Дали законот за јазици е уставен?


Дали законот за јазици е уставен и како тој ќе влијае на меѓуетничките односи и економија. Ова беше тема на вчерашното „Отворено студио во кое свое видување имаа пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, професорот Љубомор Фрчкоски и бизнисменот Зоран Витанов. Погледнете ги нивните ставови, разговорот го водеше Наум Стоилковски
| | веќе видена | слични
2 копии

Нормална е реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ со амандманите кога немаше никаква дебата. Законот е донесен со европско знаменце, кое се коси со Уставот, не може да се дејствува арогантно со опозицијата за такви битни прашања. Соработка треба да има со целата јавност, рече професорот Жидас Даскаловски во вчерашното гостување на телевизија Алфа, во емисијата „60 минути со Горан Момировски” каде дискутираа со Рубин Земан за актуелните прашања во Република Македонија. Според професорот Даскаловски, нормално е однесувањето на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ за поднесувањето на 35 илјади амандмани. Во тој контекст тој рече не може да се носи закон на сила, особено таков закон без дебата, за кој Зоран Заев вети широка дебата. Исто така професорот Даскаловски вели дека во Република Македонија моментално не се спроведува мултикултурна политика во ниту една област, што тој отценува дека е голема грешка. „Нема потреба да се кршат закони и прават дополнителни проблеми и на една етничка заедница да се зголемат правата, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Овој закон за јазици е неуставен од самиот почеток. Ова е закон којшто СДСМ сака да го протне на мала маса, односно под тепих протнат, а знаеме дека СДСМ се познати како политичка партија која и во минатото носела закони на тој начин, изјави во емисијата Алфаскоп на телевизија Алфа, членот на извршниот Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Орце Ѓорѓиевски.„Со тоа што сака СДСМ да го спроведе овој закон, односно да го стави во сила, ние освен што излегуваме од Уставот на Република Македонија излегуваме и од рамката на Охридскиот рамковен договор. Ова е закон кој што нема ништо добро да донесе на македонските граѓани, најмалку добро ќе донесе за нашите сограѓани- Албанците, потенцираше Ѓорѓиевски.Во врска со поднесените амандмани тој истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која што секогаш својата работа ја темели на демократските принципи и начела, а едно од нив е токму поднесувањето на овие 36.000 амандмани во Собранието на Република Македонија.„Нашите пратеници во Собранието се и гласот на народот во ...
| | веќе видена | слични

СДСМ веќе девет месеци е на власт во Република Македонија, девет месеци кои се поминати во политиканство, комодитет и луксузирање на нивните функционери. Наспроти тоа немаат ниту еден капитален проект и ниту една капитална инвестиција, изјави во емисијата Алфаскоп на Телевизија Алфа, членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски. - Во времето на ВМРО-ДПМНЕ имаше инвестициски бум во Република Македонија. Имаше отворање на повеќе од 170.000 нови работни места. Имаше реконструкции на мостови, изградба на автопати, локални и регионални патишта, реконструкција на болници, изградени нови училишта, спортски сали. Во Република Македонија имаме реконструирано и новоизградени преку 400 училишта, вели Ѓорѓиевски. Тој истакна дека за време на СДСМ не може да се забележи такво нешто, туку има само презадолжување, луксузирање од страна на функционерите на СДСМ и ниту една капитална инвестиција или капитален проект. - И оние инвеститори кои што беа дојдени во Република Македонија се со цел да отворат нови ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 233 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали законот за јазици е уставен?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: