Дачиќ: Лага е оти Србија ја признала независноста на Косово

2 копии

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ ги предупреди Албанците од југот да не прават паралела меѓу Заедницата на српски општини на Косово и Метохија и Асоцијацијата на општини со албанско мнозинство. Коментирајќи ги најавите на лидерот на Албанците од Југот на Србија за формирањето на таа Асоцијација, Дачиќ на предизборниот митинг во Медвеџа, каде во недела ќе се одржат вонредни локални избори, рекол делка Албанците во Србија не смеат да бидат дискриминирани, но мора до го почитуваат нејзиниот Устав. “Ги предупредувам во сабота во Прешево да не прават никаква паралела со Заедницата на српските општини на Косово и Метохија, ги предупредувам да не си играат со оган и да го почитуваат Уставот и поредокот на Република Србија. Тоа што Србија е за дијалог, не значи дека е слаба, напротив таа е силна, најсилна во последните 20-30 години”, нагласил министерот. Дачиќ оценил дека е лага оти Србија ја признала независноста на Косово со тоа што води преговори во ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ги опомена Албанците од југот на Србија да не прават паралелна Заедница на српски општини. - Албанците во Србији не смеат да се дискриминирани, но мора да го почитуваат нејзиниот Устав- истакна Дачиќ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ во четвртокот ги предупредил Албанците од југот на Србија да не прават споредби со Заедницата на српски општини (ЗСО) на Косово со формирањето на Асоцијацијата на општини со албанско мнозинство, пренесуваат српските медиуми. Коментирајќи ги најавите на лидерите на Албанците од југот на Србија за формирање на таква асоцијација, Дачиќ изјавил дека Албанците во Србија не смеат да бидат дискриминирани, но дека мора да го почитуваат нејзиниот Устав. „Ги предупредуваме во сабота во Прешево да не прават некаква споредба со ЗСО на Косово, ги предупредуваме да не си играат со оган и да го почитуваат уставниот поредок на Србија. Тоа што Србија е за дијалог не значи дека е слаба, туку напротив, таа е силна, најсилна во последниве 20,30 години“, рекол српскиот министер. Тврдењата, пак, дека Србија го признала Косово со тоа што во Брисел води преговори за нормализација на односите, Дачиќ ги оценил како „лага“. „Денес слушнав дека албанскиот премиер изјавил оти Србија го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дачиќ: Лага е оти Србија ја признала независноста на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: