Еди Рама најавува федерации на Балканот: Ако не можеме во ЕУ, ќе се обединиме со Косово


2 копии

Откако ја состави Тиранската платформа, која има за цел да ја ги скрши темелите на унитарноста и суверенитетот на Република Македонија, Еди Рама најави дека е можно соединување на неговата држава и Косово. Албанскиот премиер започна со најави за федерации на Балканот. Тој во интервју за бриселски „Политико“ вели дека тоа не е негова желба, но дека е можна алтернатива доколку остане затворена вратата на ЕУ. -Никој не сака мали сојузи, сите сакаат голема унија. Но ако нема надеж, нема перспектива, нема место, тогаш секако малите сојузи можат да се случат. Сепак Рама смета дека на сите на Балканот, ЕУ би требало да им биде цел, но доколку не постои надеж треба да се размислува за „мали унии“. Како што тој вели, Европа би доживеала ноќна мора, доколку Балканот „полуди“ поради тоа што проширувањето на унијата би можело да биде тргнато од дневен ред. -Регионот би станал сива зона во која други актерки би имале посилна улога од Европската унија, вели Рама. Рама предупредува дека откажувањето од понатамошно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова е проект за создавање на „Голема Албанија" што би значело војна на целиот Балкан. Тој во интервјуто се осврнува и на состојбата во Македонија и барањето на Зоран Заев и на партиите на Албанците Србија да ја осудат за геноцид Многумина забораваат дека албанските екстремисти не ја сакаат само Србија до Ниш туку и Црна Гора до Подгорица, Македонија до Скопје и Грција до Солун.САД и ЕУ мораат јавно да ги осудат заканите од Рама и од Хачим Тачи.Ако тоа не го направат ќе бидат одговорни за можните страшни последици, вели српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ за „Информер". Според него, јасно е дека ова е проект за создавање на „Голема Албанија" што би значело војна на целиот Балкан. Тој во интервјуто се осврнува и на состојбата во Македонија и барањето на Зоран Заев и на партиите на Албанците Србија да ја осудат за геноцид. - Многумина во регионот кога не знаат што да прават зборуваат за некаков геноцид кои го извршиле Србите.Не обвинуваат од Сараево, од Приштина па дури и од Скопје.Еве сега за ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Изјави, кои можат да се толкуваат како политичко мешање во внатрешните работи на соседна држава, не помагаат во градењето добрососедски односи во Западен Балкан, изјави за Танјуг портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, од која беше побарано да ги коментира изјавите на албанските лидери за можно обединување на Албанија и Косово. Таа нагласи дека наместо да се даваат опасни изјави сите во регионот треба да се фокусират на реформите и соработката. Коцијанчич изјави дека високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го потенцирале тоа. Портпаролката на ЕК изјави дека ЕУ се придржува кон принципите на помирување и регионална соработка во Западен Балкан. Албанскиот премиер Еди Рама изјави во интервју во вторникот дека доколку европската перспектива на земјите од Западен Балкан продолжи да се намалува, не е исклучена можноста за обединување на Косово и Албанија. Косовскиот претседател Хашим Тачи ден потоа ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Албанските политичари станаа закана за мирот и стабилноста на Балканот и Европа оцени српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, коментирајќи ги изјавите за можно обединување на Косово и Албанија. „Албанците би требало да ги одмерат своите зборови, бидејќи на меѓународната сцена веќе ги нема нивните заштитници, кои ја бомбардираа Србија, за да и го одземат Косово. Тоа нема да се повтори никогаш повеќе“ рече Дачиќ. Според Дачиќ, координираните изјави на албанскиот премиер Еди Рама, косовскиот престедател Хашим Тачи и претседателот на Националниот совет на албанското малцинство во Србија, Јонуз Муслиу, покажуваат дека „Голема Албанија“ е цел на сите Албанци“. „Муслиу кон неа го придодаде и Ниш, а утре ќе ги додаде и Скопје и Улцин и Епир“ нагласи Дачиќ. Тој истакна дека Србија не провоцира никого, но исто така и не стравува од никого.
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама, соочен со сериозна политичка криза во својата земја, се обидува со своите изјави и политички чекори во правец на Голема Албанија да предизвика верижна реакција која може да му донесе уште четири години власт. Соочен со сериозна опозиција и во сопствената партија, Рама повторно го користи стариот проверен рецепт на албанските политички субјекти на Балканот и во моменти на паника се фаќа за национализмот, за обединување на албанскиот етнички простор, за призренската лига како последно прибежиште и шанса за преживување. Албанските парламентарни избори се закажани за 18 јуни, Демократската опозиција го напушти парламентот и не се враќа во него без оставка на Рама и техничка влада, а лидерот на социјалистите со поддршка на западните партнери се занимава со внатрешните работи на Македонија, Косово, Црна Гора. Најновите небулози на албанскиот премиер Еди Рама, кој директно ѝ се закани на Европската унија дека ќе се соочи со албанско-косовска унија и речиси сигурен нов конфликт на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Изјавите на Еди Рама, Хашим Тачи и Јонуз Муслиу за обединување на сите Албанци и за создавање на Голема Албанија не се “невнимателни”, ја искоментира српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ реакцијата на амбасадорите на САД во Белград, Приштина и Тирана. Дачиќ смета дека овие изјави се закана за мирот и стабилноста на Балканот и на Европа, но не онака како што ги означија американските амбасадори. “Дали овие амбасадори ќе реагираа исто вака да беа споменати Скопје, грчки Епир или црногорски Улцињ, како што Муслиу го стави српскиот Ниш во границите на Голема Албанија? Сигурен сум дека остро ќе реагирааа, додека нападот на Србија е нешто што може да се толерира”, искоментира Дачиќ. Според него овие изјави не се невнимателни, туку одраз на јасна платформа на сите Албанци за Голема Албанија. Вчера Косово, денес Ниш, утре Скопје и така натаму, навести српскиот министер за надворешни работи, повикувајќи ги амбасадорите на САД самите да не останат невнимателни и безгрижни, па да сфатат што се случува кога ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич ги оцени како „опасни“ изјавите што изминатиот период ги дадоа албанскиот премиер Еди Рама и косовскиот претседател Хашим Тачи, дека „Албанија и Косово треба да се соединат“ доколку продолжи да се намалува перспективата за членство во ЕУ на земјите од Западниот Балкан. На барањето на српската новинска агенција „Танјуг“ да ги коментира ваквите изјави, Коцијанчич истакнува дека ЕУ се придржува кон принципите на помирување и регионална соработка во Западен Балкан и дека Европскиот совет ја дава поддршката за јасна европска перспектива на државите од овој регион. „Изјави кои можат да се толкуваат како политичко мешање во внатрешните работи на соседна држава, не помагаат во градењето добрососедски односи во Западен Балкан. Наместо да се даваат опасни изјави, сите во регионот треба да се фокусират на реформите и соработката. Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ...
| | веќе видена | слични

Домино-ефектот од повторното будење на национализмот на Балканот силно се чувствува и кај нас. Нашата држава никако не може да биде „оаза“. Тоа се покажа и во поновата историја. Државите на Балканот, вклучувајќи ја и Република Македонија, во смисла на граѓанската структура се повеќеслојни и тоа од повеќе аспекти: етички, верски, историски, социјален... Токму таквата карактеристика на балканските држави, се разбира и на Р. Македонија е „мекиот стомак“ што е цел на атаката. Намерата е секако измена на карактерот на државите, менување на границите, рекомпонирање на сферите на влијание... Во таквиот контекст, алатките на националната, етничката или на верската омраза, се покажале дека се најефикасни за подгревање амбиент на нетрпеливост и влегување во конфликт со висок потенцијал. За такво нешто постојат повеќе индиции, особено по изјавите на премиерот на Албанија, поддржан од претседателот на Косово. Во целиот тој галиматијас, меѓународната заедница толку бледо реагира, што се добива впечаток дека или ја ...
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ денеска ги нарече опасни, а не „невнимателни“ изјавите на премиерот на Албанија, Еди Рама, претседателот на Косово, Хашим Тачи и на Јонуз Муслиу, градоначалникот на општина Бујановац, за обединување на сите Албанци и за создавање на Голема Албанија. Со тоа тој одговори на амбасадорите на САД во Белград, Приштина и Тирана, кои немаа остар речник за овие провокативни изјави. Тие изјави се опасни за мирот и стабилноста на Балканот и на Европа, смета Дачиќ. „Дали амбасадорите би реагирале толку благо да беше споменато Скопје, грчки Епир или црногорскиот Улцињ, како што Муслиу го стави српски Ниш во границата на Голема Албанија?“ – праша Дачиќ. Шефот на српската дипломатија вели дека таквите изјави не се невнимателни, туку одраз на јасната платформа за сите Албанци во Голема Албанија и порача дека додека таквите изјави не се окарактеризираат како закана за мирот во регионот, „Албанците ќе продолжат со провокациите“. Дачиќ порача дека никаде во светот не е ...
| | веќе видена | слични

Како опасни, а не „невнимателни“ ги оквалификува денеска министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјавите на премиерот на Албанија, Еди Рама, претседателот на Косово, Хашим Тачи и на Јонуз Муслиу, градоначалникот на општина Бујановац, за обединување на сите Албанци и за создавање на Голема Албанија. Со тоа тој одговори на амбасадорите на САД во Белград, Приштина и Тирана, кои во осудите го употребија терминот „careless“. -Тие изјави се опасни за мирот и стабилноста на Балканот и на Европа. Дали амбасадорите би реагирале толку благо да беше споменато Скопје, грчки Епир или црногорскиот Улцињ, како што Муслиу го стави српски Ниш во границата на Голема Албанија? – праша Дачиќ. Шефот на српската дипломатија вели дека таквите изјави не се невнимателни, туку одраз на јасната платформа за сите Албанци во Голема Албанија и порача дека додека таквите изјави не се окарактеризираат како закана за мирот во регионот, „Албанците ќе продолжат со провокациите“. Дачиќ порача дека никаде во светот не е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еди Рама најавува федерации на Балканот: Ако не можеме во ЕУ, ќе се обединиме со Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: