Мурињо: Интер во моментов има подобра игра од Барса

Португалецот Жозе Мурињо во интервју за португалскиот спортски дневник „Рекорд" напомена дека Барселона, која неодамна го сруши неговиот Реал на „Камп Ноу" со дури 5-0, не ја смета за најдобар тим на светот. Поранешниот фудбалски стратег на Интер мисли дека „нероаѕурите“ во моментов прикажуваат за нијанса подобра игра од актуелниот шпански првак. „ Барселона не е најдобра. Моментално Интер е најдобриот тим во светот. Не само затоа што се актуелни прваци на Европа и Италија, туку и поради тоа што неодамна станаа светски клушски шампиони. Трофеите говорат за себе .“ - изјави Мурињо и кратко се осврна на ситуацијата во својот тим: „ Ги сакам Игуаин и Бензема, но мислам дека ни треба уште еден квалитетен напаѓач. Работиме на тоа ." - додаде португалецот.
| | веќе видена | слични

Португалскиот тренер на Реал Мадрид, Жозе Мурињо во разговор за португалскиот спортски дневник Рецорд признава дека 2010. година била најдобра година во неговата тренерска кариера. Жозе Мурињо со Интер освои се што можеше да се освои, на Нероазурите им ја донесе историската тројна круна. Португалецот одлично ја започна и својата приказна во Реал Мадрид, само еднаш е поразен, и тоа многу непријатно, со дебакл на Камп Ноу, Мурињо признава дека доколку не беше тој висок пораз од 5-0, 2010 ќе била совршена за него. “Да не беше дебаклот во Барселона ова ќе беше совршена година за мене” - изјави Португалецот по свеченото доделување на фудбалските награди во Португалија. “Дефинитивно 2010 за мене беше најдобрата тренерска година во кариерата, колку поради тројната круна со Интер, толку и поради досегашното искуство на кормилото на Реал Мадрид”. За идната година Мурињо сака да ја исполни желбата на раководството на Реал Мадрид и да им донесе колку што е можно повеќе титули. “Сакаат од мене да им донесам колку што е ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот тренер на Реал (М), Жозе Мурињо, изјави дека според него Барселона, која неодамно ги декласира "кралевите" на Ноу Камп" (5:0), не е најдобра екипа на светот. - Барселона не е најдобра. Моментно најдобар е Интер. Не само зашто се актуелни прваци на Италија и Европа, туку и зашто неодамна станаа и клупски светски прваци. Трофеите зборуваат за себе, вели Мурињо, кој кусо се осврна и на ситуацијата во неговата екипа. - Ги сакам Игуаин и Бензема, но мислам дека ни треба уште еден квалитетен напаѓач. Работиме на тоа.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 318 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 255 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 210 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мурињо: Интер во моментов има подобра игра од Барса

Од:
До кого (е-маил):
Порака: