Роднина го убил тричленото семејство во Дебар


Се уште не е пронајден извршителот на грозоморното убиство на три члена на едно семејство пронајдени синоќа во семејниот дом во Дебар, а Алсат М повикувајќи се на свои извори од местото на настанот пренесува дека убиството го извршил роднина на семејството Поцеста, а како причина се наведува семејна расправија за имот односно за пат што поминувал покрај нивната куќа. Од полицијата не потврдуваат кој го извршил убиството, а осомничениот бил во бегство, пренесува Алсат М . Жртви на грозоморно убиство се сопружниците Поцеста. 53 годишната Назмије и 54 годишниот Амит како и нивната малолетна ќерка 14 годишната Анила. „За среќа во целата трагедија е што останатите две деца во моментот на убиството не биле во нивната семејна куќа која се наоѓа на улицата 1 мај во Дебар“ дознава Алсат М. Телата на убиените ги пронашле нивни роднини. Мајката и таткото во спалната соба додека телото на 14 годишното девојче во детската соба.
| | веќе видена | слични

Убиството на тројца членови на семејството Поцеста пред неколку дена во нивниот дом во центарот на Дебар, предизвика голем шок не само во Дебар. Истрагата покажа дека убиството било извршено од најстарата ќерка Блерта со помош на две други лица, од Дебар и Гостивар. Таа ги убила таткото Амид (54), мајката Назмије (53) како и најмалата сестра Анила(14) во нејзина детска соба. Но, прв на кој беше фрлено сомневање беше роднината на семејството, зетот Расим Финдо, со кој семејството имало судски спор. Приштинска „Газета експрес“ пренесува дел од разговор со Финдо, кој се сомнева дека убиството наводно било извршено за пари. Расим Финдо, кој за првпат јавно зборувал во интервју за „News 24“, вели дека наводно причината за убиството би можела да биде корист од 1,5 милиони евра од италијанската држава, бидејќи главата на семејството, Амид Поцеста имал животно осигурување.
| | веќе видена | слични

Поради сомнеж дека ја убија мајката Назмија, и таткото Амит, како и 14-годишната сестра Поцеста, постарата ќерка на семејството од тројното убиство Б.П. заедно со уште две лица кои и помагале во делото, се задржани во притвор. Блерта Поцеста по злочинот се вратила во Италија, а потоа ја добила информацијата за смртта, па дошла пак во родниот крај да ги оплакува телата. И помагале Ф.Г. кој и обезбедил превоз, како и В.К. кој и го набавил пиштолот за грозоморното убиство. Амит со сопругата и ќерката дошол како и секоја година во родниот крај, од Италија каде живеел 30. години. Засега поради непознат мотив семејството е убиено на спиење, 17 часа лежеле во локви крв на кревет додека не ги пронашле роднини. Постарата ќерка Поцеста земала пиштол во раката, влегла и прво ги убила мајка си и татко си во нивната соба, па се упатила кај помалата сестра. Тричленото семејство беше погребано во вторникот. Грозоморниот настан за кој се пишува со денови го потресе и регионот и светот, па се појави во сите медиуми.
| | веќе видена | слични

Надлежните ги расветлуваат сите детали за трикратното убиство во Дебар каде настрада тричлено семејство. Поради сомнение дека ја убила мајка си Назмие (53) , таткото Амит (54) и сестрата Анила Поцеста (14) полицијата ја уапсила Блерта Поцеста (23) и нејзините двајца соучесници Ф.Г. (31) од Гостивар и В.К. (61) од Дебар. Блерта веднаш по злосторството на 26 август се вратила во Италија со помош на еден од соучесниците, а потоа утредента дошла на погребот на родителите и сестра си кои ги убила на спиење. Ф.Г. пред злосторството и обезбедил превоз од Италија, а В.К. и обезбеди пиштол. Полицијата оружјето со кое е извршено грозоморното убиство го нашла на бензинска станица во Тетово. Амит со сопругата и најмладата ќерка дошол како и секоја година од Италија, каде живеел 30 години, на одмор во родниот град и не претпоставувале што ги чека. Семејството е убиено на спиење, а мотивот на злосторството уште не е познат. Блерта најпрво ги убила татко си и мајка и во нивната спална соба, а потоа отишла до собата на ...
| | веќе видена | слични

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар до Основното јавно обвинителство во врска со убиството на А.П. (54), Н.П. (53) и нивната 14-годишна ќерка во Дебар поднесе кривична пријава против Б.П. (28) од Дебар поради основано сомнение дека сторила кривично дело „убиство“, како и против Ф.Г.(31) од Гостивар и В.К. (61) од Дебар за помагање во врска со „убиство“. Б.П., Ф.Г. и В.К. се приведени, а судија на претходна постапка од Основниот суд Гостивар им одреди притвор во траење од 48 часа.
| | веќе видена | слични

Трикратното убиство кое се случи во Дебар е главна тема и во регионот. Фактот дека осомничена за убиството е Б.П. (28) ја зголеми тензијата и револтот насекаде. Според информациите, таа ги убила своите родители и својата малолетна сестра. Медиумите ширум светот објавуваат информации, фотографии и видеа за ова грозоморно злодело. Одреден е притвор во траење од 48 часа на постарата ќерка на семејството Поцеста Б.П. (28), осомничена дека го извршила грозоморното тројно убиство во Дебар и дека таа го застрелала својот татко Агим, мајката Назмие и 14- годишната сестра Анила. -Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар до Основното јавно обвинителство во врска со убиството на А.П. (54), Н.П. (53) и нивната 14-годишна ќерка во Дебар поднесе кривична пријава против Б.П. (28) од Дебар поради основано сомнение дека сторила кривично дело „убиство“, како и против Ф.Г.(31) од Гостивар и В.К. (61) од Дебар за помагање во врска со „убиство“. Б.П., Ф.Г. и В.К. се приведени, а судија на претходна постапка од ...
| | веќе видена | слични

Трикратното убиство кое се случи во Дебар е главна тема и во регионот. Српските медиуми ја пренесоа морбидната приказна која го сврте вниманието на сите. - Ќерка си ги застрелала мајката, таткото и сестрата, па отишла во странство, а потоа се вратила за да ги оплакува, пишува српскиот Курир. Приказната ја пренесоа и светските медиуми. Семејството Поцеста беше убиено на спиење.
| | веќе видена | слични

Основниот суд Гостивар и одреди притвор во траење од 48 часа на постарата ќерка на семејството Поцеста Б.П. (28), осомничена дека го застрелала својот татко Агим, мајката Назмие и 14- годишната сестра Анила, во нивната куќа во Дебар. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар до Основното јавно обвинителство против Судот во Гостивар во врска со убиството на А.П. (54), Н.П. (53) и нивната 14-годишна ќерка во Дебар поднесе кривична пријава против Б.П. (28) од Дебар поради основано сомнение дека сторила кривично дело „убиство“, велат од МВР. Полицијата ги уапси и помагачите на осомничената. Станува збор за Ф.Г.(31) од Гостивар и В.К. (61) од Дебар, против кои е поднесена кривична пријава за помагање во врска со убиство. Судија на претходна постапка и ним им одредил притвор во траење од 48 часа. Според извори во истрагата, осомничениот гостиварец и го обезбедил превозот од Италија каде што живеела, а дебранецот го набавил пиштолот. Таа ноќта на 26 август ги убила родителите и помалата сестра и ...
| | веќе видена | слични

Постарата 28 годишна ќерка која живеела во Италија е осомничена дека ги убила нејзината мајка, татко и 14 годишна сестра, велат извори од истрагата за Канал 5. Во јавноста се појавија информации дека таа по тројното убиството заминала во Италија, каде жиевела. За успешно да биде изреализиран крвавиот план ангажирала двајца помошници кои и обезбедиле превоз и пиштол. Откако телата на убиените биле откриени, таа по тажната вест што и ја јавиле роднините се вратила во родниот крај. Од МВР велат дека покрај осомничената,приведени се уште две лица 31 годишниот Ф.Г. и 61 годишниот В.К.. На тројцата им е определена мерка притвор во траење од 48 часа. Трагичниот настан се случи во три часот по полноќ на 26 август. Трикратниот убиец, со пиштол најпрво, во спалната соба ги убил со пиштол мајката и таткото, а потоа и нивната 14 годишна ќерка. Безживотните тела лежеле во локви крв цели 17 часа, а ги пронашле други блиски роднини , откако не се јавувале цел ден на телефон. Инаку семејството во Дебар било дојдено на ...
| | веќе видена | слични

Постарата ќерка на семејството Поцеста е осомничена дека минатата недела го извршила грозоморното убиство на својот татко Агим, мајката Назмие и 14 годишната сестра Анила. 28 годишната Поцеста веќе е во притвор а од МВР велат дека биле приведени уште две лица кои и помогнале да ги прикрие трагите. Неофицијално, помошникот од Дебар и набавил пиштол, а 31 гостиварец и обезбедил превоз до Италија каде што живеела. По откривање на телата на убиените кои 17 часа лежеле во локви крв, осомничената ќерка се вратила во родниот крај откако роднините и јавиле за тажната вест. Нема официјална изјава кој е мотивот за убиството и дали осомниченмата ќерка со години била зависник од наркотични средства. Безживотните тела ги пронашле блиски роднини, откако цел ден не можеле да ги добијат на телефон. Семејството Поцеста летниот одмор во Дебар го продолжиле поради веселба кај нивни блиски. Според полициската истрага, со пиштол прво биле убиени мајката и таткото во нивната спална соба а потоа и 14 годишната ќерка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роднина го убил тричленото семејство во Дебар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: