Србија ги повлекува амбасодорите од ЕУ земји кои го признале Косово и уште...!

Немаме амбасади во многу важни земји, како што е Виетнам, Чиле, Перу и во некои Африкански држави, Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ на седница на Владата бара Србија да го намали бројот на амбасади во земјите на ЕУ, а да ги зголеми во оние држави кои не го признале Косово. - Дачиќ рекол дека имаме премногу амбасадори во европските земји, и дека треба да ги затвориме во оние земји кои го призаа Косово, или кои за нас се помалку важни, односно да ги преселиме во оние земји кои не го признале Косово или кои имаат намера да го повлечат признавањето – наведува извор за Блиц од седница на Владата. Бурно реагирала Јадранка Јоксимовиќ која, како министерка за евроинтеграции, го "бранела" својот ресор велејќи тоа како што Дачиќ го замислил неможе. Приказната за прераспределба на дипломатската мрежа долго време постои и тоа е вообичане работа. Прашање е само дали во овој момент на евроинтеграција да затвараме амбасади во земјите на ЕУ. - Претседателот Вучиќ дал дозвола да се разгледа мрежата на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека српската политика кон Хрватска во иднина ќе биде заснована на принципот реципроцитет. Тој истакна дека Белград ќе возврати со иста мера доколку официјален Загреб одлучи да го повлече својот амбасадор.„Се надевам дека ќе преовладува разумот и дека ќе продолжиме по патот на добрососедска соработка, по патеката која ја зацртаа претседателите Колинда Грабар Китаровиќ и Александар Вучиќ. Но, ако некој сака дипломатска војна, тогаш ќе има дипломатска војна“ изјавил Дачиќ во интервју за весникот „Информер“.Српскиот дипломат истакнал дека Хрватите го прогласиле за непожелна личност српскиот министер за добрана Александар Вулин и дека Белград возвратил со иста мерка, по принципот на реципроцитет.Според Дачиќ, реципроцитетот е мајка на дипломатијата, а исто така работата и американскиот и рускиот претседател, Трамп и Путин.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
5 копии

Белград, 30 април 2018 (МИА) - Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека политиката на Србија кон Хрватска во иднина ќе биде заснована на принципот на реципроцитет и дека Белград ќе возврати со иста мерка доколу Загреп одлучи да го повлече својот амбасадор. - Се надевам дека разумот ќе надвладее и дека ќе продолжиме по патот на добрососедските односи, како што имаат зацртано претседателите Колинда Грабар Китаровиќ и Александар Вучиќ. Но, доколку некој сака дипломатска војна, ќе добие дипломатска војна, изјави Дачиќ за таблоидот Информер. Тој потсети дека Хрватите го прогласеле за непожелна личност министерот за одбрана Александар Вулин и дека Белград возвратил со реципрочна мерка. - Реципрочните мерки се вообичаена пракса во дипломатијата. Секаде тоа се работи. Секако, не сме задоволни со ова, но сме принудени на ваков чекор. Ние само реагираме, одговараме на нивните потези. Доколку дојде до нови непријателски чекори на Загреб, подготвени сме за реакција, вели Дачиќ. Шефот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа влада на Србија, овој претседател и оваа владејачка коалиција никогаш нема да признаат еднострано прогласена независност на Косово, изјави министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. Тој вели дека мора да се води сметка за сопствените интереси.„Каков е тој обврзувачки договор кој ќе го дефинира ОН или ќе ја дефинира независноста на Косово? Мислам дека околу тоа нема никаква дилема и не треба да вртиме одоколу. Оваа Влада на Србија, овој претседател, оваа владејачка коалиција никогаш нема да признае еднострано прогласена независност на Косово“, изјави Дачиќ на собраниската седница на чиј дневен ред беа патеничките прашања.Според Дачиќ, „никакво членство во ОН не им паѓа на памет“. „Според тоа, никакви договори нема да има“, додаде тој, велејќи дека Белград инсистира на примена на Бриселскиот договор.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Нова стрела кон Македонија од шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ. Македонците протестираат кога ги нарекуваме БЈРМ, но кога тие зборуваат за Република Косово нема никаков проблем, подвлече првиот потпретседател на Владата на Србија, говорејќи на конференцијата „Нови перспективи за Западен Балкан“. -Македонија протестира кога ние го употребуваме изразот БЈРМ, а ние не протестираме кога тие зборуваат за Република Косово. Дајте малку да се спуштиме на земја. Не е белким дозволено само против Србија некој да работи. Србија не е вреќа за удари, без разлика од која земја да доаѓа ударот, изјави Дачиќ. Осврнувајќи се на прашањето за разликата за името на Македонија меѓу Атина и Скопје, шефот на српската дипломатија уште еднаш нагласи дека „Европска унија ја предупредила Србија да не го користи името „Република Македонија“. Неодамна, Дачиќ изјави дека Србија направила згрешила што ја признала Македонија под уставното име. За време на посетата на Белград во текот на минатата недела, шефот на македонската ...
| | веќе видена | слични

Доколку Хрватска го повлече својот амбасадор од Белград, Србија повторно реципрочно ќе го повлече својот амбасадор од Загреб, изјави шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ. Откако хрватските медиуми рано изутрината, повикувајќи се на извори од владата, објавија дека доколку Србија го прогласи за непосакнуван нивниот министер за одбрана Дамир Крстичевиќ, официјален Загреб ќе направи дипломатски чекор, односно итно ќе го повика амбасадорот во Белград на консултации. -Да бевме во тој случај ќе бевме принудени да реагираме реципрочно. Во целост треба да ја тргнеме позитивната агенда зашто односите меѓу Србите и Хрватите се клучни за стабилност на регионот.
| | веќе видена | слични

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ѝ упати нова отровна стрела на Македонија, и тоа зборувајќи за Косово на конференцијата „Нови перспективи за Западен Балкан“. „Македонија протестира кога ние го употребуваме изразот БЈРМ, а ние не протестираме кога тие зборуваат за Република Косово. Дајте малку да се спуштиме на земја. Не е белким дозволено само против Србија некој да работи“, рече Дачиќ. Осврнувајќи се на прашањето за разликата за името на Македонија меѓу Атина и Скопје, шефот на српската дипломатија уште еднаш нагласи дека „Европска унија ја предупредила Србија да не го користи името „Република Македонија“.
| | веќе видена | слични

Во интерес на Србија, не е поништувањето на Бриселскиот договор, туку неговото спроведување, изјави министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ за Танјуг.Тој истакна дека решението за косовското прашање може да се постигне само со компромис, а убедувањето дека Србија може со сила да се присили да го признае Косово, решението за тој проблем го прави се подалечно.Запрашен зошто во изминатите неколку месеци бил ултамитивен во изјавите за косовското прашање, како што е изавата да се повлече потписот од Бриселскиот договор, Дачиќ за Танјуг одговори дека во меѓународното право не постои пример да се почитува само еден дел од потпишаниот договор, како што е тоа случајот со Бриселскиот договор.– Затоа и изјавив- или се важи или ништо не важи. И јас останувам на тоа, нагласува Дачиќ.Тој додаде дека не е сигурен до каде е дојдено на патот на решавањето на тоа прашање.– Мислам дека не се сигурни ниту оние кои ги водат овие преговори, но сепак, важно е да се разговара, рече Дачиќ.Целта на Србија бројот на ...
| | веќе видена | слични

- Косовскиот прв вицепремиер и шеф на дипломатијата,Беџет Пацоли,изјави дека негов главен предизвик е интеграцијата на Косово и негово зачленување во ООН и неколку други меѓународни организации. -На овој пат на Косово се соочуваме со уште еден предизвик, противењето на Србија за независноста на Косово.Се соочуваме со невидена агресија од Србија, посочи Пацоли на тркалезната маса на тема "Косовската надворешна политика: приоритети и предизвици", организиран од Институтот за политички студии од Приштина. Шефот на косовската дипломатија истакна дека треба да работат и да лобираат силно со државите што го признале Косово и да ги зајакнат односите со нив. - Предизвикот е и лобирањето во земји што не го признале Косово, бидејќи српското лобирање им кажува на тие земји дека Косово не е држава и ми одзема многу време додека не ја објаснам создадената реалност, нагласи Пацоли. Според него, предизвик е и вклучувањето на политиката во дипломатската служба на Косово и најави дека во рамките на реформите започнати во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ...
сите 126 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доколку има какви било докази за инволвирани високи функционери ...
сите 207 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија ги повлекува амбасодорите од ЕУ земји кои го признале Косово и уште...!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: