Почина Судан - последниот бел носорог мажјак во светот

Навистина е тажно и трагично тоа што човечката цивилизација дозволува уште еден животински вид да исчезнува од планетата Земја. Вчера, во Кенија почина Судан, последниот машки северен бел носорог на светот. A post shared by National Geographic Creative (@natgeocreative) on Mar 20, 2018 at 10:23am PDT Судан во 2009 година од Чешка беше префрлен во Кенија, со цел да се спаси неговиот вид од исчезнување. Во Институтот за заштита на специфични видови животни во Кенија тој живееше опкружен со луѓе кои навистина го сакаа и се грижеа за него. Поради лошата состојба, вчера последниот северен бел носорог беше успиен. Последна надеж се неговата ќерка Нијан, внуката Фату и надежта за развој на техники за ин витро оплодување. Со години наназад белите носорози беа мета на ловокрадците, кои роговите ги употребуваат за продажба на црниот пазар.
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Големите мачки, мечките, волците, бизоните, носорозите, слоновите, жирафите, приматите... Знаете ли колку видови големи копнени животни постојат на светот? Според општоприфатената дефиниција, копнената мегафауна вклучува месојадни животни кои имаат над 15 килограми тежина и тревопасни животни над 100 килограми тежина. Одговорот на претходно поставеното прашање гласи – 101 вид. Но тој број наскоро ќе стане двоцифрен и би можел да почне да опаѓа со алармантна брзина, предупредуваат биолозите. Три петтини од тие прекрасни животни веќе се наоѓаат на списокот на загрозени видови, кој го составува Меѓународниот сојуз за зачувување на природата. Што е уште полошо, повеќе десетици видови мегафауна се наоѓаат во статус кој може да се спореди со интензивна нега. Тие се означени како „критично загрозени“, или „изумреле во природа“. „Научниците што се занимаваат со заштита на природата наскоро ќе бидат ангажирани да пишуваат некролози за видови и подвидови од мегафауната затоа што исчезнуваат од нашата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 117 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина Судан - последниот бел носорог мажјак во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: