Дачиќ: Создавање на Голема Албанија е заедничка идеолошка платформа на сите Албанци


7 копии

Создавањето на Голема Албанија е заедничка идеолошка платформа на сите Албанци, која го заплашува Балканот и цела Европа, изјави српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ по вчерашното интервју на албанскиот премиер Еди Рама. – Изјавата на Рама е уште една потврда дека создавањето на Голема Албанија е заедничка идеолошка платформа на сите Албанци, која претставува опасност за мирот и стабилноста на Балканот и Европа, истакна Дачиќ. Тој праша зошто западните земји не реагираат на некаков начин на таквите изјави. – Што би се случило ако премиерот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека е можно обединување на Србија со Република Српска во БиХ, доколку не не примат во ЕУ? Или молчењето е знак на одобрување?, праша шефот на српската дипломатија. Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за бриселскиот весник „Политико“ изјави дека ако перспективата за членство на земјите од Западен Балкан во ЕУ продолжи да се намалува, тогаш би можело да се случи и обединување на Албанија со Косово.
| | веќе видена | слични
3 копии

Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џон Хопкинс во САД оцени дека секој обид за промена на границите на Балканот во овој момент ќе доведе до општа реорганизација, која не може да се направи на мирен начин и ќе доведе до голема доза на насилство, по што сите ќе се покајат. „Мислам дека има многу фрустрации, не само во Албанија и Косово, туку и во Босна и Херцеговина и Србија, бидејќи процесот на проширување на ЕУ се одвива бавно. Но, факт е дека земјите на Балканот не направија доволно во однос на политичките и економските реформи, како што би сакале Брисел и Вашингтон“, изјави Сервер. Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама тој ја сфатил како предупредување дека недостигот на европска перспектива може да ја зајакне желбата на Албанците да се формира единствен простор на Балканот, а тоа според Сервер е реално. „Факт е дека европската перспектива ги спречува балканските земји да го направат она што го направија во деведесеттите години, кога се обидуваа да ги спојат етничките групи дури и по цена на ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Изјави, кои можат да се толкуваат како политичко мешање во внатрешните работи на соседна држава, не помагаат во градењето добрососедски односи во Западен Балкан, изјави за Танјуг портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, од која беше побарано да ги коментира изјавите на албанските лидери за можно обединување на Албанија и Косово. Таа нагласи дека наместо да се даваат опасни изјави сите во регионот треба да се фокусират на реформите и соработката. Коцијанчич изјави дека високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го потенцирале тоа. Портпаролката на ЕК изјави дека ЕУ се придржува кон принципите на помирување и регионална соработка во Западен Балкан. Албанскиот премиер Еди Рама изјави во интервју во вторникот дека доколку европската перспектива на земјите од Западен Балкан продолжи да се намалува, не е исклучена можноста за обединување на Косово и Албанија. Косовскиот претседател Хашим Тачи ден потоа ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Косово и Албанија. „Албанците би требало да ги одмерат своите зборови, бидејќи на меѓународната сцена веќе ги нема нивните заштитници, кои ја бомбардираа Србија, за да и го одземат Косово. Тоа нема да се повтори никогаш повеќе“ рече Дачиќ. Според Дачиќ, координираните изјави на албанскиот премиер Еди Рама, косовскиот престедател Хашим Тачи и претседателот на Националниот совет на албанското малцинство во Србија, Јонуз Муслиу, покажуваат дека „Голема Албанија“ е цел на сите Албанци“. „Муслиу кон неа го придодаде и Ниш, а утре ќе ги додаде и Скопје и Улцин и Епир“ нагласи Дачиќ. Тој истакна дека Србија не провоцира никого, но исто така и не стравува од никого.
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама, соочен со сериозна политичка криза во својата земја, се обидува со своите изјави и политички чекори во правец на Голема Албанија да предизвика верижна реакција која може да му донесе уште четири години власт. Соочен со сериозна опозиција и во сопствената партија, Рама повторно го користи стариот проверен рецепт на албанските политички субјекти на Балканот и во моменти на паника се фаќа за национализмот, за обединување на албанскиот етнички простор, за призренската лига како последно прибежиште и шанса за преживување. Албанските парламентарни избори се закажани за 18 јуни, Демократската опозиција го напушти парламентот и не се враќа во него без оставка на Рама и техничка влада, а лидерот на социјалистите со поддршка на западните партнери се занимава со внатрешните работи на Македонија, Косово, Црна Гора. Најновите небулози на албанскиот премиер Еди Рама, кој директно ѝ се закани на Европската унија дека ќе се соочи со албанско-косовска унија и речиси сигурен нов конфликт на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Изјавите на Еди Рама, Хашим Тачи и Јонуз Муслиу за обединување на сите Албанци и за создавање на Голема Албанија не се “невнимателни”, ја искоментира српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ реакцијата на амбасадорите на САД во Белград, Приштина и Тирана. Дачиќ смета дека овие изјави се закана за мирот и стабилноста на Балканот и на Европа, но не онака како што ги означија американските амбасадори. “Дали овие амбасадори ќе реагираа исто вака да беа споменати Скопје, грчки Епир или црногорски Улцињ, како што Муслиу го стави српскиот Ниш во границите на Голема Албанија? Сигурен сум дека остро ќе реагирааа, додека нападот на Србија е нешто што може да се толерира”, искоментира Дачиќ. Според него овие изјави не се невнимателни, туку одраз на јасна платформа на сите Албанци за Голема Албанија. Вчера Косово, денес Ниш, утре Скопје и така натаму, навести српскиот министер за надворешни работи, повикувајќи ги амбасадорите на САД самите да не останат невнимателни и безгрижни, па да сфатат што се случува кога ќе биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО – ДПМНЕ преку загрозување на безбедноста на Македонија сака да стане фактор за излез од кризата, смета универитетската професорка Ана Чупевска – Станишковка. Таа во потезите на се уште владеачката партија препознава обид да го амнестира криминалот направен од високи партиски функционери додека биле на високи државни функции, информира АлсатМ. „Со секуратизацијата на етничката агенда, односно со тоа што стануваме или што ВМРО – ДПМНЕ сака да стане закана за безбедноста се факторизира на сцената,со крајна цел да се амнестира. Сега нели со нив мора да се преговара, па нив да ги молиме, па аман дајте ја власта“, вели Чупевска-Станишковска. Љупчо Петковски од Центарот за евопски стратегии „Евротинк“ смета дека ДУИ се уште ја нема научено лекцијата која им ја упатија гласачите на избори. Според него, интегративците изгубиле 10 пратеници, поради коориднираниот националистички настап со девет годишниот партнер во владата, ВМРО-ДПМНЕ. „Тие се уште во шок и од тој шок не извадија заклучок дека можеби нивните ...
| | веќе видена | слични

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич ги оцени како „опасни“ изјавите што изминатиот период ги дадоа албанскиот премиер Еди Рама и косовскиот претседател Хашим Тачи, дека „Албанија и Косово треба да се соединат“ доколку продолжи да се намалува перспективата за членство во ЕУ на земјите од Западниот Балкан. На барањето на српската новинска агенција „Танјуг“ да ги коментира ваквите изјави, Коцијанчич истакнува дека ЕУ се придржува кон принципите на помирување и регионална соработка во Западен Балкан и дека Европскиот совет ја дава поддршката за јасна европска перспектива на државите од овој регион. „Изјави кои можат да се толкуваат како политичко мешање во внатрешните работи на соседна држава, не помагаат во градењето добрососедски односи во Западен Балкан. Наместо да се даваат опасни изјави, сите во регионот треба да се фокусират на реформите и соработката. Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ...
| | веќе видена | слични

Домино-ефектот од повторното будење на национализмот на Балканот силно се чувствува и кај нас. Нашата држава никако не може да биде „оаза“. Тоа се покажа и во поновата историја. Државите на Балканот, вклучувајќи ја и Република Македонија, во смисла на граѓанската структура се повеќеслојни и тоа од повеќе аспекти: етички, верски, историски, социјален... Токму таквата карактеристика на балканските држави, се разбира и на Р. Македонија е „мекиот стомак“ што е цел на атаката. Намерата е секако измена на карактерот на државите, менување на границите, рекомпонирање на сферите на влијание... Во таквиот контекст, алатките на националната, етничката или на верската омраза, се покажале дека се најефикасни за подгревање амбиент на нетрпеливост и влегување во конфликт со висок потенцијал. За такво нешто постојат повеќе индиции, особено по изјавите на премиерот на Албанија, поддржан од претседателот на Косово. Во целиот тој галиматијас, меѓународната заедница толку бледо реагира, што се добива впечаток дека или ја ...
| | веќе видена | слични

СДСМ чека потег од ДУИ за деблокирање на Собранието, Ахмети се надева дека Груевски и Заев ќе најдат решение за деблокирање на политичките процеси Татјана Поповска Иако и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ демантираат дека партиските лидери Никола Груевски и Зоран Заев имале директни средби и преговарале од ДУИ се децидни во тврдењето дека вакви средби има и дека од нив очекуваат суштински договор кој ќе значи деблокирање на Собранието. Наспроти тоа СДСМ чека конечен договор со ДУИ за да се преземат конкретни чекори за деблокирање на Собранието, бидејќи како што велат без стабилно мнозинство тоа е невозможно. Политичките лидери во суштина влегоа во политички лавиринт, поради што е целосно неизвесно дали и кога ќе има конкретни чекори за деблокирање на Собранието и брз трансфер на власта. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи и вчера тврдеше дека деновиве се одржале неколку средби меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. „Според нашите информации, веќе неколку дена се одржуваат лидерски средби помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и ние тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 306 | | | веќе видена

Претседателот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис синоќа од Солун порача дека неговата пратија ќе направи сѐ што може за да ја спречи ратификацијата на ...
сите 204 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дачиќ: Создавање на Голема Албанија е заедничка идеолошка платформа на сите Албанци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: