Димитров и Нимиц оптимисти: Процесот оди напред, кај двете страни има волја да се најде решение


3 копии

Процесот оди напред, кај двете страни има волја да се најде решение. Се создава позитивен момент што треба да се искористи. Сега е вистинското време да се постигне решение и конечно регионот да тргне напред, а да продолжи соработката и пријателството меѓу двете земји, изјави посредникот на ОН во разговорите за името Метју Нимиц по средбата во МНР со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Прашан дали неговите предлози, покрај името, вклучуваат и промена на идентитетот, Нимиц рече дека досега не чул ништо од грчка страна што би значело порекнување на идентитетот на народот во Македонија – Верувам дека решението, кое е можно, е конзистентно. Има разлики во ставовите меѓу двете земји, но јас сум оптимист, изјави Нимиц. Димитров изјави дека станува збор за исклучително прашање за граѓаните на РМ и се следи со големо внимание и загриженост. – Ние имаме целосно разбирање за тоа. Сакаме ова прашање да се реши на начин што и кај нас и во Грција ќе се смета за достоинствен. Имаме разбирање за граѓаните на ...
| | веќе видена | слични

Како што се интензивираат преговорите со Грција власта се помалку зборува за одржување на референдум. Ако до пред неколку недели и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи убедуваа дека граѓаните мора да се прашаат сега по ова прашање владее целосен молк. Заев дури говореше дека на таа работа не гледа како на кочница туку како на дополнителна гаранција дека решението ќе трајно. Партиски извори брифираат дека планот на владата е да го истурка решението за името во следните неколку месеци со што ќе се овозможи и покана за членство во НАТО и во многу порелаксирана атмосфера да се планира дали и на каков начин да се изведе прашањето со референдумот. Се размислува за две опции дали референдумското изјаснување да се организира пред формалниот прием на Македонија во Алијансата а тоа ќе се случи дури откако одлуката за прием ќе биде потврдена од парламентите на земјите-членки. Втората опција е реферндумот да се случи пред приемот на Македонија во ЕУ, но како што беше објавено во стратегијата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев ќе го промени уставното име на државата, без притоа да го праша народот што мисли за тоа. Вака барем најавил тој на брифинг со уредници на медиуми, кој се одржал вчера вечер, пишува Република. Иако претходно најавуваше референдум на кој ќе се изјаснат граѓаните, сепак, по последните случувања во договрите и преговорите со Грција, Заев изјавил дека Владата размислува референдумот да се одржи но да се пролонгира за понатаму за пред влезот во ЕУ, со цел јужниот сосед да не постави нови барања за влез на Македонија во ЕУ Заев претходно во неколку наврати најавуваше референдум за името. На 19 јануари годинава тој изјави: „Гледате дека се води транспарентен процес, сакаме национален консензус да го изградиме решението и на крајот граѓаните на референдум да го потврдат, убеден сум дека ако бидеме внимателни, па и да водиме сметка и за грчката страна ќе најдеме решение за ова прашање што не измачува 25 години“ . По изјавата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети на крајот на јануари, дека е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преговорите за името влегуваат во фото финишот. Со средбата на министрите за надворешни работи Димитров и Коѕијас на 15ти и 16ти февруари во Софија, започнува интензивниот преговарачки процес кој се очекува да финишира до крајот на март - пишува Високи владни претставници велат дека до сега се соопштувале позициите на двете страни и се разгледувал предлогот на Нимиц, а суштинските разговори за решение допрва доаѓаат. Медијаторот Нимиц изразил подготвеност речиси секоја недела да се среќава со шефовите на дипломатиите од двете земји кои директно ќе ја преземат улогата да го водат процесот. Но доколку преговорите заглават на некоја од точките, можное вклучување на дипломатски тешкаш од САД или ЕУ кој би помогнал да се надминат разликите меѓу Скопје и Атина. Според последните изјави на премиерот Заев, во игра се сите 4 предлози со географска одредница. Заев не ја спомена можноста за определување временска одредница како што е Нова Макеоднија. Од владата не откриваат кој од 4те предлози на Нимиц е најприфатлив ...
| | веќе видена | слични

Само по себе прашањето е апсурдно, ако се знае дека и во основно образование се учи оти во Уставот се загарантирани името и сите обележја на една суверена и независна држава. Можно ли промена на името со ново за севкупна употреба или ерга омнес, а без да се менува највисокиот правен акт – Уставот? Само по себе прашањето е апсурдно, ако се знае дека и во основно образование се учи оти во Уставот се загарантирани името и сите обележја на една суверена и независна држава. Имено, промената би почнала уште од корицата на овој акт на која стои „Устав на Република Македонија“. И покрај јасната ситуација, Владата размислува дали е можно и како да и одговори на оваа грчка црвена линија, а да не го допре Уставот- брифираат владини извори. Одговорот е јасен: ако Заев не прифати промена на Уставот, тоа значи ѕид од Грција која не се сложува со ниедна друга варијанта, но доколку прифати, се соочува со состојба во иднина,кога би се променила власта, да одговара за кривично дело ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За спорот за името во изминатите години имам пишувано, само во „Нова Македонија“ околу дваесетина текста, учествувано во дебати и дебатни емисии, правено истражувања и анализи. Моите позиции ги имам изразено во „И Македонија и евроатлантски интеграции“, каде што давам два предлога за процесот: национална сплотеност (политички дијалог) и одложена примена на договорот до моментот на членство во ЕУ. Ентузијазмот за решавање на спорот за името, вообичаено растел пред секој самит на НАТО, но по пропаѓањето на разговорите меѓу Папандреу и Груевски во 2010 година, имаше малку надеж сѐ до геостратегискиот судир во Украина („Спасибо Путин“). Во ноември 2015 г. медијаторот Метју Нимиц, поттикна оптимизам за можно решение во следните 15 месеци, до 2017 година („Спорот за името пред решение?“), бидејќи по многугодишен застој, се чини дека контекстот во меѓународната заедница, Грција и Македонија, се најповолни за решавање на спорот за името. Рокот на Нимиц се одолжи за една година, но повеќето се согласуваат дека првата ...
| | веќе видена | слични

Од следната недела, Македонија ќе влезе во сериозен процес на преговори за името. Досега преговорите биле во насока на приближување на позициите, информираат извори од Владата. Во согласност со ова, на 15 и 16 февруари може да се очекува уште една средба меѓу двајцата министри за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Софија, во рамки на неформалните средби меѓу министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ и земјите аспиранти. Од Министерството за надворешни работи не ја потврдуваат средбата, но велат дека се во координација со грчкото министерство за надворешни работи. Досега, средбите за приближување на позициите се без медијаторот Метју Нимиц, но средби околу преговорите, ќе бидат исклучиво со него. Од седумте предлози на посредникот на ОН, по изјавата на премиерот Зоран Заев за име со географска одредница, во игра остануваат предлозите: ГОРНА МАКЕДОНИЈА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЈА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (СКОПЈЕ) „ Предлозите на Нимиц не се далеку од она што ние би ...
| | веќе видена | слични

Високи владини извори велат дека се досега беше позиционирање, пред оваа клучна фаза од процесот во која ќе се навлезе во суштината на проблематичните точки кои се веќе јасно детектирани... Во македонската влада и понатаму постои умерен оптимизам дека договор може да се постигне многу брзо, веќе во март, иако постои одредена загриженост за радикалните тонови кои доаѓаат од грчката опозиција предводена од Мицотакис и од црквата. -Станува збор за деликатен процес со деликатна преговарачка страна, и како во други слични примери низ историјата, може да се случи преговорите да пропаднат на чекор пред решението – оценуваат во владата. За да не се случи тоа, ако при крајот преговорите заглават, не е исклучено вклучување и на т.н булдожер дипломатија од калиброт на Холбрук и Карл Билт.  Како ќе течат преговорите, ќе биде појасно по средбата на шефовите на дипломатиите кои ќе се сретнат и во Софија за време на министерскиот состанок на ЕУ, закажан на 15 и 16 февруари. Вицепремиерот Османи вели дека решението не може ...
| | веќе видена | слични

Решение со географска одредница, е одговорот на премиерот Зоран Заев по прозивките на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, македонската страна да излезе со став за решение на долгогодишниот спор со Грција околу името. Ваквиот чекор, кој македонската страна првпат јавно го соопшти откако се интензивираа преговорите за наметнатиот спор за името, според дел од домашната јавност, е смел но и донекаде избрзан потег, бидејќи тој во исто време во недостиг од официјални информации за разговорите, наметнува низа дилеми од типот за која географска одредница станува збор, дали таа ќе се употребува пред уставното име, помеѓу или по него, дали истата таа ќе навлегува во идентитетот и ќе има потреба од промена на Уставот, во чие име се обраќа премиерот, каков е ставот на граѓаните итн. Истовремено во јавноста неофицијално веќе неколку недели кружат пет идеи што посредникот Нимиц наводно ги ставил во игра и тоа: „Република Горна Македонија“, „Република Северна Македонија“, „Република Вардарска Македонија“, ...
| | веќе видена | слични

Иднатa недела на 15 и 16 февруари министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Коѕијас и Димитров ќе се сретна со медијаторот Метју Нимиц во Софија, на нова рудна разговори со што се означува и стартот на интензивен преговарачки процес во обид да се изнајде решение за спорот со името до крајот на март. Фото финиш „Влегуваме во фото финиш“, велат високи претставници на власта, зборувајќи за текот на преговарачкиот процес. На преговарачката маса се пет предлози за компромисно име. Премиерот Зоран Заев неодамна изјави дека Македонија е подготвена да прифати географска одредница што значи дека од преговарачкиот пакет отпаѓа името „Нова Македонија“ кое се смета за композитно име со временска одредница. Остануваат предлозите со географска одредница -Горна, Северна, Вардарска и Република Македонија- Скопје. Нашите извори не сакаа да коментираат кој од овие четири предлога со географска одредница е најприфатлив за македонската страна. Една од жешките теми на преговарачката маса во Софија идната недела ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров и Нимиц оптимисти: Процесот оди напред, кај двете страни има волја да се најде решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: