Во долна облека и со маски на очите: Сексуалните работнички маршираа низ Скопје


4 копии

Во Скопје на улица „Македонија“, денеска по десетти пат се одржа марш на црвените чадори, во рамки на меѓународниот ден „Стоп за насилството врз сексуалните работници“, во организација на Граѓанската иницијатива за заштита на правата на сексуалните работници „Стар-стар“. Претставници на организацијата посочуваат дека во земјава има од 3.000 до 5.000 сексуални работници, кои секојдневно се изложени на насилство не само од клинетите, туку и од полицијата од која бараат заштита. Сексуалните работнички со црвени чадори, облечени во долна облека и со маски на очите, денеска маршираа низ Скопје. Тие порачаа да престане насилството врз нив, а институциите и полицијата да ги заштитат. Апелираа да престанат предрасудите кон нив. Во Скопје вчера, по повод Меѓународниот ден – Стоп за насилството врз сексуалните работници, беше поставена уметничка инсталација со девојки во излог, кога еден од објектите на булеварот „Климент Охридски“ беше претворен во излог сличен на квартот на црвените фенери во Амстердам.
| | веќе видена | слични

Црната маска од сатен и цирконите на очите ѝ го криеше ликот, но не и насмевката и задоволството на оваа дама дека го работи тоа што го сака - нудење сексуални услуги, без да се плаши дали ќе добие ќотек или вербален напад. Таа беше една од шестте девојки кои играјќи во излог на булеварот „Св. Климент Охридски“ во Скопје, по примерот на „улицата на црвените фенери“ во Амстердам, порачаа да запре насилството врз сексуалните работници, пренесува Самопрашај. „Дамата од излогот“, како што самата побара да ѝ се обраќаме, вели дека заработува од давање сексуалнн услуги 19 години и, според неофицијалните бројки, е меѓу петте илјади сексуални работници во Македонија. „Не планирам да престанам зашто го работам добро. Никому не пречам, клиентите доаѓаат кај мене дома. Работам по огласи и препорака, со дискреција за клиентите. Оној што сака доаѓа, ужива и плаќа.“, ни рече Дамата од излогот. Но, пред пет години ја тепале и силувале. Адвокатот ја советувал дека и да пријави во полиција нема ништо да промени и на крајот ...
| | веќе видена | слични

Изјавата на градоначалникот Шилегов дека нема конечна одлука за спомениците од Скопје 2014, перформансот за одбележување на Денот за борба против насилството врз сексуалните работнички и црковните прашања предизвикале најмногу коментари. „Цел свет ќе ви се смее“, ги коментира Зоран Донев зборовите на градоначалникот на Скопје, Шилегов во неделното интервју за РСЕ дека „сè уште нема конечни одлуки за спомениците од ’Скопје 2014‘“. А Зоран Бујчевски, дали со иронија или со потсмев, само тој си знае, додава: „Море цела Македонија и ќе им се отепа само ако ги чепнат“. Маја Мишковска Матевска дава поддршка за одлуката и вели: „Разумна одлука!“ Па се надоврзува на проблемот со коритото на Вардар: „Сè да се исчисти и тргне и да се вратат Вардар и коритото во едно разумно, а и законско ниво. Вардар има права , законски биолошки и европски! А за злоделата што му се направени освен пред нашите судови се одговара и пред светските! Каде се еколошките друштва, заштитниците на природните вредности!“ Тодор Стојчевски со ...
| | веќе видена | слични

“Политиките кои ја криминализираат сексуалната работа овозможуваат и стимулираат насилство врз сексуалните работници, истите никако не влијаат на намалување на бројот на сексуални работници или клиенти. Сексуалната работа не може да се „истреби“, туку можат само да се регулираат условите во кои истата ќе се одвива. Наместо наметнување на двоен морал или наивно верување дека доколку е криминализирана сексуалната работа нема да постои или ќе се намали, треба реално да размислуваме и да поддржиме политики кои ќе овозможат сексуалната работа да се одвива во најповолни услови за сексуалните работници, имајќи ги предвид човековите права, достоинството и интегритетот на сите оние кои одлучиле да се занимаваат со оваа професија” – вели за Фактор Драгана Дрндаревска од Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“. Во центарот на Скопје по десетти пат се случува маршот на црвените чадори организиран од Стар-Стар, со кој потсетуваат дека сексуалните работници постојат и итно треба да се ...
| | веќе видена | слични

На улицата Македонија, почна традиционалната парадаво организација на граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на сексуалните работници „Стар-стар“ во соработка со коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“. И годинава по десетти пат, сексуалните работнички за своите права ќе се борат за своите права под мото „Стоп на насилството врз сексуалните работници!“ „Сексуалните работнички го креваат гласот против насилството. Повеќе од една деценија се одбележува. Оттука имаме резултати после десет годони има силна заедница и поддржувачи и горди сме за тоа.Но нема слух од институции , професионални социјални служби и полиција. Ве молиме да ги тргенет на страна предрасудите и осудите“, порачаа сексуланите работнички од маршот на црвените чадоро кој се одржува по десети пат“. Како претходница на парадата вчера попладне сексуланите работнички преку перформанс на излози на скопскиот булевар Св. Климент Охридски, нудеа услуги за да го свртат вниманието кон проблемите ...
| | веќе видена | слични

Полуголи, со црвени чадори и маски на лицето, сексуалните работнички денеска маршираа за поголеми права. На традиционалната парада порачаа „Стоп за насилството“, и побараа полицијата и институциите да ги заштитат и да почнат гласно да зборуваат за нив. „Ги повикуваме институциите, односно Министерството за внатрешни работи да ги земе во предвид сексуалните работници како сојузници во однос на борбата за сузбивање на криминалот. Многу често, институциите коишто ги таргетираат сексуалните работници не прават разлика меѓу трговијата со луѓе и доброволната сексуална работа, па наместо да ги казнуваат експлоататорите, тие ги казнуваат и самите сексуални работнички“, вели Борче Божоновски - претседател на граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на сексуалните работници „Стар-стар“. Полицијата ги гони, наместо да ги заштитува – обвинуваат сексуалните работници. Ретките одговори на нивните пријави, дополнително ги обесхрабруваaт да зборуваат, па иако трпат насилство, скоро секогаш одбираат да ...
| | веќе видена | слични

Институциите да ги заштитат сексуалните работници и нивните човекови права од стигматизација и дискриминација, побараа денеска сексуалните работници и активистите за човекови права на денешниот Марш на црвените чадори. Маршот на црвените чадори се одржа на улица „Македонија“, по десетти пат и беше во рамките на меѓународниот ден „Стоп за насилството врз сексуалните работници“, во организација на Граѓанската иницијатива за заштита на правата на сексуалните работници „Стар-стар“.Сексуалните работници, како што велат, го креваат гласот против сите игнорирања и сите лоши политики кои уште повеќе ги туркаат на дното, како и против оние кои спроведуваат двојни стандарди, осудувајќи го нивниот начин на избор, истовремено уживајќи во нивните услуги.Претставници на организацијата што го организираше Маршот велат дека во земјава има од 3.000 до 5.000 сексуални работници, кои секојдневно се изложени на насилство не само од клинетите, туку и од полицијата од која бараат заштита.Сексуалните работнички со црвени чадори, ...
| | веќе видена | слични

Стигматизацијата, дискриминацијата и неефикасноста на институциите кои би требало да ги заштитат сексуалните работници и нивните човекови права, се нештата на кои и оваа година апелираа сексуалните работници и голем број активисти за човекови права на денешниот Марш на црвените чадори. „Дозволете ми во името на неколку илјадници сексуални работници во Македонија да го кренам гласот против сите игнорирања кон сексуалните работници. За сите лоши политики кои уште повеќе не туркаат на дното, за сите предрасусди и стигми кои стојат како мрачни облаци врз нашите глави и да го кренам гласот против оние кои спроведуваат двојни стандарди, осудувајќи го нашиот начин на избор, истовремено уживајќи во нашите услуги“, вели една секслуалн работничка. „Она што навистина загрижува е што полицијата наместо да ги заштитува правата на сексуалните работници и да врши прогон на насилниците и оние кои сакаат да се изживуваат кон сексуалните работници, одредени полициски службеници многу често се наоѓаат во улогата на насилници“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сексуалните работнички го креваат гласот против насилството. Тие повеќе од една деценија се борат за своите права. Мотото годинава е „Стоп на насилството врз сексуалните работници“. Традиционалната парада почна од улицата „Македонија“, а заврши на градскиот плоштад, во организација на граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на сексуалните работници „Стар-стар“. Сексуалните работнички од маршот на црвените чадори, порачаа дека се уште немаат слух од институциите, ниту од социјалните служби и полиција. Организаторите велат дека бројката што кружи во медиумите од 3.000 до 5.000 сексуални работници во Македонија не е точна. Тврдат дека таа е многу поголема. Како претходница на парадата, вчера, сексуалните работнички преку перформанс на излози на скопскиот булевар Св. Климент Охридски, нудеа услуги за да го свртат вниманието кон проблемите за кои се залагаат. ФОТО: Макфакс
| | веќе видена | слични

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 364 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Локално процесите ќе бидат поинтензивни, особено во петок и за време на викендот, информираат од од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната ...
сите 234 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 111 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 49 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 97 | | | веќе видена

Охридските комуналци почнаа со корнење на палмите што успеаа да преживеат во изминативе три години. Во Охрид останати се стотина палмим, од кои најголем дел се ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во долна облека и со маски на очите: Сексуалните работнички маршираа низ Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: