Г. Петар: Не смееме да дозволиме промена на јазикот и на химната


4 копии

Не смееме да дозволиме да се промени името на нашата држава, не смееме да дозволиме да се промени јазикот, да не се вика македонски, не смееме да дозволиме да се промени химната, изјави во „Око“ на Телевизија Нова митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски, г. Петар. Владиката вели дека досега тоа никому не му пречело, а сега наеднаш пречи. „Кому му пречи? Некому кој дошол тука во последните години. На сите оние што биле тука, Албанци, Роми, Власи, Срби, не им пречи. Им пречи на некои дојденци, но најмногу за жал, им пречи на некои соседи“, вели владиката Петар. Кога ќе се спомне Македонија веднаш се мисли на Македонија од минатото кога била голема светска империја. Од тие причини намерата е да исчезне тоа име плашејќи се дека можеби еден ден можеби повторно ќе воскресне таква империја како што била, рече во гостувањето во „Око“. Тој како пример го посочи Израел кој до пред 50-ина години не постоел како држава, а сега е сериозен противник на државите во неговото опкружување ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Канцеларијата на Претседателот Ѓорѓе Иванов беше обоена со различни бои, денеска ние ќе ја обоиме со единствените бои – жолта и црвена, порача на денешниот протест Борис Дамовски, режисер и еден од основачите на граѓанската иницијатива „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“. -Човекот кој што имаше доблест, чест и Уставен сенс да го послуша гласот на овој народ. Да живее претседателот на Република Македонија!, истакна Дамовски. Граѓаните моментно се движат кон Собранието.
| | веќе видена | слични

-Човекот кој што имаше доблест, чест и Уставен сенс да го послуша гласот на овој народ. Да живее претседателот на Република Македонија!, истакна Дамовски. Граѓаните моментно се движат кон Собранието.
| | веќе видена | слични
6 копии

За Власите во Р. Македонија е неприфатливо двонационална држава. За Власите е прифатливо само мултиетничка Македонија со еден службен јазик и една химна, истакна денеска Мите Костов, претседател на Партија на Власите во Македонија. Според него Власите уште од Крушевскиот манифест во 1903 биле сплотени заедно со Македонци, Власи, Албанци , Турци, Бошњаци, Срби, Роми за една единствена цел, а тоа е создавање на една држава, Македонија. -Верувам дека денеска сме посплотени од 1903 каде што размислуваме дека унитарниот карактер на оваа земја треба да остане, а не да ја распарчуваме Македонија. Во Македонија треба да се зачува тој унитарен карактер на државата, едно знаме, една химна и еден грб. Мораме да имаме еден јазик обединувачки за сите граѓани, а тоа е македонскиот јазик , а сите други помали народи кои живеат во Р. Македонија и се дел од неа, рече Костов. Според него унапредувањето на правата на помалите етникуми во Р.Македонија е возможно само преку институциите во системот. -Се што е надвор од Уставот ...
| | веќе видена | слични

Според него Власите уште од Крушевскиот манифест во 1903 биле сплотени заедно со Македонци, Власи, Албанци , Турци, Бошњаци, Срби, Роми за една единствена цел, а тоа е создавање на една држава, Македонија. -Верувам дека денеска сме посплотени од 1903 каде што размислуваме дека унитарниот карактер на оваа земја треба да остане, а не да ја распарчуваме Македонија. Во Македонија треба да се зачува тој унитарен карактер на државата, едно знаме, една химна и еден грб. Мораме да имаме еден јазик обединувачки за сите граѓани, а тоа е македонскиот јазик , а сите други помали народи кои живеат во Р. Македонија и се дел од неа, рече Костов. Според него унапредувањето на правата на помалите етникуми во Р.Македонија е возможно само преку институциите во системот. -Се што е надвор од Уставот на Р. Македонија е незаконско. Сега ни се случува улица, граѓаните почнале сами да реагираат. СДСМ и нивните партнери не беа транспарентни во нивната програма за моменталната платформа која ја прифаќаат и од другите народи кои ...
| | веќе видена | слични

НВО Коалицијата на Египќаните се придружи на овие протести од аспект на тоа што сепак сме ние една мултиетничка и мултинационална држава и мултиконфесионална држава, затоа што сметаме дека сите треба да ги уживаме правата и слободите, изјави лидерот на Коалицијата на Египќаните, Демир Далип. Тој истакна дека не може да не дозволи уништување на унитарниот карактер на државата, и дека опстојуваат на ставот дека во Република Македонија живеат Македонци, Албанци, Турци, Египќани, Роми, Власи, Црногорци, Срби и нема да дозволиат распарчување на Република Македонија. „Нон-стоп ќе бидеме тука, ќе поддржиме сѐ до конечно решение на овој проблем, а тоа е предвремени парламентарни избори заедно со локалните избори во пакет. Египќаните стојат на тој став и нема мрдање од тие позиции“, рече Далип.
| | веќе видена | слични

-Државните бои кои со цело срце ги бранам и химната која на цел глас ја пејам е мојата најголема мотивација. Нема да дозволам никаква поделба на нашата држава, нема да дозволам промена на знаме,име и химна. Мултикултурно општество во кое живеат Македонци, Албанци, Турци, Роми, Бошњаци, Власи, Срби и сите останати заедно е опцијата за оваа држава. ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА!!!, напиша Спасиќ.
| | веќе видена | слични
8 копии

Борис Дамовски кој е еден од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денес им се заблагодари на големиот број присутни на протестниот марш посочувајќи дека сите Македонци, Албанци, Власи, Срби, Турци и останати вечерва и вчера покажале што е граѓански собир. -Овде постојат само две бои црвена и жолта. Бараме ние, жителите на оваа држава, да се доведе оваа земја во ред, било по кои избори без разлика кој за кого гласал да биде на власт, да се почитуваат демократските избори и резултати, да нема математики. Да живее Македонија, жолто црвена, Македонија на која никој нема по втор пат да и го смени знамето, истакна Дамовски.
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓаните велат дека немаат ништо против своите сограѓани Албанци, Турци, Власи, Срби, Роми и останати кои ја чувствуваат Македонија како своја татковина Голем народен собир се одржа и вечерва пред владата на Република Македонија.Повеќе од десет илјади граѓани го кренаа гласот во одбрана на унитарноста на македонија, против двојазичноста и платформите кои се донесени во други држави. Македонците ја имаат само Македонија за своја држава и затоа мора да ја бранат од предавници како Зоран Заев, Зоран Верушевски и Зоран Вранишковски , порачаа присутните на Собирот.Иванов е должен да го почитува Уставот, бидејќи на тоа е обврзан. Граѓаните велат дека немаат ништо против своите сограѓани Албанци, Турци, Власи, Срби, Роми и останати кои ја чувствуваат Македонија како своја татковина. Платформите нема да не направат посилни туку само ќе не раскараат а корист од тоа ќе имаат туѓи држави и туѓи политичари. Затоа е време да се обединиме под црвено-жолтото македонско сонце под кое има место за сите.Од пред владата ...
| | веќе видена | слични

Здружението „За заедничка Македонија“ вечерва организира голем народен собир во центарот на Кичево. На собирот беа присутни повеќе од 3000 граѓани, а на истиот се обрати еден од членовите на здружението, Даме Сиљаноски.- Почитувани браќа и сестри, Македонски и Албанци, Турци и Роми, Срби, Бошњаци и сите останати, дојде време кога ние граѓаните треба да застанеме во одбрана на националниот и државен интерес, и треба да се избориме Македонија да застане на вистинскиот колосек и да го избере вистинскиот пат. Ова го кажуваме овде, во Кичево, каде добрите меѓуетнички односи отсекогаш биле пример не само во Македонија туку и во Европа и светот. Сакаме да повикаме на разум, не на поделби, на развој, а не на стагнација, на отворање нови работни места, а не нивно затворање - рече во своето обраќање членот на Здружението„ За Заедничка Македонија“ и побара во име на граѓаните да се запрат сите партиски превирања и несогласувања, и да се оствари целта за која сите се залагаме Македонија да остане самостојна, суверена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 237 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Г. Петар: Не смееме да дозволиме промена на јазикот и на химната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: