„За заедничка Македонија“: Нема да им помине, најсилното и единственото оружје сме сите ние!


3 копии

(ФБ статус на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија) Браќа и сестри и другари и другарки. Сите кои Верувате во Македонија, во идејата за заедничка Македонија… Борбата е долга и никогаш не престанува. Ќе пробаат со се да не разбијат. Со спинови, со навреди, со закани. Со етикетирања и со навреди. Сакаат да не нема од улиците, од нашиот пат, бидејќи се плашат од нас и бидејќи нашиот пат не е и нивни пат. Нашиот пат е пат на достоинство, чест и ред, нивниот пат е пат на силување на демократијата и газење на Уставот и законите во Република Македонија. Нема да им помине. Нема да успеат, без оглед на тоа што некој мисли во моментов. Нема, бидејќи ние сме тука. Бидејќи ние веруваме. И бидеќи ќе бидеме поупорни од нив. Веруваме во правото, веруваме во правдата. Веруваме во борбата против современите начини на окупација на една земја. Работите треба да ги нарекуваме со вистинското име. Ова не е демократија. Ова не е правда. Ова не е суверенитет. Ова е еден вид на окупација, со самоназначен пара-претседател ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Нема правна држава, скршен Устав, спонзорирано Собрание од странски шеќерни водички. Големите бирократи дома незнаени ги поддржуваат овие крпители на Уставот и законот. Единствено гледаме кој го почитува Уставот и законот, тоа е претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и народот на Македонија, истакна вчера пред законодавниот дом Борис Дамовски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Против прекршителите на законот, Уставот, процедурите, алчните анархисти има начин да се бориме. Тоа ќе биде нашата правна борба во иднина. Секој до нив поединчено ќе одговара пред правото и законот. Ќе одговара пред сите вас, пред сите изманипулирани од Тиранската платформа која час поскоро беше покажана со знаменцата на дескот на вршителот на должноста на Собрание. Имаме покрај овие протести многу други начини како да дејствуваме, но нефункционална држава, нефункционални даноци, сметки, на нефункционална држава блокирани улици. Македонија е излажана, изманипулирана и фрлена под нозе на туѓи интереси. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со порака „Избори се за Македонија“ испишана на голем транспарент, приврзаниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва беа на протестен марш во главниот град, движејќи се од пред зградата на Владата до пред Собранието на РМ. Борис Дамовски во обраќањето пред насобраните граѓани рече дека го продолжуваат отпорот кон прекршителите на Уставот, законите и процедурите кои, рече, единствено се штитени од претседателот Ѓорге Иванов и од народот на Македонија. – Има начин да се бориме, тоа ќе биде нашата правна борба во иднина – секој од нив поединечно ќе одговара пред правото и законот, ќе одговара пред сите вас, пред сите излажани, онеправдани и изманипулирани од тиранската платформа, која час поскоро беше покажана со знаменцето на дескот на вршителот на должноста на Собраниево… Покрај овие протести, имаме многу други начини да дејствуваме. Во нефункционална држава – нефункционални даноци, нефункционални сметки, блокирани улици. Само едно оружје имаме – народот – бројноста, сплотеноста, ...
| | веќе видена | слични

Рекоа дека ако не се протестните маршеви отпорот поинаку ќе се организира. Во нефункционална држава , како што рекоа, ќе има нефункционално плаќање сметки, нефункционално блокирање улици. Ќе одговараат сите кои ја фрлија и згазија Македонија за туѓи интереси. - Знаат дека таква поддршка немаат, лажат дека биле 700.000. Не е точно, милион и двесте илјади Македонци беа излажани после изборите со новиот договор меѓу фамозната, неславна тиранска коалиција. Тоа не им одговораше, но избори еден ден ќе има, и тогаш ќе го чујат одговорот на луѓето кои сега се жртви на т.н. современа окупација, бидејќи нема друг збор како да се објасни она што се случуваше во овој дом и во нашата земја во последниот период, рече Богдан Илиевски- За Заедничка Македонија. - Има начин да се бориме, тоа ќе биде нашата правна борба во иднина - секој од нив поединечно ќе одговара пред правото и законот, ќе одговара пред сите вас, пред сите излажани, онеправдани и изманипулирани од тиранската платформа, која час поскоро беше покажана со ...
| | веќе видена | слични

Борис Дамовски во обраќањето пред насобраните граѓани рече дека го продолжуваат отпорот кон прекршителите на Уставот, законите и процедурите кои, рече, единствено се штитени од претседателот Ѓорге Иванов и од народот на Македонија. – Има начин да се бориме, тоа ќе биде нашата правна борба во иднина – секој од нив поединечно ќе одговара пред правото и законот, ќе одговара пред сите вас, пред сите излажани, онеправдани и изманипулирани од тиранската платформа, која час поскоро беше покажана со знаменцето на дескот на вршителот на должноста на Собраниево… Покрај овие протести, имаме многу други начини да дејствуваме. Во нефункционална држава – нефункционални даноци, нефункционални сметки, блокирани улици. Само едно оружје имаме – народот – бројноста, сплотеноста, присутноста и верата. Веруваме во ова што го правиме 71 ден, рече Дамовски. Додаде дека наскоро ќе оформат правен тим кој ќе состави, како што рече, „сериозна тужба против поединци, групации, партии и генерално предавници“ на кои ништо не им значат ...
| | веќе видена | слични

-Против прекршителите на законот, Уставот, процедурите, алчните анархисти има начин да се бориме. Тоа ќе биде нашата правна борба во иднина. Секој до нив поединчено ќе одговара пред правото и законот. Ќе одговара пред сите вас, пред сите изманипулирани од Тиранската платформа која час поскоро беше покажана со знаменцата на дескот на вршителот на должноста на Собрание. Имаме покрај овие протести многу други начини како да дејствуваме, но нефункционална држава, нефункционални даноци, сметки, на нефункционална држава блокирани улици. Македонија е излажана, изманипулирана и фрлена под нозе на туѓи интереси. Само едно оружје имаме – народот, бројноста, сплотеноста, присутноста. Веруваме во ова што го правиме 71 ден. Ќе продолжиме на многу други начини, се оформува правниот тим кој ќе состави сериозна тужба против поединци, групации, партии, и генерално предавници на кои ништо не им значат црвено-жолтите бои на нашето сменето знаме, на нашата химна, нашиот грб, вели Дамовски. Тој додаде дека главната цел, на како ...
| | веќе видена | слични

Не се откажуваме од барањето за нови избори и попис, а можно е да повикаме и на поинаква граѓанска непослушност - неплаќање на сметки и даноци, порачаа денеска претставниците на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија, која го организираше 71-от протест во Скопје.Денеска демонстрантите излегоа на стандардната рута „Патот на државноста“ (од пред Владата, Народната канцеларија на претседателот и до Собранието) со транспарент „Избори се за Македонија“.Борис Дамовски во обраќањето пред насобраните граѓани рече дека го продолжуваат отпорот кон прекршителите на Уставот, законите и процедурите кои, рече, единствено се штитени од претседателот Ѓорге Иванов и од народот на Македонија.„Има начин да се бориме. Имаме многу други начини да дејствуваме. Во нефункционална држава нефункционални даноци, нефункционални сметки, блокирани улици. Само едно оружје имаме народот, бројноста, сплотеноста, присутноста и верата. Веруваме во ова што го правиме 71 ден“, рече Дамовски.Организаторите најавија дека ќе оформат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во притвор има невини луѓе. Има луѓе кои таму се држени без докази. Има луѓе кои се тераат да признаат нешто што не го направиле. Има луѓе на кои им се наметнуваат туѓи мислења да ги кажат и да ги потпишат како свои. Таквите луѓе мора да бидат ослободени од притвор. Луѓето за кои нема доказ дека било што направиле, не смеат ниту минута повеќе да бидат лишени од слобода. Ова на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од пред Собранието го истакна Богдан Илиевски. – Еден од луѓето што помагаат за нашата безбедност вчера беше држен 12 часа во притвор, на крај беше пуштен, а Јавниот Обвинител кој не подлегнал на притисоците и го пуштил била Албанка. Тоа е доказ за исправноста на нашиот концепт. Луѓето се добри или лоши, професионалци или подмитливи. Не ги делиме на Македонци, Албанци, Срби, Бошњаци, Роми, Турци, Власи, Бугари… Така што, апелирам до сите професионалци, до сите разумни луѓе во институциите да си ја вршат својата работа, тоа значи „невините надвор, а оние кои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

68 дена сведочиме како од државотворен Парламент стана буниште на демократијата. Од внатре се шири реа на измама. Од внатре се шири реа на предавници. Баравме избори, нормално дека ќе бегаат како ѓавол од крст. Има начини како да ги добиеме, бидете сигурни во тоа. Ова на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од пред Собранието го порача Борис Дамовски, член на иницијативата. Истакна дека правната битка допрва започнува и побара поддршка од правниците. – Нашата правна битка допрва започнува. Тоа е комплексен предмет, долготраен на кој се уште му треба правна помош. Имаме луѓе кои волонтираа, меѓутоа, не се доста. Треба голем тим, голема задача и ваша поддршка, рече Дамовски. Посочи дека најголемото оружје на иницијативата е нивната бројност, присуство и истрајност и побара од граѓаните тоа да не им биде одземено од раце. Дамовски истакна дека ќе направат се правдата да биде задоволена, меѓутоа, правдата треба да биде задоволена за сите. -Со мал инцидент предизвикан од ...
| | веќе видена | слични

Ова на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од пред Собранието го порача Борис Дамовски, член на иницијативата. Истакна дека правната битка допрва започнува и побара поддршка од правниците. – Нашата правна битка допрва започнува. Тоа е комплексен предмет, долготраен на кој се уште му треба правна помош. Имаме луѓе кои волонтираа, меѓутоа, не се доста. Треба голем тим, голема задача и ваша поддршка, рече Дамовски. Посочи дека најголемото оружје на иницијативата е нивната бројност, присуство и истрајност и побара од граѓаните тоа да не им биде одземено од раце. Дамовски истакна дека ќе направат се правдата да биде задоволена, меѓутоа, правдата треба да биде задоволена за сите. -Со мал инцидент предизвикан од груби провокации, кршење на Уставот и Законот, највжештените глави влегоа, погрешија, не не послушаа нас. Тоа е навреда и за иницијативата, меѓутоа, тоа се наши браќа. Се ќе направиме правдата да биде задоволена, меѓутоа, правдата треба да биде задоволена за сите. И ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 301 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„За заедничка Македонија“: Нема да им помине, најсилното и единственото оружје сме сите ние!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: