Руски рецепт против пушење - убијте ја желбата за цигари еднаш засекогаш

2 копии

Хемискиот состав на цигарите е навистина сложен, бидејќи во него има над 1400 различни супстанци. Хемискиот состав на цигарите е навистина сложен, бидејќи во него има над 1400 различни супстанци.Меѓу нив најотровни се никотинот и катранот.Просечниот животен век на страствените пушачи е пократок за десетина години од непушачит. Секоја испушена цигара го скратува животот за околу 14 минути, а на лицата кои се во близина на лица кои пушат цигари им се скратува за 5 минути. Пушачите страдаат и од болести на срцето и крвните садови, како и мозочни удари.Ако сте пушач, веројатно сте се обиделе неколку пати да престанете да пушите. Овој пат тоа нека ви биде успешен обид. Ви претставуваме фантастичен рецепт, а потребно ви е:-грејпфрут-портокал-2 децилитри чај од камилица-30 грама масло од јојоба-30 грама кокосово масло-5 грама ориганоПодготовка:Исцедете го грепот и портокалот. Во сад измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса. Пота ставете ја смесата во сад кој ќе можете да го носите со ...
| | веќе видена | слични

Откажувањето од цигарите е еден од најтешките потфати при лечење на голем број зависности бидејќи се смета дека никотинот како и психофизичката зависност кај пушачите се тешко надминливи. Затоа во чуден експеримент во Израел направен е обид врз пушачите да се влијае со лоши мириси покрај чадот од цигарите додека тие спијат. „Непријатните мириси имаат поголем ефект кога лицето не е свесно“, објаснува авторот на студијата д-р Анат Арзи од Инситутот Вајцман во Израел. - Овој метод треба дополнително да се испита, за да се утврди дали помага долготрајно да се ослободиме од некои лоши навики како што се алкохолизмот, прејадувањето, пушењето…“ Додека учесниците од експериментот спиеле, дел од нив биле изложени на чад од цигари, помешан со не толку пријатни ароми на расипана риба и јајца. Оние кои биле изложени на оваа смрдлива терапија во текот на втората фаза од сонот – фаза која е важна за учење и памтење – следниот ден пушеле за 48% помалку цигари.​ Покрај тоа, во просек, во текот на следната седмица пушеле ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дали е возможно да се ослободите од оваа лоша навика преку ноќ? Велат дека е возможно. За сите пушачи кои не успеваат да ги остават цигарите, ова е вест од соништата! Имено, новото научно истражување во кое учествувале 66 пушачи, покажало дека е возможно да се остават цигарите во текот на спиењето. Додека учесниците од студијата спиеле, дел од нив биле изложени на чад од цигари, помешан со не толку пријатни ароми на расипана риба и јајца. Оние кои биле изложени на оваа смрдлива терапија во текот на втората фаза од сонот – фаза која е важна за учење и памтење – следниот ден пушеле за 48% помалку цигари.​ Покрај тоа, во просек, во текот на следната седмица пушеле 34% помалку цигари од вообичаено. Меѓутоа, непријатните ароми немале ефект на учесниците кои во будна состојба биле изложени на овие „мириси“.​ –Непријатните мириси имаат поголем ефект кога лицето не е свесно – објаснува авторот на студијата д-р Анат Арзи од Инситутот Вајцман во Израел. „Овој метод треба дополнително да се испита, за да се утврди дали ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако веќе сте се обиделе да ги оставите цигарите, а не сте успеале … знаете тоа колку мож да биде тешко. Никотинот ви одзема драгоцен дел од кислородот, го забавува и го намалува производството на колаген, кожата ја губи еластичноста и сјајот и изгледате уморни колку и да спиете. Сепак, ситуацијата може да се подобри. Еве што се случува два дена откако ќе престанете да пушите. Дваесет минути по последната цигара, забрзаниот пулс на срцето се враќа во нормала, и високиот притисок предизвикан од никотинот опаѓа. Се намалува ризикот од срцев удар и згрутчување на крвта, и ако забележите, ќе видите дека стапалата и рацете ќе станат потопли. Осум часа од последната цигара, концентрацијата на јаглерод моноксид во крвта се намалува, концентрацијата на кислород се зголемува, дишеме полесно и нашите мускули повеќе не се толку уморни. Во текот на првиот ден без цигара, срцето ќе закрепне. Посилно ќе пумпа крв, а вашето тело ќе собере повеќе кислород. Вториот ден ќе забележите дека храната и пијалоците имаат ...
| | веќе видена | слични

Ако сакате да ги оставите цигарите, овошјето и зеленчукот ќе Ви помогнат… Истражување на Универзитетот во Бафало ја најде врската помеѓу исхраната богата со намирници и откажувањето од пушењето цигари… Истражувањето вклучува 1000 пушачи, со возраст над 25 години. Тие одговарале на прашањата за нивните пушачки навики и исхраната. Од нив, било побарано да внесуваат повеќе овошје и зеленчук, а бројот на цигари не бил ограничен. После 14 месеци, истражувачите повторно разговарале со испитаниците и откриле дека оние кои внесуваат поголеми количини на овошје и зеленчук, пушеле помалку, додека некои и целосно се откажале од оваа навика. Научниците сеуште се обидуваат да го откријат причинителот на овие резултати и сооштуваат дека се потребни дополнителни испитувања, но претпоставуваат дека причината лежи во фактот што после внесувањето овошје и зеленчук, димот го нема истиот вкус во устата.
| | веќе видена | слични

Колку ќе се здебелам ако престанам да пушам, прашањето што го прогонува секој пушач и често е изговор да не се престане со пушењето цигари. Верувањето дека никотинот го убива апетитот е честа заблуда, а пушачите имаат многу полоша исхрана отколку поранешните пушачи и непушачи. Една нова студија открива дека пушачите, всушност, внесуваат 200 калории дневно во просек! Тие јадат помалку овошје и зеленчук и повеќе калорична храна. Со опасниот никотин, оваа исхрана исто така го зголемува ризикот од карцином и срцеви заболувања. Сепак, вистина е дека калориите согоруваат побавно кога ќе престанете да пушите, така што само треба да надоместите - со физичката активност.
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 323 | | | веќе видена

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ...
сите 158 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска - Давкова. ...
сите 180 | | | веќе видена

Како што најавивме веќе во текот на следната недела и покрај тоа што не очекуваме целосна стабилизација на атмосверата што значи дека и понатаму ќе има локална ...
сите 197 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 100 | | | веќе видена

Нема никаква опасност од растурање на државата, напротив, со тоа ја јакнете кохезијата на општеството и граѓаните кои имаат право сега да го користат ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руски рецепт против пушење - убијте ја желбата за цигари еднаш засекогаш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: