Скопје се врати на врвот на светска листа на загаденост


Скопје се врати на врвот на светска листа по загаденост.Поради тоа градот повторно го воведе бесплатниот автобуски превоз.Мерните станици измерија енормно загадување и останува да се види дали мерките ќе имаат ефект граѓаните да дишат почист воздух. Габриела Додевска
| | веќе видена | слични

Аерозагадувањето во Скопје вчера беше под алармантниот праг од 200 микрограми на метар кубен, сепак загаденоста на некои места беше 3 пати поголема од границата од 50 микрограми на метар кубен. Па така, на Ректорат се измерени 170, а во Лисиче 163 ПМ10 честички на метар кубен. По надминувањето на алармантниот праг од 200 микрограми на метар кубен во вторникот беа воведени вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето, а веќе вчера беа укинати. Дел од тие мерки е и бесплатниот јавен превоз во Град Скопје кој од вчера од 20 часот е повторно укинат. И покрај расчистувањето на воздухот, од Град Скопје апелираат до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, а за затоплување на домовите да се користи суво и чисто дрво без примеси од земја и од отпадоци Од Владата, пак, најавија дека се размислува за дополнување на сетот мерки за намалување на загадувањето на воздухот. Министерството за животна средина го објави првото видео снимено ...
| | веќе видена | слични

Секако, дека примерот на Приштина треба сериозно да се следи и да се согледаат позитивните ефекти за прочистувањето на воздухот, но и нус ефектите кои ќе ги предизвика во однос на економијата, јавниот и општествениот живот за населението , бизнис секторот и јавните институции во градот, велат градските власти на Прашање на Плусинфо дали Скопје ќе го следи примерот на Приштина каде што од пред два дена е воведена целосна забрана на сообраќајот во центарот на градот кој се соочува со високи концентрации на загадувачки супстанци во воздухот. -Високото аерозагадување е заеднички проблем на градовите Скопје и Приштина, но двата града имаат засебни специфики кои придонесувааат за лошата состојба со амбиенталниот воздух, што значи дека модалитетите за решавање на проблемот се засебни и бараат покрај кусорочните и среднорочни, и долгорочни мерки за дефинитивно создавање на еколошки прифатливи стандарди за здравјето и животот на граѓаните - велат од Градот Скопје. Градските власти потсетуваат и на краткорочните ...
| | веќе видена | слични

Невладини организации бараат Владата и надлежните институции да донесат планови за намалување на загадувањето на воздухот кои ќе важат цела година, особено во текот на целата зима, а не да се излегува со ад-хок иницијативи од ден за ден. Активистите велат дека само така ќе може да се намали концентрацијата на ситни честички. „Значи смален интензитет на емисиите од страна на сите чинители. Инспекцискиот надзор е и една од оние корективни мерки кои во секој случај мора да се спроведува, не исклучиво само во деновите на зголемена загаденост…“, рече Ана Лешковска – НВО Еко Свест. Лешкоска вели заедно со бесплатниот автобуски превоз, треба да се работи на дестимулација за граѓаните да ги користат автомобилите. Од Град Скопје пак, информираа дека изминатата недела инспекторите казниле шест фирми за непочитување на мерките за намалување на загадувањето. Целосно се стопирани и градежните активности на три градилишта. Зголемени се и контролите на инспекторите за животна средина кои користат и дронови за полесно ...
| | веќе видена | слични

Триесет и деветгодишниот Шпенд Ахмети, градоначалник на Приштина му одржа лекција на скопскиот градоначалник Петре Шилегов со начинот на кој се справува со труењето на градот кој исто како Скопје, се соочува со екстремно високо ниво на загадување на воздухот. Ахмети, завчера воведе вонредна мерка која вклучува целосна забрана за сообраќај во централното градско подрачје, поддржана со строга полициска контрола која не им дозволува на несовесните возачи да ја прекршат забрана и да возат во центарот на градот. Забраната за сообраќај, освен за автобусите на јавниот превоз кој е бесплатен, важи секој ден од 6 часот наутро до 22 часот на неограничен временски период. Градоначалникот Ахмети е познат по тоа што до своето работно место во Градското собрание патува со автобус, така што сега откако забраната важи за сите тој е поштеден од негативни коментари, напротив е пример на добро однесување во затруената Приштина, во чие аерозагадување со 9 отсто учествуваат и двете термоцентрали Косово А и Косово Б. И скопските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По надминувањето на дефинираниот праг на алармирање од 200 µг/м3 во вторникот повторно беа воведени вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето, а веќе вчера беа укинати. Дел од мерките е и бесплатниот јавен превоз во Град Скопје кој од вчера од 20 часот е повторно укинат. И покрај расчистувањето на воздухот, од Град Скопје апелираат до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, а за затоплување на домовите да се користи суво и чисто дрво без примеси од земја и од отпадоци.Но, сепак скопските улици се преполни со автомобили. Додека во Приштина против аерозагадувањето беше воведена мерката пар-непар, улиците беа празни откако се воспостави забраната за автомобили во центарот Фото: Центарот на Приштина
| | веќе видена | слични

Поради опасните нивоа на загаденост на воздухот, Приштина воведе итни мерки за запирање на сообраќајот во центарот на градот. Итните мерки за борба против загадувањето стапија во сила денеска во 6 часот наутро во Приштина, при што приватниот автомобилски сообраќај е забранет во центарот на градот, а продажбата на јаглен е забранета во целиот град до натамошно известување, објави Приштина инсајт Мерките, објавени вчера од страна на општина Приштина, вклучуваат ограничување на сообраќајот во градскиот центар и главните централни булевари. Забраната не ги опфаќа јавните автобуси, такси-возилата, итните транспортни возила и полициските возила. Исто така, градот одлучи дека 30 автобуси под раководство на јавното претпријатие на градот ќе обезбедат бесплатен превоз. На главните приоди во центарот се поставени полицајци, кои ги принудуваат автомобилите да се вратат назад.
| | веќе видена | слични
3 копии

Загадувањето на воздухот и надминувањето на концентрациите на ПМ 10 честичките над дозволеното и понатаму претставуваат проблем не само за Скопје, туку и за останатите градови низ државата. По надминувањето на дефинираниот праг на алармирање од 200 µг/м3 во вторникот повторно беа воведени вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето, а веќе вчера беа укинати. Дел од мерките е и бесплатниот јавен превоз во Град Скопје кој од вчера од 20 часот е повторно укинат. И покрај расчистувањето на воздухот, од Град Скопје апелираат до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, а за затоплување на домовите да се користи суво и чисто дрво без примеси од земја и од отпадоци. Од Владата најавија дека се размислува за дополнување на сетот мерки за намалување на загадувањето на воздухот. - Ова се интервентни мерки кои ја ублажуваат моментната состојба и тие не се конечно решение за проблемот со аерозагадувањето. Конечно решение е подог процес ...
| | веќе видена | слични

Како реакција на опасно високото ниво на загаденост на воздухот, градската управа на Приштина усвои и примени низа итни мерки со кои се забрани сообраќај на приватни возила во центарот на градот. Итните мерки стапија на сила завчера во 6 часот наутро, при што во централното гардско подрачје беше забранет сообраќај за приватни возила, а исто така е забранета продажба на јаглен во границите на градот. Мерките беа усвоени ден претходно и предвидуваат ограничување на моторен сообраќај во центарот на градот и главните булевари во централното градско подрачје, од обиколницата Улпијана до стариот дел од градот. Забраната не се однесува на автобуси за јавен превоз, такси возила, како и возила на итните служби. Градот исто така донесе одлука 30-те автобуси под управа на градското јавно претпријатие да ги нудат транспортните услуги бесплатно додека траат вонредните мерки. Мерките веднаш вродија со плод: центарот на Приштина вчера беше целосно празен, со исклучок на по некое такси возило и автобусите за јавен превоз ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Улиците во Приптина утрово осамнаа празни откако поради високата загаденост беа воведени итни мерки. Приватниот автомобилски сообраќај е забранет во центарот на градот, а продажбата на јаглен е забранета во целиот град до натамошно известување, објави Приштина инсајт. Мерките вклучуваат ограничување на сообраќајот во градскиот центар и главните централни булевари. Забраната не ги опфаќа јавните автобуси, такси-возилата, итните транспортни возила и полициските возила. Градот одлучи 30 автобуси под раководство на јавното претпријатие на градот да обезбедат бесплатен превоз. На главните приоди во центарот се поставени полицајци, кои ги принудуваат автомобилите да се вратат назад
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 119 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Досега никој немал храброст да ми даде поголема улога. Мислам дека можеби и поради изгледот, дека не сум слаба и згодна. На Теона ѝ беше важен талентот, ...
сите 96 | | | веќе видена

Крофните во форма на срце можевте да ги направите за вашите пријатели и блиски лица. Овие крофни во форма на срце стојат меки дури и по неколку дена. Состојки: ...
сите 100 | | | веќе видена

Под мотото „За честита Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга ја почна конвенцијата за избор на кандидат за претседател на државата за претстојните избори ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје се врати на врвот на светска листа на загаденост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: