никола Груевски рече дека Турција е наш долгогодишен пријател и поддржувач на Македонија не само во евроинтеграциските процеси, туку и на економски план. Тој позитивно ги оцени турските инвестиции во земјава и изрази надеж дека трговската размена и бизнис соработката ќе се зголеми. Турција е осми трговски партнер на земјава, а досегашната трговска размена меѓу двете земји изнесува 450 милиони долари.
| | веќе видена | слични

Како што соопшти Кабинерот на Претседателот на РМ, соговорниците изразиле задоволство од традиционалното пријателство и партнерство  и од интензивната комуникација и соработка во сите сфери од заеднички интерес, оценувајќи дека тие се  потврда за одличните односи меѓу двете држави. - Изразувајќи благодарност за цврстата и принципелна поддршка на Република Турција во однос на нашите стратешки цели, членството во Европската унија и во НАТО, претседателот Иванов нагласи дека Република Македонија високо ги цени турските активности и напори по овие прашања. Македонскиот претседател и турскиот премиер ја поздравија економската соработка, која е највисоко на агендата на меѓусебните односи, со очекување за натамошно интензивирање. Беше разговарано и во однос на соработката во сферата на одбраната и безбедноста, културата, туризмот, образованието, како и на мултилатерален план во меѓународните организации, информира Кабинетот на Иванов. Македонскиот претседател во тој контекст изразил очекување за зајакната ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Економските односи треба да ги следат одличните политички релации меѓу Турција и Македонија. Очекуваме трговската размена која сега изнесува околу 450 милиони долари во многу скоро време да достигне милијарда долари, истакнаа на денешната заедничка прес-конференција турскиот премиер Ахмет Давитоглу и неговиот домаќин, претседателот на македонската Влада Никола Груевски. - Тоа што според увозот Македонија е осма, а по извоз 13. е апсолутно неприфатливо за мене. Не прифаќам ни да бидеме втори, а не пак меѓу првите 10 со оглед на одличните политички односи меѓу нашите две држави. Одличните политички односи мора да се рефлектираат со соодветна трговска размена. Министрите за економија ќе разменат мислења на ова поле и ќе ги видат суштинските можности за зголемување на соработката, вклучувајќи го тука и земјоделството и можноста за извоз во Турција. Ќе бидеме во постојан контакт посебно во однос на вложување во слободните индустриски зони во Македонија и заголемување на македонскиот извоз во Турција, рече ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на владата на Република Турција, Ахмет Давутоглу. На средбата, било разговарано за натамошното продлабочување на билатералните односи, и зголемување на соработката меѓу Република Македонија и Република Турција. Двајцата соговорници изразиле задоволство од традиционалното пријателство и партнерство, и од интензивната комуникација и соработка во сите сфери од заеднички интерес, кои се потврда за одличните односи меѓу Република Македонија и Република Турција, соопштуваат од кабинетот на претседателот Иванов. Изразувајќи благодарност за цврстата и принципелна поддршка на Република Турција во однос на нашите стратешки цели, членството во Европската Унија и во НАТО, претседателот Иванов, нагласи дека Република Македонија високо ги цени турските активности и напори по овие прашања. Македонскиот претседател и турскиот премиер ја поздравија економската соработка, која е највисоко на агендата на меѓусебните односи, со ...
| | веќе видена | слични

Се повеќе турски компании се заинтересирани да инвестираат во земјава и да отворат свои фабрики. Турскиот премиер Ахмет Давутолглу и премирот Никола Груевски ќе се заложат за интензивна соработка на бизнис заедниците на двете земји... - Турција е долгогодишен пријател и голем поддржувач на Македонија во евроатлантските аспирации. Го почитуваме фактот што Турција дава силна поддршка и за македонските национални интереси. Турција е меѓу десетте земји со кои Македонија остварува најголема трговска размена. Ние ќе продолжиме во креирањето на одлични услови за водење на бизнис во земјава, ќе ја унапредуваме соработката и во туризмот, политиката и културата и во повисоки нивоа, истакна Груевски. - Целиме кон тоа да се зголемат инвестициските активности и најмногу да се зголеми трговската размена. Истата лани изнесуваше 470 милиони, во првите 10 месеци од годинава 375 милиони, а до крајот на годинава ќе биде 450 милиони. Ние очекуваме тој број наскоро да достигне и една милијарда, истакна Давутоглу. Никој како ...
| | веќе видена | слични

Турција сака да биде најголемиот трговски партнер на Македонија и не се задоволува со тоа што моментално е меѓу првите десет. Ова денеска во Скопје го изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Турција сака да биде најголемиот трговски партнер на Македонија и не се задоволува со тоа што моментално е меѓу првите десет. Ова денеска во Скопје го изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу, кој смета дека економската соработка меѓу Македонија и Турција ќе се унапреди и со отворање на слободните трговска зона за Турција во земјава, за што било разговарано и на денешната средба меѓу премиерите на двете земји, но и министрите за економија. „Во увозот во Македонија сме осми, во извозот тринаесета земја. Тоа е неприфатливо за турција. Во политичките односи сме први, во економските јас реков дека не прифаќам ни да бидеме втори“, изјави Давутоглу. Груевски позитивно оценувајќи ги турските инвестиции во земјава кои досега изнесуваат 1, 5 милијарди долари, рече дека економската соработка може да се унапреди во областа на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во вторникот оствари средба со турскиот премиер Ахмет Давутоглу, со кого разговараше за натамошното продлабочување на билатералните односи, и зголемување на соработката меѓу Македонија и Турција. Двајцата соговорници изразија задоволство од традиционалното пријателство и партнерство, и од интензивната комуникација и соработка во сите сфери од заеднички интерес, кои се потврда за одличните односи меѓу Македонија и Турција. Изразувајќи благодарност за цврстата и принципелна поддршка на Турција во однос на нашите стратешки цели, членството во Европската унија и во НАТО, претседателот Иванов, нагласи дека Македонија високо ги цени турските активности и напори по овие прашања. Македонскиот претседател и турскиот премиер ја поздравија економската соработка, која е највисоко на агендата на меѓусебните односи, со очекување за натамошно интензивирање. Беше разговарано и во однос на соработката во сферата на одбраната и безбедноста, културата, туризмот, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и Турција ги зајакнуваат воените врски поради заканите на ИДИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: