ЛШ: Тотенхем го скроти шампионот Реал на Бернабе, Сити го победи Наполи (видео+фото)


Во Лигата на шампионите се одиграа 8 средби од 3.коло. Во дербито на вечерта Реал и Тотенхем одиграа без победник 1-1 на Бернабе. Тотенхем имаше водство со автоголот на Рафаел Варане. Меѓутоа шпанскиот фаворит се врати откако пред истекот на полувремето, во 43 минута Роналдо беше сигурен од белата точка. Во оваа група Реал и Тотенхем се најдобрите тимови, откако Борусија Дортмунд на гостувањето на Кипар, одигра 1-1 со АПОЕЛ. Уште едно дерби се одигра ова коло. Во дуелот на лидерите во англиското и во италијанското првенство, Манчестер сити стигна до победа над Наполи со 2-1. Тимот на Пеп Гвардиола имаше одличен старт, откако прво Стерлинг во 9. минута, а потоа и Габриел Жесус во 13. минута донесоа 2:0 водство. Наполи, кој има рекордни осум победи по ред во Серија А, имаше шанса да се врати со пенал во 38. минута, но Мертенс не успеа да реализира. Тие успеаја да го намалат водството на 2:1 во 73. минута, кога повторно имаа пенал, но сега Диавара не згреши. Ливерпул го торпедираше Марибор на гостувањето во ...
| | веќе видена | слични

Британските медиуми шпекулираа многу пати дека Манчестер Сити, односно менаџерот Пеп Гвардиола, имаат голема желба да го донесат Меси на „Етихад“. -Ние имаме многу силен тим, а можеме да играме уште подобро. Меси е врвен играч, се разбира, јас би сакал да ми биде соиграч, изјави Данило за шпанска „Марка“. Бразилецот смета дека Меси е подобар од неговиот досегашен клупски колега Кристијано Роналдо. Данило оваа сезона одигра девет натпревари за Манчестер Сити.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бразилскиот фудбалер Данило јавно го повика Лионел Меси од Барселона да му се придружи во Манчестер Сити и порача дека Аргентинецот најдобар играч на светот. Британските медиуми шпекулираа многу пати дека Манчестер Сити, односно менаџерот Пеп Гвардиола, имаат голема желба да го донесат Меси на „Етихад“. -Ние имаме многу силен тим, а можеме да играме уште подобро. Меси е врвен играч, се разбира, јас би сакал да ми биде соиграч, изјави Данило за шпанска „Марка“. Бразилецот смета дека Меси е подобар од неговиот досегашен клупски колега Кристијано Роналдо. Данило оваа сезона одигра девет натпревари за Манчестер Сити.
| | веќе видена | слични

Денес британските медиуми донесоа лоши вести за неколку европски великани кои се надеваа дека во скоро време ќе можат да го доведат Кевин Де Брујне во својте редови. Како што се вели, Белгиецот наскоро ќе потпише нов договор за Манчестер Сити. Кевин во последното време прикажува одлични партии, па така во 12-те натпревари во новата сезона во сите натпреварувања запиша осум асистенции и постигна два гола. Може да се каже дека крилниот фудбалер на Манчестер Сити „заработи“ нов договор, но и зголемени примања кој му следуваат. Иако ПСЖ имаше намера да го доведе во своите редови, тој наскоро ќе потпише договор во кој ќе заработува 250.000 фунти неделно, во однос на сегашните 115.000 кој ги заработува. Неговиот менањер Патрик Де Костер минатиот месец изјави дека ќе преговара со Манчестер Сити со цел неговиот агент да добие примања слични на Нејмар и Мбапе во ПСЖ
| | веќе видена | слични

Главниот тренер на шкотската рагби репрезентација, Грегор Таунзенд вели дека е инспириран од менаџерскиот стил на Пеп Гвардиола и сака да го повтори неговиот успех со градење на тим кој има вистински баланс меѓу нападот и одбраната. Таунзенд го замени Верн Котер како шкотски селектор во мај и го предводеше тимот во две победи во три меча во јуни, откако ги совлада Австралија и Италија. Пред првиот домашен тест, 44-годишниот Шкотланѓанец вели дека може многу да се научи од Гвардиола, кој ги предводеше Барселона до 14 трофеи во четири години, пред да биде тренер на Баерн Минхен, и сега на Манчестер сити. „Целта е да се направи шкотски тим полн со работа, енергија и брзина. Одбраната и работата носат победи. Верувам дека луѓето го гледаат нападот на Гвардиола повеќе од одбраната, но кога беше во Барселона имаше правило за враќање на поседот на топката. Почнаа со седум секунди, а потоа се намали на три секунди. Ние гледавме три додавања и гол за 7:2 победа, но не гледавме како ја добиваа топката. Одбраната ...
| | веќе видена | слични

Пеп Гвардиола денеска можеше да биде задоволен од изданието на неговиот Манчестер Сити во Премиер лигата, но остана разочаран од случувањата во својата земја Шпанија. Шпанскиот премиер Маријано Рахој објави дека централната власт ќе и ја одземе автономијата на Каталонија, односно ќе организира нови избори поништувајќи ги досегашните регионални власти. Тоа предизвика реакција и кај Гвардиола кој отворено ја поддржуваше независноста на Каталонија. – Денес е многу тажен ден за демократијата, мислев дека во 21. век такви работи не се случуваат, но за жал не сум бил во право. Каталонскиот парламент е постар од шпанскиот, единствено што сакавме е да биде чуен гласот на жителите на Каталонија. Можеби тоа ќе доведеше до независност или не, но мислам дека гласот на народот е поважен од кој и да е закон, денес е тажен ден и за Европа, – прокоментирал Гвардиола.
| | веќе видена | слични

Кун Агуеро се врати од незгодната повреда која ја заработи во сообраќајната незгода во Холандија, а шансата во стартната постава на денешниот меч со Барнли ја искористи за да влезе во историските читанки на клубот од „Итихад“. Аргентинскиот напаѓач погоди за 1:0 во победата од 3:0 која ја оствари лидерот во Премиер лигата, а со самото тоа го израмни клупскиот рекорд на Ерик Брук кој траеше точно 78 години. Агуеро со погодокот од белата точка стигна до бројката од 177 гола за Манчестер Сити што го прави најдобар клупски голгетер во друштво на легендарниот Брук. Ваквото достигнување доаѓа во навистина посебно време за аргентинскиот напаѓач кој по натпреварот доби честитка од Гвардиола, но и едно барање. – Агуеро го направи тоа што најдобро знае да го прави. Сега чекам да не покани на вечера сите нас. Му недостастува еден гол за да избие сам на врвот, тоа ќе се случи порано и подоцна, – порача Гвардиола по средбата.
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Манчестер Сити, Серхио Агуеро денеска го одигра првиот натпревар по сообраќајната несреќа во Амстердам и веднаш се запиша во листата на стрелците. Во првото полувреме тој погоди од белата точка и го постигна својот 177. гол во дресот на Сити. Со тоа се израмни на вечната листа на стрелци на тимот од Манчестер заедно со Ерик Брук и следниот погодок ќе значи дека е нов рекордер и ќе запише нова историја. 177 – Sergio Aguero is now Manchester City’s joint-highest goalscorer of all time alongside Eric Brook. Citizens. pic.twitter.com/YpvFAXkCMP — OptaJoe (@OptaJoe) October 21, 2017 Рекордот што денеска го израмни Агуеро постои околу 80 години бидејќи Брук бил член на Сити во 30. години од минатиот век.
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити е актуелен лидер во Премиер лигата, а тимот на Пеп Гвардиола игра и атрактивен и офанзивен фудбал предводен од фантастичниот Кевин де Брујн. Белгиецот и на денешната средба со Барнли успеа да ги воодушеви фановите, а кулминацијата беше додавањето кон Лерој Сане кој по неговото идеално додавање ги постави конечните 3:0. Своето воодушевување не го криеше ниту неговиот повреден соиграч Бенжамин Менди. OHHHH KEVIN DE BRUYYYYNEEE !!! very happy great jobs guys @LeroySane19 @DeBruyneKev ❤️ — Benjamin Mendy (@benmendy23) October 21, 2017
| | веќе видена | слични

Серхио Агуеро успеа да го израмни рекордот на Манчестер сити откако го постигна својот 177. гол за клубот против Барнли во саботата. 29-годишниот Аргентинец, кој се врати во составот откако доби скршено ребро при сообраќајна несреќа во Амстердам пред три недели, постигна гол од пенал во 30. минута на „Емирати“ за да се израмни со рекордерот Ерик Брук, кој постигна 177 голови за Сити од 1927 до 1939 година. Ова популарниот Кун Агуеро го постави во својот 262. настап за Сити откако дојде од Атлетико Мадрид во 2011 година. Агуеро имаше шанса да го израмни рекордот во последниот меч пред еден месец, но неговиот удар од пенал го одбрани голманот на Шахтјор Доњецк, Андриј Петров во дуел од ЛШ. По тој меч, тој беше на пауза во Амстердам каде што таксистот кој го возеше до аеродромот по концертот удри во бандера. Во својата кариера, Агуеро постигна 10 хет-трика, и неговиот најпознат гол – 30-тиот кога со драматичен гол во финишот на натпреварот им ја донесе титулата од Премиер лигата на Сити во 2012 година. Доколку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Ние немаме историја на Северна Македонија, порача кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска – Давкова во вечерашното гостување на емисијата ...
сите 165 | | | веќе видена

Силјановска исто како и Иванов, брани криминалци, не осудува насилство, постапува исклучиво по партиските директиви на Мицкоски, промовира политики проитв ...
сите 145 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 179 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛШ: Тотенхем го скроти шампионот Реал на Бернабе, Сити го победи Наполи (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: