Рома славеше, малерозен ден за Петерхансел

Шпанецот Нани Рома славеше на третата етапа од релито Дакар, завршувајќи пред Кристоф Холовчук кој го превзема водството од Стефан Петерхансел. Французинот беше и најголемиот губитник на крајот на денот, поради проблеми со пневматиците во два наврати. Рома со својот Mini успеа да заврши прв на 208 километарската етапа од Сан Рафаел до Сан Хуан, пред Полјакот Холовчук со предност од една минута и девет секунди. Така возачот на Mini успеа да стигне до првото место во генералниот поредок, пред Роби Гордон кој заостанува 54 секунди. Петерхансел беше најмалериозниот возач во Јужна Америка. Откако водеше на првите две контролни точки, во последните 80 километри, изгуби 6 минути и 23 секунди поради две пукнатини на пневматиците. На крајот заврши како седми и се најде на петтата позиција во генералниот поредок со нешто повеќе од две и пол минути заостанување. Насер Ал Атијах продолжи да ја топи предноста во однос на водечките, но иако не се помдрна од шестата позиција во поредокот, ја намали разликата на 6 минути ...
| | веќе видена | слични

Стефан Петерхансел успеа со победа да го врати првото место во поредокот, по малерозната трета етапа во која изгуби драгоцено време. Французинот славеше пред Аргентинецот Орландо Теранова и Жиниел де Вилие и обезбеди пристојни пет минути и четириесен и една секунда предност пред Јужноафриканецот. Петерхансел ја заврши 326 километарската етапа за нешто помалку од четири часа и си го врати местото кое го имаше по втората етапа, откако Холовчук заврши како петти, заостанувајќи единаесет минути зад победникот. Французинот може да му се заблагодари на минатогодишниот победник, кој поради дефект заостана петнаесет минути на четириесет километри пред крајот на етапата. Ал-Атијах беше лидер на етапата, но поради проблеми мораше да застане. Сепак успеа да го врати Hummer-от во нормала и се врати во трка, но на крајот заврши како шеснаесетти. Проблеми имаше и Роби Гордон и неговиот Hummer, кој поради проблеми изгуби седумнаесет минути, но успеа да стигне до четиринаесеттото место, три места понапред од Ал-Атијах.
| | веќе видена | слични

Петтата етапа од релито Дакар, која што се возеше од Чилекито до Фиамбала, мина во доминација на Криштоф Холовциц, кој успеа да ја мине оваа делница за време од 2:10:51 и да ја намали предноста во однос на Штерфан Петерхансел, кој останува водечки во генералниот пласман. Оваа делница беше скратена бидејќи поројниот дожд што паѓаше синоќа направи дел од патеката да биде непрооден, но тоа не му пречеше на Холовциц да ги покаже своите квалитети и да стигне до триумф. На второто место се најде Роби Гордон, додека Петерхансел ја заврши оваа етапа на третата позиција, со скоро три минути заостанување во однос на победникот. Актуелниот првак Насер Ал Атија беше во предност во поголемиот дел од оваа етапа, но поради проблеми со возилото тој сега има огромно заостанување од 50 минути во однос на водечкиот во генералниот пласман. Во конкуренцијата на мотори најдобро време постигна Сирил Деспре, кој ја мина етапата за 2:28:33, што е за една минута и 41 секунда подобро во однос на второпласираниот Марко Кома, кој што ...
| | веќе видена | слични

Деветкратниот шампион Стефан Петерхансел стана лидер во генералниот пласман, откако победи во четвртата етапа од релито Дакар. Францускиот возач од тимот на „Мини“ ја заврши 326 километри долгата етапа од Сан Хуан до Чилечито за 3 часа, 49 минути и 33 секунди. Ривалот на Петерхансел, Хоан Рома во генералниот пласман моментално се наоѓа на третата позиција, а Насер Ал Атилах на седмата. Во категоријата мотори, Марк Кома со време од 4 часа, 16 минути 43 секунди победи во четвртата етапа, пред Сирил Деспре, но Французинот останува лидер во генералниот пласман. Петтата етапа од Дакар 2012 ќе се вози од Чилечито до Фиамбала во Аргентина.
| | веќе видена | слични

Четвртата етапа на релито Дакар од Сан Хуан до Селесито им припадна на Марк Кома (КТМ) во конкуренција на мотоцикли, и на Стефан Петерхансел (Мини) кај автомобилите. Шпанскиот мотоциклист славеше со предност од 2:02 минути во однос на големиот ривал и тимски колега Сирил Деспре, кој се уште има солидни преку 8 минути предност пред Кома во генералниот пласман. Легендата на Дакар, Французинот Петерхансел, кој е рекордер по бројот на етапни победи воопшто на славното рели, славеше со 5 минути предност пред двоецот на Тојота, Орландо Теранова и Жиниел Де Вилие. Тој го превзема и водството во генералниот пласман, и сега има предност од нецели 6 минути во однос на Јужноафриканецот Де Вилие.
| | веќе видена | слични

Незгодите со смртни последици се составен дел од најпознатото светско рели „Дакар“, со повеќе од 58 загинати во досегашните 33 изданија, а загинати немало само во 1980, 1993, 1995, 2000 и во 2004 година Моторџиите се најчести жртви на релито Годинашното 33. издание од релито „Дакар“ само што почна, а веќе однесе три жртви по првите три етапи, со што продолжи црната серија од смртни случаи на најпознатата светска рели-трка. Трката се одржува од 1979 година, а жртви немало само во 1980, 1993, 1995, 2000 и во 2004 година. Домашниот мотоциклист Хорхе Боеро (38) загина на првиот натпреварувачки ден на 1 јануари годинава, во Мар дел Плата, Аргентина. Тој имаше несреќа кога со својот мотор удри една од песочните дини по што како последица од повредите претрпе срцев удар. Организаторите се обидоа да му го спасат животот транспортирајќи го со хеликоптер во болница, во која Аргентинецот почина. Ова беше негово второ учество во „Дакар“. - Релито е закана без разлика на искуството што возачите го имаат и најмала ...
| | веќе видена | слични

Помина и третиот ден на релито „Дакар“, прв без жртви Третата етапа во конкуренција на автомобили најбрзо ја извози Нани Рома од Шпанија, а кај мотоциклистите Сирил Деспре од Франција. Рома патеката ја извози за 2:26,51 минути, второто место со задоцнување од 1,09 минута му припадна на полскиот возач Криштоф Холовчик, кој го искористи лошиот ден на Стефан Петархансел, кој заврши шести со 6,23 минути задоцнување, и го зазеде првото место во генералниот пласман во конкуренција на автомобилисти. Актуелниот шампион на „Дакар“, Насер ал Атијах од Катар оваа етапа ја заврши на трето место со задоцнување од 1,29 минута. Кај мотоциклистите најбрз беше Французинот Сирил Деспре, кој третата етапа ја извози за 3:48,38 минути, како втор пристигна Франс Ферховен од Холандија со задоцнување од 8,37 минути, и беше за само две секунди побрз од третопласираниот Португалец Пауло Гонкалвес. Деспре со оваа победа го презеде лидерското место во генералниот пласман од Шпанецот Марк Кома, кој имаше проблеми со навигацијата и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

"Шпанскиот моторциклист Марк Кома победи на четвртата етапа на релито Дакар која се возеше во Аргентина, од Сан Хуан до Чилесито. Патеката долга 326 километри од долгиот „специјал“, а која беше во рамките на етапата долга 750 километри, Кома ја извозе со време од 4:16:43 часа. Шпанецот имаше две минути предност во однос на Сирил Деспре од Франција, па сега разликата помеѓу нив двајца во генералниот пласман е намалена. Кај автомобилисите, најдобар на четвртата етапа беше рекордерот по бројот на победи на Дакар, Стефан Петерхансел. Французинот со својот модифициран „Мини Морис“, патеката ја помина со време од 3:49:33 часа, остварувајќи време пет минути подобро од домашниот возач Орландо Теранова член на Тојота. Оваа победа му го донесе првото место на Петерхансел во генералниот пласман. Наредната етапа на релито Дакар ќе се вози од Чилесито до Фијамбале во должина од 416 километри за моторциклистите и 363 за автомобилистите. „Специјалот“ за натпреварувачите на две тркала ќе изнесува 265 километри, додека за ...
| | веќе видена | слични

Четвртата етапа на релито Дакар, што се возеше од Сан Хуан до Целесито, најбрзо ја минаа Стефан Петерхансел во конкуренција на автомобили и Марк Кома, кај мотоциклистите. Човекот кој има најмногу етапни победи во историјата на релито Дакар, Стефан Петерхансел, ја заокружи четвртата етапа со време од 3:49:33 часа, што беше за околу пет минути беше подобро од времето на второпласираниот Орландо Теранова. Петерхансел го презеде и водството во генералниот пласман, пред Жинил де Вилие. „Се обидувавме да се чуваме од неволји и успеавме во тоа во оваа етапа. Тоа не е мој стил на возење, меѓутоа откако увидов дека ривалиоте прават многу грешки, јас се трудам да возам најдобро што можам, а премногу да не форсирам“ , изјави Петерхансел. Во конкуренција на мотоцикли, Шпанецот Марк Кома до победата на четвртата етапа стигна со време од 4:16:43 часа. Две минути зад победникот на целта пристигна и Сирил Деспре од Франција.
| | веќе видена | слични

Го примивме во критична состојба. Не знаеме колку долго бил изложен на сонце. Моментно е на интензивна нега, а телесната температура му е преку 40 степени, изјави директорот на болницата Армандо Дуверне Несреќите на 33. издание од најтешкото рели Дакар (Аргентина и Чиле) никако да престанат, откако на третата етапа Францускиот мотоциклист Себастијан Ку беше пронајден во бесознание на еден дел од песочните дини. Од болницата Теодор Шестаков изјавија дека Французинот најверојатно паднал во несвест заради високите температури (над 40 степени) и дека не е познато колку време лежел без свест на големата горештина. -Го примивме во критична состојба. Не знаеме колку долго бил изложен на сонце. Моментно е на интензивна нега, а телесната температура му е преку 40 степени, изјави директорот на болницата Армандо Дуверне. За три дена од стартот на релито Дакар загинаа тројца луѓе. Аргентинскиот мотоциклист Хорхе Мартинез Боеро почина од срцев удар, а татко и син загинаа откако се сруши авионот со кој го следеа релито. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Објавени се фотографии на кои се гледа како Џулијан Асанж, основачот на Викиликс се обидува да вози скејборд во еквадорската амбасада во која престојуваше ...
сите 412 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка ...
сите 417 | | | веќе видена

Лидерот на ДУИ порачува, претседателот да не ги спасува од затвор обвинетите за крвавиот четврток кои бараат аболиција. Али Ахмети не е сигурен дали пред ...
сите 166 | | | веќе видена

Актерката и активистка Ирена Ристиќ пред некој ден раскажа за дружењето со нејзината колешка Билјана Беличанец која се самоуби со бесење во својот стан во ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рома славеше, малерозен ден за Петерхансел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: