Далиќ: Нашиот народ заборави на сите проблеми, овие 25 дена живее гордо и среќно


Хрватска утре во дуел со Франција за светската титула од Мундијалот во Русија, селекторот на Коцкестите говори пред големото финале против стариот должник од 1998. година. СП 2018 Златко Далиќ дојде на клупата на Хрватска под едно сомневање кај тамошната фудбалска јавност за тоа дали е направен вистинскиот избор околу селекторската позиција, но, тој ги надмина сите очекувања а веројатно и нема човек кој не упатува пофалби на негова сметка. Селекторот на Хрватска во пресрет на финалето истакна дека без разлика на тоа дали неговиот тим ќе победи, или загуби, тоа ќе биде сеизмичко поместување во неговата земја. „ Гледаме само дел од тоа што е во Хрватска, но навистина сме премногу горди и пресреќни кога гледаме колку луѓето во нашата земја се среќни покрај сите потешкотии. Нашиот народ заборави на сите проблеми, овие 25 денови живее повторно гордо и среќно. Без оглед на тоа дали ќе победиме или загубиме, тоа ќе биде потрес во Хрватска, сеизмички. Нашите навивачи се нашиот најголем мотив. Доколку бог дозволи, ќе ...
| | веќе видена | слични

Златко Далиќ и неговите избраници на завршеното Светско првенство во Русија пишаа историја. Предводникот на „коцкестите“ е еден од најзаслужните за победничката атмосфера која владееше во таборот на хрватскиот национален тим, како минува времето, Далиќ открива дека минал низ „сито и решето“ за да стигне до сребрениот медал. И додека во неговата земја и натаму трае неизвесноста околу неговото останување на селекторското место, на адресата на Далиќ веќе стигнале четири репрезентативни понуди. Јапонија, Иран, Египет и Узбекистан се четири земји кои посакуваат на кормилото на своите најдобри национални тимови да го имаат човекот кој не само што ја обедини Хрватска, туку и целиот регион. Она што е добро познато е дека по неверојатниот дочек, Хрватот му вети на својот народ дека ќе ја преиспита одлуката околу заминувањето од селекторското место.
| | веќе видена | слични

Сред еуфоријата која владее по повод освојувањето на второто место на Светското првенство во фудбал, во Хрватска како бомба одекна веста дека селекторот Златко Далиќ би можел да ја напушти клупата на „Ватрените“. Актуелниот селектор на Хрватска има годишна плата од пола милион евра, со што беше меѓу најмалку платените селектори на Мундијалот во Русија, поточно беше на 23-то место од 32 селектори. Далиќ има договор со фудбалската федерација на Хрватска уште две години, но доколку ја прифати понудата на клубот од Азија ќе стане најплатен тренер од овој дел на Европа. Понудата која пристигнала од Азија била 5 милиони долари по сезона, со договор на три години Неофицијално, фудбалската федерација на Хрватска и претседателот Давор Шукер се спремни да му понудат на Далиќ двојно поголем договор, односно еден милион годишно.
| | веќе видена | слични
2 копии

Покрај историскиот успех кој го направи со Хрватска, селекторот Златко Далиќ имаше и неколку одлични изјави кои наидоа на воодушевување во регионот.За време на Светското првенство Далиќ во писмо побара политичарите да не се китат со успехот на репрезентацијата на Хрватска и да не собираат поени. Сега зборува за односот со Србија.„Треба да гледаме кој каков човек е, а не дали е Србин или Хрват. Тоа е непримерно. До кога ќе зборуваме само негативно? Не треба да се враќаме во минатото, туку треба да гледаме во иднината“, изјави Далиќ за српски „Блиц“ и додаде дека знае дека во Србија има многу луѓе кои навивале за Хрватска.„Ние сме спортисти, не се занимаваме со политика. Не ги делам луѓето на Срби и Хрвати, туку на добри и лоши“.Позитивен пример на оваа тема дадоа и Новак Ѓоковиќ од едната страна и Модриќ и Ракитиќ од другата. Новак рече дека ќе навива за Хрватска во завршницата од Светското првенство, а хрватските фудбалери му дадоа поддршка за неговиот настап на Вимблдон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Златко Далиќ стекна светска слава со она што го направи на мундијалот во Русија, но иако цела јавност има јасна и најпозитивна слика за неговата работа со хрватската фудбалска репрезентација, самиот стручњак сега откри дека зад успехот на Светското првенство се крие и една непосакувана приказна. Хрватскиот селектор обелоденува дека на доста подмолен начин луѓе од Федерацијата се обидувале да го избркаат пред почетокот на мундијалот, или поточно за време на турнејата во Америка. Далиќ потенцира дека по пристигнувањето од Америка бил цврсто решен да си замине од селекцијата по мундијалот, но сега признава дека се колеба за таа одлука по пречекот кој го доби од своите сограѓани во Хрватска. – Од кога дојдов во репрезентацијата при крајот на квалификациите, правеа константен притисок за да ме избркаат. Луѓето околу Шукер ме сменуваа преку телефон, им се јавуваа и на играчите за да разменуваат мислења на таа тема. Никој не ме заштити и тоа ме повреди. Не сакам никаква војна со никој, но сите мораат да знаат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Златко Далиќ ја предводеше Хрватска до најголемиот успех во историјата на оваа фудбалска репрезентација, а фановите долго ќе го паметат како предводник на селекција која изнуди многу комплименти на ова СП во Русија. По пристигнувањето на „коцкестите“ во својата земја, огромен број на луѓе излегоа на улиците да ги пречкаат хероите и селекторот Далиќ кој не можеше да ги задржи солзите радосници. Според хрватските медиуми, веднаш после прославата, Фудбалската федерација на Хрватска не чекала и решила да му понуди нов договор со што според годишните примања, би му ги зголемила од 500 илјади евра на 1 милион евра. Но, во последното интервју за „Јутарњи лист“ тој потенцираше дека ако си заминува сега е правиот момент, но ќе внимава да не ја изневери хрватската јавност. – Видете по се она што ми се случуваше во подготвителниот период кога бевме во Сад, пред Светското првенство, донесов одлука и во разговори со семејството решив да си одам веднаш по Мундијалот, но кога ги видов тие искрени лица на мојот народ се ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на фудбалската репрезентација на Хрватска, Златко Далиќ во моментов е на одмор откако ја одведе екипата со светското сребро на Мундијалот во Русија. Тој ужива во заслужениот одмор, но се уште не открива она што сите го прашуваат – дали ќе остане на клупата на Хрватска. На „коцкестите“ им следува настап во ново натпреварување, Купот на нациите, во кое на 11. септември играат против Шпанија, а пред тоа имаат неколку пријателски наптревари. Од хрватската фудбалска федерација тврдат дека Далиќ ќе биде тренер на репрезентацијата се до 2020, а спремни се и да му понудат поголема плата за да остане на клупата. Членот на хрватскиот фудбалски сојуз, Маријан Кустиќ најавил дека Шуќер ќе разговара со Далиќ, а на оваа тема селекторот во Вараждин пред новинарите ја дал следната изјава: – Јас не ги закажувам собирите на репрезентацијата, тоа е задача на Сојузот. Се уште не сум размислувал за пријателскиот натпревар со Португалија. Сега ќе беше идеалниот момент да си заминам, оваа одлука ја донесов уште ...
| | веќе видена | слични

Златко Далиќ е херој на Хрватска, но неговата иднина на кормилото на оваа репрезентација и натаму е под голем знак прашалник. Од тамошниот сојуз тврдат дека тој има договор до 2020 година, но се појавија шпекулации дека Далиќ планира да ја напушти селекторското место. Неколку дена по големото славје низ Хрватска, предводникот на „коцкестите“ се огласи во медиумите, но и натаму не е јасно дали ќе остане селектор. „Одлуката ја донесов пред СП. Но, по доаѓањето во Хрватска, кога видов како народот се радува, кој за мене е најважен, решив дека ќе мора да се преиспитам. Не поради себе, туку поради бројните емоции на тие луѓе. Имам ли право да ги изневерам. Единствена цел беше СП, поминав низ некои работи кои обично некогаш не би поминал. Молчев, трпев во себе, трпев работи кои никогаш не би ги премолчел„. По дуелот со Перу, добил повик дека ќе биде сменет, но за среќа во хрватскиот фудбалски сојуз има луѓе кои го сопреле тоа... „Во Америка веќе ме сменија по дуелот со Перу, за среќа имаше и паметни луѓе кои тоа ...
| | веќе видена | слични

Дојде како тотален „анонимус“ за кого цела хрватска јавност сметаше дека е „потрчко“ на Давор Шукер и Здравко Мамиќ, но успеа да ја однесе Хрватска на СП во Русија и тоа преку исклучително незгоден ривал во баражот (Украина), па од Русија да се врати со историски најдобар резултат – сребро. Златко Далиќ преку ноќ стана миленик на Хрватска, па сега е на раскрсница – дали да си замине или да остане селектор. Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) објави дека актуелниот кормилар има договор до 2020 година, но веќе се појавија шпекулации дека може да си оди по историскиот успех. Далиќ по дводневното незаборавно славје од дочекот во Загреб преку тој во родниот крај сега го остава отворено прашањето за евентуалното негово заминување. Вели идеално време е да замине, ама и се двоими дали е во ред сега да ги изневери луѓето во Хрватска. Како што објави, планот му бил по СП да си замине и да остави време НХС да најде нов „изборник“ пред воведниот меч со европскиот првак Португалија во А-дивизијата во Лигата на нации. -Јас ...
| | веќе видена | слични

Останато | Дел од медиумите во Хрватска известуваат дека тамошната Куќа на фудбалот планира двојно да му ја зголеми платата на Далиќ само тој да остане селектор на подолг период... Хрватска направи историски успех на Светското првенство во Русија завршувајќи на второто место на турнирот откако во големото финале немаше сили за нов подвиг, па претрпе пораз од 4-2 од селекцијата на Франција. Златко Далиќ седна на клупата на Коцкестите во еден доста бурен период, меѓутоа и покрај тоа што неговото доаѓање беше проследено со скептицизам, најпрво ја однесе Хрватска на Мундијалот, за таму, да испише историја со своите избраници, а веќе се најавува и нов договор за него на клупата на Хрватска, пренесуваат тамошните медиуми. „ Нашата желба е веќе позната, ние сакаме Златко Далиќ да остане на селекторската позиција, да потпише нов, четиригодишен договор. Уште долго го посакуваме на клупата на репрезентацијата “ рече Томислав Светина, потпретседател на куќата на фудбалот на Хрватска. Според актуелниот договор кој има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

Во СВР Скопје вчера било пријавено дека во парк „Аеродром“ бил нарушен јавниот ред и мир со физички напад од Д.П.(42) од Скопје врз М.А.(73) од Скопје.Според ...
сите 139 | | | веќе видена

„Ќе ја тужам „Република” за нејзините лаги, затоа што реакции до нив се непотребни и залудни. Сите знаеме дека, со секој од своите непотпишани текстови, си ...
сите 236 | | | веќе видена

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги повикува политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на ...
сите 24 | | | веќе видена

Елиф Елмас ги одигра првите минути во Серија А во луд натпревар на Артемио Франки каде Наполи со 4-3 ја победи Фиорентина. Италија Фиорентина и Наполи одиграа ...
сите 45 | | | веќе видена

* (ВИДЕО) Заев: Лажни се сите наводи изнесени во новинарскиот текст кој ме инволвира во „Рекет“ Премиерот Зоран Заев, ја повика Јавната обвинителка да ја ...
сите 20 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Далиќ: Нашиот народ заборави на сите проблеми, овие 25 дена живее гордо и среќно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: