ОБРАЌАЊЕ НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЈАКИМОВСКА НА ОТВоРАЊЕТО НА 51. МАВРОВСКИ МЕМОРИЈАЛ

Петок, 28 февруари 2014 година Почитувани пратеници од Собранието на Република Македонија, Почитуван градоначалник на општина Маврово и Ростуше, Почитувани ветерани на скијањето, натпреварувачи, спортски работници и љубители на спортот, Ми претставува особена чест и задоволство да бидам овде, на стартот на 51. Мавровски меморијал и заедно да придонесеме кон продолжување на долгогодишната традиција на оваа спортска манифестација, која низ годините бележи успеси и добива значајни признанија. Задоволството е дотолку поголемо имајќи предвид дека токму Мавровскиот меморијал е еден од неколкуте најважни купови, од овој тип, во Европа, со особен придонес за промоција и афирмација на нашата држава, Република Македонија. Ме радува фактот што во знак на добро организираните досегашни натпревари, од балкански - регионален куп, Мавровскиот меморијал прерасна во континентален - европски куп со признание од Интернационалната скијачка федерација (ФИС) и што токму нашиот куп се вбројува во еден од најзначајните во Европа ...
| | веќе видена | слични

Нордијците од Бугарија се најуспешните на трките во 5 и 10 км. на 51. издание на Мавровскиот меморијал, што вчера и завчера се одржа на патеката "Мирна долина" на падините на Бистра. Андреј Гридин 10 км. истрча за 24:26,01 минути и беше за над половина минута пред Србинот Миланко Петровиќ и третопласираниот Хрват Еди Дадиќ. Најуспешен македонски натпреварувач беше олимпиецот Дарко Дамјановски со време 26:24,2 минути и го освои седмото место. Од другите македонски натпреварувачи, Тони Станоески се пласира на 11. место, а Ѓорѓи Ицоски на 12. место. Во првата трка на 5 км. кај жените победи Антонија Григорова - Бургова со време од 14: 41,03 минути. Второто место го освои ланската победничка, Теодора Малчева, која заостана 14 секунди, а Ведрана Малец од Хрватска го освои третото место. Росана Кироска патеката ја мина за 19:19.5 минути и го освои 9. место, а нашата олимпијка Марија Колароска беше единствената која од 18 натпреварувачки не ја заврши трката. Во вчерашната трка Мачева и Бургова само ги сменија ...
| | веќе видена | слични

Победник на трката од 5 километри во натпреварот од нордиско скијање, Мавровски меморијал, е Хрватот Еди Дадиќ, по него се пласира Бугаринот Андреј Гридин, а трет беше Хрватот Андреј Буриќ. Најдобар од домашните скијачи беше олимпиецот Дарко Дамјановски како петопласиран. Kај жените на 5 километри прва беше Теодора Мачева од Бугарија, а по неа се пласираа нејзината сонародничка Антонија Григорова-Бургова и Вердана Малец од Хрватска. Најдобра Македонка беше Росана Kироска на деветтото место. На 10 км, мажи, победи Гридин пред Србинот Миланко Петровиќ и Дадиќ. Дамјановски беше седми. Kај девојките на патеката од 5 километри најбрза беше Григорова-Бургова пред Малчева и Малец. Kироска се пласира на 9. место. Ова беше 51 издание на Мавровскиот меморијал.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарските нордиски скијачи дојдоа до најголем број медали и го добија епитетот најуспешни на 51. издание на „Мавровскиот меморијал“, кој викендов се одржа на патеките на Бистра, а го имаше предзнакот континентален куп. Во дисциплината 10км. слободен стил во машка конкуренција победник беше Андреј Гридин од Бугарија со време 24:26.1 минута, додека зад него застанаа Србинот Миланко Петровиќ (25.02.4) кој беше и еден од фаворитите, како и Еди Дадиќ (25:23.1) од Хрватска. Македонскиот адут Дарко Дамјановски во оваа дисциплина се најде на 7. позиција, со заостанување од скоро две минути зад лидерот (26:24 минути). Во првата трка кај девојките, 5 км слободно, бугарската нордијка Антонија Бургова-Глигорова (14:41.3) дојде до златниот медал, во конкуренција на сонародничката Теодора Малчева (14:55.4), како и Ведрана Малец од Хрватска (15:26.6). Во оваа дисциплина Македонија ја претставуваше Росана Кироска, која заврши на 10. позиција (19:19) што беше големо задоцнување зад победничките. И во неделните ...
| | веќе видена | слични

Без, па со снег, во два дена со неколку годишни времиња, на падините на „Бистра“ се одржа традиционалниот „Мавровски меморијал“. на 51-то издание на манифестацијата во нордиско трчање, во денешната зимска идила на патеката „Мирна долина“, медалите на пет километри заминаа во две земји. Еди Дадиќ од Хрватска беше побрз за четири секунди од Бугаринот Андреј Гридин во завршниот спринт, а на третото место на подиумот се качи уште еден Хрват – Андреј Буриќ. Кај дамите двојна победа забележа Бугарија. ланската победничка Теодора Малчева прва мина низ целта пред сонародничката Антонија Бургова, а во победничкото трио се најде и Хрватката Ведрана Малец. Од петнаесеттемина македонски претставници, и денеска најдобро трчаше нашиот олимпиец Дарко Дамјановски. Тој беше петти во конкуренција на 45 нордијци што се појавија на патеката. Марија Коларовска не ја заврши трката поради повреда, па Росана Кировска беше единствена претставничка на нашето женско нордиско скијање. На крајот заврши деветта. „Не сум доволно ...
| | веќе видена | слични

На Бистра денеска заврши традиционалниот мавровски меморијал кој се одржа по 51 пат во женска и машка конкуренција на 5 километри. Денеска во Маврово имаше врнежи од снег кои ја отежнаа задачата на натпреварувачите од кои Бугарите се покажаа како најдобри и притоа освоија 3 златни медали. Нашите натпреварувачи не освоија ниту еден медал. Меѓу нив со својот настап се издвои олимпиецот Дарко Дамјановски кој денеска имаше подобар резултат отколку вчера и го освои петтото место во вкупниот пласман. Хрватските натпреварувачи освоиле 5 медали, српските еден, додека натпреварувачите на Македонија, Босна и Херцеговина и Грција останаа без медали.
| | веќе видена | слични

Еди Дадиќ од Хрватска и Теодора Малчева од Буграија победија на денешните трки на Мавровскиот меморијал. Хрватскиот олимпиец во нордиско трчање Еди Дадиќ победи на денешниот натпревар на 5 километри во нордиско трчање што се одржа на патеката „Мирна долина“ на Бистра. Тој патеката ја мина за 12 минути 52 секунди и 1 десетинка. Второто место го освои вчерашниот победник Андреј Гридин од Бугарија, кој имаше заостанување од 4 секунди, додека третата позиција му припадна на Андреј Буриќ од Хрватска. Најдобропласиран македонски натпреварувач е Дарко Дамјановски кој го освои 5.место со време 13:45.8 или 53.7 секунди зад победникот. Тони Станоески се пласира на 11.место, а Ѓорѓи Ицоски на 12.место. Кај жените првите две места повторно како и вчера им припаднаа на натпреварувачките од Буграија. Денеска победи ланската победничка во Маврово, Теодора Малчева со време – 15:19.8 минути пред вчерашната победничка Антонија Григорова – Бургова, која заостана 4.6 секунди. Од нашите натпреварувачки Росана Кироска истокако и ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот олимпиец во нордиско трчање Еди Дадиќ победи на денешниот натпревар на 5 километри во нордиско трчање што се одржа на патеката „Мирна долина“ на Бистра. Тој патеката ја мина за 12 минути 52 секунди и 1 десетинка.Второто место го освои вчерашниот победник Андреј Гридин од Бугарија, кој имаше заостанување од 4 секунди, додека третата позиција му припадна на Андреј Буриќ од Хрватска. Најдобропласиран македонски натпреварувач е Дарко Дамјановски кој го освои 5.место со време 13:45.8 или 53.7 секунди зад победникот.Кај жените првите две места повторно како и вчера им припаднаа на натпреварувачките од Буграија. Денеска победи ланската победничка во Маврово, Теодора Малчева со време – 15:19.8 минути пред вчерашната победничка Антонија Григорова – Бургова, која заостана 4.6 секунди.Од нашите натпреварувачки Росана Кироска истокако и вчера го освои 9.место, додека Марија Колароска повторно не ја заврши трката.За разлика од вчера кога немаше снег, на денешената трка организаторот имаше проблем да ја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бургаските претставнички ја потврдија својата доминација на 51-издание на „Мавровскиот меморијал“.На вториот натпреварувачки ден од годинашното издание на меѓународната манифестација во нордиско скијање „Мавровски меморијал“ на програмата се трките на 5 километри слободен стил во двете конкуренции.На женската трка триумф на Теодора Мачева од Бугарија која патеката „Мирна долина“ на Бистра ја мина во време од 15:19,8 минути. Зад неа трката ја заврши нејзината сонародничка Антонија Григорова – Бургова со заостанување од +4,6 секунди.Инаку, вчера на 10 километри овие натпреварувачки исто така ги освоија првите две места, но по обратен редослед.Вердана Малец од Хрватска, која заостана +27,4 секунди, денешната трка ја заврши како трето пласирана.Од осумнаесетте натпреварувачки кои стартуваа трката не ја завршија две, а една од нив беше и нашата олимпијка Марија Коларовска.Росана Кироска заостана за 5:19,5 минути зад победничката и на крајот беше девето пласирана.
| | веќе видена | слични

Бургаските претставнички ја потврдија својата доминација на 51 издание од „Мавровскиот меморијал“, што во недела беше комплетирано на вториот натпреварувачки ден од годинашното издание на меѓународната манифестација во нордиско скијање. На трката во женска конкуренција Бугарката Теодора Мачева патеката „Мирна долина“ на Бистра ја мина во време од 15:19,8 минути. Зад неа трката ја заврши нејзината сонародничка Антонија Григорова - Бургова со заостанување од 4,6 секунди. Инаку, вчера на 10 километри овие натпреварувачки исто така ги освоија првите две места, но по обратен редослед. Вердана Малец од Хрватска, која заостана 27,4 секунди, неделната трка ја заврши како трето пласирана. Од осумнаесетте натпреварувачки кои стартуваа трката не ја завршија две, а една од нив беше и нашата олимпијка Марија Коларовска. Росана Кироска заостана за 5:19,5 минути зад победничката и на крајот беше девето пласирана.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОБРАЌАЊЕ НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЈАКИМОВСКА НА ОТВоРАЊЕТО НА 51. МАВРОВСКИ МЕМОРИЈАЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: