Вучиќ и Дачиќ со остри реакции за изјавите на Заев


2 копии

Изјавите на Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија Александар Вучиќ националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот предизвикаа остра реакција од српскиот државен врв. Имено вчера во две одделни изјави Ивица Дачиќ и Александар Вучиќ го осудија Заев и му порачаа дека таквите изјави ќе остават траги во билатералните односи помеѓу двете држави. Според Дачиќ, целосно е неверојатно човек кој претендира да биде новиот премиер на Македонија да дава такви неодговорни, скандалозни изјави. – Брутално напаѓајќи го премиерот, односно новоизбраниот, убедливо избран претседател на Република Србија, кој притоа со денови и месеци повикува на мирно решавање на проблемите во Македонија немешајќи се во внатрешните работи на Македонија, говорејќи дека стабилноста во Македонија е клучна за стабилноста на целиот регион. Што е причината? Повторно се враќам на тоа дека овде ништо не е изолиран случај, видовте и денес, значи тоа е една катастрофална изјава ...
| | веќе видена | слични

Началникот на Генералштабот на Република Србија, генерал Љубиша Диковиќ, може да биде прв на “листата за отстрел” кога Александар Вучиќ ќе ја презеде функцијата претседател на земјата, пишува Данас. Ова е проценка на воени аналитичари кои потсетуваат дека Диковиќ во 2011 година беше назначен од тогашниот претседател Борис Тадиќ, а потоа се потпираше на поддршката на досегашниот претседател Томислав Николиќ. Воениот аналитичар Александар Радиќ за Денес вели дека смената на шефот на срспкиот Генералштаб е политичко прашање дека единствено за тоа ќе одлучува Александар Вучиќ. Радиќ потсетува дека според законот Диковиќ може да остане на чело на војската се до наполнување на 58 години, а оваа возраст тој ја исполнува во мај следната година. Тој верува дека уште е рано да се каже кој би можел да биде замена за Диковиќ. Радиќ не веруваа дека Вучиќ, кога ќе ја преземе функцијата претседател ќе направи и промена на министерот за одбрана Зоран Ѓорѓевиќ, бидејќи, како што вели тој, во изборот за Ѓорѓевиќ лично Вучиќ ...
| | веќе видена | слични

Српскиот премиер и нов претседател, Александар Вучиќ вчера изјави дека е загрижен поради идејата за „Голема Албанија“, тензиите во Босна и Херцеговина и судбината на хрватската компанија Агрокор. За состојбата во регионот, Вучиќ вели дека најмногу е загрижен поради односите во БиХ. „Што се однесува до односите со Албанците, тие се тешки, но мораме да разговараме и да правиме амбиент за иднината. Мораме да разговараме и со Хрватска и го разбирам нивното инсистирање за решавање на судбината на исчезнатите, но и тие пред својата јавност мора да говорат за исчезнатите Срби, кои ги има многу повеќе отколку Хрвати“- рече Вучиќ. Тој смета дека форматот на дијалогот со Приштина може да се менува само преку консензус. За најавите на Приштина во врска со продолжувањето на дијалогот и ангажирањето на Марти Ахтисари и Медлин Олбрајт, Вучиќ кажа дека и Србија има „светски познати“ имиња на своја страна, кои не се помалку угледни.
| | веќе видена | слични

Српскиот премиер и претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија има направено сè за да ја зачува стабилноста и во тоа таа засега е успешна.Гостувајќи на ТВ Прва, Вучиќ изјави дека Србија ќе продолжи да инвестира во својата војска. Вучиќ утре ќе присуствува на одбележувањето на Денот на српската армија, Денот на победата и Денот на Европа, што ќе се одржи во Никинци. Таму ќе се одржи вежбата „Челик 2017 година”, каде што, како што рече Вучиќ, ВС ќе ги прикаже сите достапни моќни алатки, но исто така и многу новини. „Луѓето велат дека ништо не се случува во војската, а се случува тоа што не постојат повеќе оние ужасни чизми кои ги носеше ЈНА во 1988-1989. Сите имаат два или три пара, повеќе униформи и подобри плати… ќе добиеме повеќе војници”, рече тој . Вучиќ рече дека српската армија успеа, исто така, да ги изработи и „алас ракетите”. „Утре ќе може да се видат т.н. водени проектили, кои драматично го менуваат својот курс и одат кон целта. Ќе видите гаѓање од десет до 12 километри, а се подготвуваме и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заев за српската телевизија „Прва“ завчера изјави дека на следното гласање за членство на Kосово во УНЕСKО, доколку дотогаш се формира влада во која тој ќе биде премиер, Македонија ќе гласа неутрално. Српските медиуми ја пренесоа изјавата со наслови „Македонија го промени својот став во врска со Kосово“ и потсетија дека земјата на претходниот Извршен совет на УНЕСKО во Париз пред две години била меѓу тие што гласале за прием на Kосово. Заев и пред да ја формира новата влада доби црвен картон од потенцијалните партнери Али Ахмети, Зијадин Села и Билал Kасами, барем кога станува збор за меѓусоседските односи со Kосово и Албанија. Пораката од нив, и пред да седнат на „Илинденска“, е Заев да не се обидува да помисли да ги наруши односите со Kосово и со Албанија. И покрај обидите од ДУИ, вчера не добивме официјален став за изјавата на лидерот на социјалдемократите што остава мала доза на зачуденост. Сепак, неофицијално, од ДУИ порачаа дека тешко оти новата влада на Македонија ќе гласа воздржано или неутрално за ...
| | веќе видена | слични

Српскиот премиер Александар Вучиќ и директорката на одделот за западна Европа, западен Балкан и Турција во надворешнополитичката служба на ЕУ, Ангелија Ејхорст изразиле очекување дека дијалогот помеѓу Белград и Приштина, како единствен начин за решавање на отворените прашање, наскоро ќе продолжи, пренесуваат српските медиуми. Вучиќ рекол дека Србија е определена за постигнување на обострано прифатливи решенија во дијалогот, со целосна заштита на националните и државните интереси на Србија. Тој нагласил дека Заедницата на српски општини (ЗСО) мора да биде воспоставена на основа на Бриселскиот договор, што подразбира и учество на Србија во нејзиното создавање. Вучиќ ја истакнал приврзаностана Србија кон политиката на регионална стабилност и соработка, како еден од надворешнополитичките приоритети на српската влада. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Според „македонското сценарио“ на Вучиќ, секундантите одамна ги подготвија реквизитите: џипови со привремени таблички и затемнети стакла, фантомки и булдожери, камерите на режимските медиуми… По сопствено признание, српскиот претседател Александар Вучиќ од многу работа стигнува да гледа телевизија дури во ситните часови. Што гледа таму? Ако успее да се избегне самиот себе во репризите од конференциите за печат и мелодраматичните гостувања кај Миломир Мариќ, може да „фати“ и некој извештај од Македонија. Би ја видел тамошната копија на себе, до неодамна еднакво непобедливиот Груевски, како по 10 години ја губи власта додека ткн. традиционални коалициски партнери му бегаат како стаорците од Титаник. На поранешниот лидер му останаа една шака набилдани билмези и залудени пензионери со закрвавени очи подготвени да го одглумат „народниот гнев“. Вучиќ, со други зборови, во телевизорот би блеел како во кристална топка на локалната гатачка која му ја предвидува иднината, само не знае да каже колку е блиска или ...
| | веќе видена | слични

За српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, целосно е неприфатливо за човек кој претендира да биде нов премиер на Македонија да дава такви неодговорни, скандалозни изјави. Остри реакции кај српскиот државен врв по изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија, Александар Вучиќ, националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот. Вучиќ пак му порача на Заев дека таквите изјави ќе остават траги во билатералните односи помеѓу двете држави. - Не сум водел никаква националистичка политика, туку напротив водев политика на мир и стабилност и таква политика ќе водам и во иднина. Мислам дека тој за се што изговори многу повеќе зборуваше за себе, отколку за мене. Кои ни се браќа, кои ни се пријатели, ќе имаат можност граѓаните на Србија да видат за сите во регионот, веќе во септември, октомври, кога ќе биде гласањето во УНЕСКО. Тогаш е приликата да ги видиме нашите браќа кои тврдат дека ни се браќа и дека ...
| | веќе видена | слични

– Не сум водел никаква националистичка политика, туку напротив водев политика на мир и стабилност и таква политика ќе водам и во иднина. Мислам дека тој за се што изговори многу повеќе зборуваше за себе, отколку за мене. За жал некој луѓе во регионот не разбираат што значи да се биде кандидат за Претседател на Влада или Претседател на Влада и како морате да се однесувате, зошто на своите држави им ја отежнуваат работата, но тоа веќе е нивна работа – изјави српскиот премиер Александар Вучиќ одговаракќи на прашањето како ги коментира вчерашните изјави на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека во Србија владеат националистички лидери. Во врска изјавата на Заев дека Србите и Македонците се братски народи Вучиќ со одговор: -Кои ни се браќа, кои ни се пријатели, ќе имаат можност граѓаните на Србија да видат веќе во септември, октомври, кога ќе биде гласањето во УНЕСКО. Тогаш е приликата да ги видиме нашите браќа кои тврдат дека ни се браќа и дека не сакаат најмногу на светот, така да јас ништо нема да зборувам до тогаш. ...
| | веќе видена | слични

Не сум водел никаква националистичка политика, напротив, водев политика на мир и стабилност вели премиерот и новоизбран претседател на Србија, Александар Вучиќ, по провокативната изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев дадена во интервју на српски Курир, дека во Србија владее националистичко раководство на чело со Вучиќ. За него е несфатливо како Заев како претендент за местото македонски премиер може да дава вакви неодговорни изјави. На иста линија со Вучиќ и потпретседателот на српската Влада и министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ кој ги оцени изјавите на Заев како неодговорни и скандалозни. Ваквата катастрофална изјава ќе остави белег во идните односи меѓу Србија и Македонија, дециден е српскиот вицепремиер. Дачиќ реагира и за поставувањето на албанско знаме од новиот собраниски спикер Талат Џафери на бирото во кабинетот на претседателот на Собранието. „Дали е ова Парламентот на Македонија или е заеднички Парламент на Македонија и Албанија“? прашува Дачиќ. На провокативната изјава на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата на Република Северна ...
сите 259 | | | веќе видена

Отидовме, видовме, победивме. Ова е резултат на тимска работа, многу љубов и посветеност, рече Тамара Тодевска пред нејзините фанови кои дојдоа да ја пречекаат ...
сите 277 | | | веќе видена

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 48 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вучиќ и Дачиќ со остри реакции за изјавите на Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: