РТС: На Пацоли не му дозволена посетата на Нови Пазар

3 копии

Србија не го одобри барањето за посета на Нови Пазар на министерот за надворешни работи на Косово Беџетот Пацоли, објави Радио-Телевизија на Србија. Како што неофицијално дознаваат од РТС, барањето е одбиено, бидејќи во привремената правна рамка на УНМИК, Косово нема Министерство за надворешни работи, па договорот за официјални посети не може да се примени во случајот со Пацоли. Баџет Пацоли во четвртокот изјави дека побарал дозвола од Белград официјално да го посети Нови Пазар и Санџак на 21 и 22 јули, додавајќи дека ако не ја добие дозволата, нема да оди преку планински патишта како директорот на српската владина Канцеларија за Косово Марко Ѓуриќ во Косовска Митровица. Белградските медиуми известуваат дека Пацоли денеска може да престојува во Нови Пазар, но само во приватна посета и во својство на обичен граѓанин. Според информациите на Танјуг, Бошњачкиот национален совет денеска напладне во своите простории има закажано свечен прием, а потоа и трибина во зградата на Собранието на општина Нови Пазар, на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека САД имаат нов, конструктивен пристап кон решавањето на косовското прашање, за кој рече дека претставува значителна промена од досегашниот став. - Тоа значи дека се отвори вратата за барање на ново, компромисно решение, нешто на што САД не беа подготвени во изминатите години бидејќи сметаа дека косовското прашање е затворено, изјави Дачиќ. Прашан дали се работи за нов предлог, Дачиќ рече дека повеќе се работи за нов пристап кон проблемот, пренесе Танјуг. Дачиќ не претстави детали за новиот американски став. Неговата изјава доаѓа неколку дена откако претседателот Александар Вучиќ алудираше дека е подготвен за поделба на Косово, на што реагираа косовските власти велејќи дека тоа не доаѓа в предвид. Американскиот амбасадор во Србија Кајл Скот изјави дека ставот на САД бил и останува дека косовското прашање треба да се реши низ преговори меѓу Белград и Приштина.
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ по разговорите што ги имаше со високи фунционери на САД оцени дека американската администрација во Вашингтон отворено го поддржува компромисното решение за проблемот со Косово, што Србија треба да го искористи. - Со доаѓањето на новата американска администрација, Србија има поповолна атмосфера за изнесување на своите ставови, поголемо разбирање од САД, како и желба за ресетирање и ревитализирање на односите, што ќе помогне во стабилизација на состојбата во регионот, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи. Во соопштението исто така се наведува дека американската администрација сега е подготвена барем рамноправно да разговара за српските предлози за решавање на најголемите проблеми во регионот, а тоа е секако трајното решение на проблемот со Косово. - Денес отворено се дава поддршка за компромисно решение, што за Србија е многу позитивно и поттикнувачко, како и можност да се дојде до решение кое би било во интерес на сите страни, ...
| | веќе видена | слични

Србија Изјавата на Сулејман Угљанин, еден од лидерите на бошњачката заедница, за тоа дека актуелните државни функционери на Србија не ги претставуваат и интересите на ова малцинство, предизвика остри реакции во домашната јавност. – Актуелниот претседател на Бошњачкиот национален совет, Сулејман Угљанин, е загрижен дека ќе ги изгуби претстојните избори за ова тело, па е во таен договор со одделни надворешни и домашни политички фактори и се надева дека преку радикализација на состојбата лично ќе профитира – изјави Муамер Зукорлиќ, пратеник и лидер на БДЗ за Санџак. Зукорлиќ во пишаната изјава до Танјуг вели дека постапката на Угљанин, кој е претседател на Партијата за демократска акција за Санџак (СДА), претставува плаќање на сметката, која е испорачана по седум години, за што оваа и претходната власт во Србија, незаконски го држат на чело на Бошњачкиот национален совет. На изјавата на Угљанин реагираше и министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, кој изјави дека претседателот на Бошњачкиот национален ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли тврди дека дипломатски центри на Србија во светот нудат оружје на одредени „далечни држави“, со цел лобирање против независноста на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Пацоли, по денешната средба со премиерот Рамуш Харадинај, посветена на предизвиците на Косово на дипломатски план и на новите признавања на независноста, рече дека ги знае имињата на тие држави, но нема да ги соопшти јавно. – Имаме податоци дека од лобирачки бази на српската дипломатија се нуди компензирање со оружје. Вчера се потврди мојата загриженост, изјави Пацоли на денешната прес-конференција. Шефот на косовската дипломатија своето тврдење го заснова на вчерашното соопштение на Амнести Интернешенел (АИ) дека оружје произведено во Србија се користи од властите во Камерун, со што, според АИ, се помага „систематското кршење на основните човекови права“ од тамошниот режим. Пацоли изјави дека косовската дипломатија бара начини како да се спротивстави на „иницијативата преземена од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За Бошњаците во Санџак, Александар Вучиќ не е претседател, Ана Брнабиќ не е премиерка, ниту Ивица Дачиќ и Александар Вулин се министри, изјави денеска во Нови Пазар претседателот на Бошњачкиот национален совет (БНС) во Србија, Сулејман Угљанин, – Српските државни органи на српската држава Србија се легитимни претставници на српскиот народ, чии интереси ги претставуваат и мислам дека тоа добро го работат. Ние сакаме да разговараме за идните односи со нив, но тие не се наши премиери, претседатели, министри или пратеници. Ниту Дачиќ, ниту Вулин. Тоа нека го исфрлат од своите глави. изјави Угљанин, кој е и лидер на Партијата за демократска акција на Санџак (СДА). Тој српската Влада ја нарече „привремен орган на Република Србија, со српски предзнак“, додавајќи дека Вучиќ, Брнабиќ и останите членови на властите „го претстапуваат остатокот од Србија, до границата со Косово и нивните овластувања се дотаму“. Во своето обраќање на прес-конференција откако на косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли не му ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за надворешни работи на Косово изрази вознемиреност поради информациите кои ги објавија, како што нагласува, кредибилни меѓународни организации, како Амнести интернешенел (АИ), дека Србија продава оружје на терористички организации, пред се во Африка, јави дописникот на МИА од Приштина. Во денешното соопштение на косовското МНР се наведува дека треба да се проверат индициите дека оружје произведено во Србија се користи „во некои африкански држави, кои систематски ги кршат човековите права, па и од борците на терористичката организација Боко Харам“. - Министерството за надворешни работи ја повикува меѓународната заедница да ја зајакне контролата, верификацијата и надзорот врз таквото однесување и дејствија на српската држава на африканскиот континент, кои индиректно придонесуваат за злоупотреба на основните човекови права и претставуваат сериозна опасност за мирот и безбедноста, се вели во соопштението. Белград, според косовското МНР, нелегалната трговија со оружје ја користи главно во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Косовското министерство за надворешни работи изрази вознемиреност поради, како што велат, извештаите за тоа дека оружје произведено во Србија завршувало во рацете на терористи.Како што се наведува во соопштението, вознемиреноста ја предизвикало објавувањето на докази од странски меѓународни организации, како што е „Амнести Интернешнал“ дека оружјето што се произведува во Србија продолжува да се користи од страна на некои африкански земји, меѓу кои и припадниците на терористичката организација „Боко Харам“.Во соопштението на косовското министерство, се повикува меѓународната заедница да ја зголеми контролата и да го надгледува однесувањето на српската држава на африканскиот континент, што на посреден начин придонесува кон газење на елементарните човекови права и претставува сериозна опасност за мирот и сигурноста.Министерството оценува дека Србија ги користи продажбата и подарувањето на оружје како средство за спротивставување на признавањето на косовската независност.„МНР смета дека објавувањето на таквите ...
| | веќе видена | слични

Kосовското МНР бара да се проверат индициите дека оружје произведено во Србија се користи „во некои африкански држави, кои систематски ги кршат човековите права, па и од борците на терористичката организација Боко Харам“.Министерството за надворешни работи на Косово изрази вознемиреност поради информациите кои ги објавија, како што нагласува, кредибилни меѓународни организации, како Амнести интернешенел (АИ), дека Србија продава оружје на терористички организации, пред се во Африка, јави дописникот на МИА од Приштина.Во денешното соопштение на косовското МНР се наведува дека треба да се проверат индициите дека оружје произведено во Србија се користи „во некои африкански држави, кои систематски ги кршат човековите права, па и од борците на терористичката организација Боко Харам".- Министерството за надворешни работи ја повикува меѓународната заедница да ја зајакне контролата, верификацијата и надзорот врз таквото однесување и дејствија на српската држава на африканскиот континент, кои индиректно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Српската премиерка Ана Брнабиќ ќе престојува во посета на САД од 23-26 јули, што ќе биде нејзина прва посета на таа земја како претседателка на српската Влада. Таа во Њујорк и Вашингтон ќе има повеќе средби со високи функционери на САД, како и со претсавници на меѓународни институции и компании кои имаат седиште во таа земја, соопштија од нејзиниот кабинет. Брнабиќ ќе има средби и со преставници на научната и на стопанската заедница. Премиерката на Србија ќе биде домаќин на свеченоста во Конгресот на САД во Вашингтон, која ќе се одржи по повод одбележувањето на јубилејот на стогодишницата од подигањето на српското знаме пред Белата куќа. Заедно со премиерката Брнабиќ, на свеченоста ќе присуствува и првиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ, информираа од кабинетот на Брнабиќ. За време на посетата на САД, Брнабиќ ќе се состане со американскиот секретар за финансии Стивен Мнучин и со претседателот на Светската банка Џим Јонг Ким. Таа ќе има состаноци и со конгресмените Тед Поем и Емануел Кливер, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку дезинформации да ги спасат криминалците и тајкуните нема да успеат, институциите да ја забрзаат истрагата Ништо не се менува во ...
сите 432 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РТС: На Пацоли не му дозволена посетата на Нови Пазар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: