CHURCH STAGE – музички храм за нов магичен концертен амбиент на Д ФЕСТИВАЛ

Во импозантната листа на музички учесници кои ќе ги претстават своите настапи на Д ФЕСТИВАЛ веќе се запишаа повеќе од 50 светски, регионални и домашни артисти, а истата секојдневно се проширува. Музичката програма на Д ФЕСТИВАЛ годинава од 15 до 17 јули во Дојран , ќе се одвива на пет бини, а фестивалот ја открива и последната, нова концертна локација во оваа низа – CHURCH STAGE ! Оваа бина на фестивалот е позиционирана во црквата „Св. Илија“ во Стар Дојран, на падините над фестивалскиот камп. Катедралниот храм денес е во фаза на целосна реконструкција, а точно 100 години од неговото разрушување и во рамки на музичкиот маратон Д ФЕСТИВАЛ го оплеменуваме со префинетиот звук на музичките уметници кои ја одбележуваат современата култура на Македонија со својот единствен музички пристап. Првиот фестивалски ден ( петок, 15 јули ) е резервиран за настапот на ЕЛЕНА ХРИСТОВА – пејачката на етно-составот Баклава кој остава маркантна трага со својот уникатен фундаментален пристап кон изворната музика и песна. Во оваа ...
| | веќе видена | слични

На третата и последна фестивалска вечер, се искористија последните сили за максимално да се искуси се што Д Фестивал можеше да понуди. После богатата целодневна програма во кампот и Church и Mosquito сцените, вечерта ја отворија Lollobrigida. Хрватскиот бенд одлично ја „подгреа“ публиката со својот брз и весел ритам. Потоа, сцената ја препуштија на култните Чиста Околина, кои се вратија на сцената после подолго време. Скопските рапери покажаа дека и покрај паузата, не заборавиле како се „пука” вистински рап, а публиката им возврати со неуморно играње. Трети настапија sвездите на вечерта, британското драм енд бејс дуо Sigma. Камерон Едвардс и Џозеф Лензи дефинитивно потврдија зошто се светски познати и барани. Ниту силниот ветер кој го имаше во текот на целиот ден не можеше да ја спречи публиката да се забавува на хитовите кои тие ги изведуваа. После одличното „џускање“, подиумот го презеде скопскиот бенд Бернејс пропаганда, кој со својот препознатлив стил ја пренесоа забавата на друго ниво, но и дадоа време ...
| | веќе видена | слични

"Д' ФЕСТИВАЛ" ГО ПРЕПОЛНИ ДОЈРАН На петте музички сцени, околу 20 илјади посетители од земјава и од странство уживаа во дневните и во ноќните свирки на познатите бендови, солисти и диџеи, кои ја вжештуваа атмосферата со своите изведби. Ниту дождот што паѓаше во петокот не ја расипа забавата на посетителите, кои го преплавија Дојран, сместени под шатори, кампови, но и во приватно и во хотелско сместување. Фестивалот, кој го организира "Пасворд продукција", го потврди епитетот дека е еден од најголемите отворени музички летни фестивали не само во земјава туку и на Балканот, каде што посетителите може да се забавуваат низ многуте арт-активности, но и со разновидната алтернативна музика. Шестото издание на "Д' фестивал" го отвори Елена Христова во магичниот амбиент на црковната сцена, а на главната сцена настапија "Сетстат" со Мирко Попов, енергичните Британци "Даб пистолс", потоа "Хипонотајзд", за атмосферата кај Гранит да ја вжешти "Дубиоза колектив", кој предизвика еуфорија кај посетителите. Првата музичка ...
| | веќе видена | слични

И покрај силниот ветер и пониските температури од претходниот ден, втората вечер на Д Фестивалот помина во исто расположение и со многу позитивни вибрации. Првиот бенд кој настапи на главната сцена синоќа, тетовците Conquering Lion, ја размрдаа публиката со својот енергичен настап. Реге бендот победи во битката со ветерот и имаше прекрасен настап, подржан од публиката која во текот на целиот нивен настап во еден глас ги пееше песните и се забавуваше заедно со бендот. После одличниот старт и загревањето на атмосферата, сцената ја презеде најдобриот хрватскиот бенд Хладно пиво, кои се познати по своите „размрдани“ живи настапи. Публиката одлично ги прими и забавата продолжи да се движи во нагорна линија. После нивниот настап на сцената се појавија Обојени програм. И покрај паузата која ја направија, сепак не изгубиле ни малку на квалитет и придонесоа за забавата да остане на највисоко ниво. Последен бенд кој настапи на главната сцена беше Фолтин. Битолскиот бенд своето 20-годишно постоење реши да го ...
| | веќе видена | слични

Годинешниов „Д фестивал“ во Дојран започна со настапот на Елена Христова во магичниот амбиент на „Црковната сцена“ (Church Stage). Тридневниот музички маратон во чии рамки нѐ очекуваат концерти на повеќе од 60 изведувачи, на вкупно пет фестивалски бини и годинава ќе донесе мноштво разнолика музика и забава за сечиј вкус. Фестивалот свечено беше прогласен за отворен за време на вечерната програма на главната сцена на која музичкиѕвезди на вечерта беа „Дубиоза колектив“ ! Доволен беше само воведниот такт од настапот на „Дубиоза колектив“ за да настане вистинска еуфорија на подиумот пред бината. Но, возбудувањето започна со исклучително енергичните настапи на гостите од Велика Британија, легендарните „Даб пистолс“ и „Тојс Долс“ , како и претставниците на домашната сцена „Сетстат“ со Мирко Попов и „Хипнотајзд“. Иако се чинеше дека извонредната атмосфера веќе го достигна својот максимум, во завршницата на вечерта таа кулминираше дополнително кога зад диџеј пултот се појави еден од хедлајнерите на „Д ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шестото издание на единствениот музички фестивал на отворено кај нас, „Д фестивал“ во Дојран синоќа беше официјално отворено и тоа во извонредна и позитивна атмосфера која ја приредија илјадниците посетители и придонесоа оваа вечер да ја запаметиме како една од најпосетените на фестивалот досега. Фестивалскиот камп на „Д фестивал“ почна да се исполнува уште во четвртокот, ден пред почетокот на фестивалот, а токму тука беа и првите активности од годинашната програма на возбудливиот фестивалски викенд кој се одржува до 17 јули во Дојран. Вчерашниот ден во кампот помина во знакот на отворањето на „ПлоштАРТ“ и креативната зона каде што се одвиваат бројните изложби, работилници, проекции, натпревари, дебати и перформанси, а за кои се задолжени повеќе 100 гости учесници во овој дел од програмата на „Д фестивал“. Додека дел од фестивалските кампери се запознаваа со активностите кои ќе ги очекуваат во наредните дена на „Д фестивал“, со настапот на ЕЛЕНА ХРИСТОВА во магичниот амбиент на „Црковната сцена“ (Church ...
| | веќе видена | слични

По завршувањето на првата фестивалска вечер во Дојран посетителите се многу задоволни од приредената забава со квалитетни настапи на Дубиоза Колектив и Роџер Санчез проследени и со огномен за официјален старт на Д Фестивал. Голема забава преку ден во многу опуштена атмосфера има и во кампот на Д Фестивал со бројни активности и на хуманитарни организации како Анима Мунди со штанд за специјалитети од веганската храна и шејкови. Внимание привлекува и Вело кафе каде камперите уживаат во кафе со најразлични вкусови. Исто така има голем простор за уметниците кои може да се изразат на повеќе начини. Единствена замерка на посетителите е топлото пиво. За забавата на втората фестивалска вечер ќе се погрижат Conquerin Lion, Хладно Пиво, Обојени програм, Фолтин, а до раните утрински часови ќе има екстра журка со сетовите на DJ Goce и DJ Chvare.
| | веќе видена | слични

„И ние имаме добар летен фестивал“ е фразата што континуирано се вртеше меѓу друштвата кои се упатуваа кон фестивалските сцени на првиот ден од Д Фестивал. Реки луѓе ја преплавија главната улица и сите ја делеа истата философија: „Вечер има да си поминам убаво, па што сака нека биде!“. Бирајќи од широкиот спектар на изведувачи, жанрови, сцени, сите си го пронајдоа своето место после малиот облак дожд. А нели, после дождот изгрева сонце, па така и во Дојран „изгреа сонце“ од позитивна енергија и добри музички вибрации. Сцените се одлични, почнувајќи од камперската Mosquito stage, Church stage што е вистинско освежување во програмата, „Lake awake“ за сите Сектор и Капан ан фаци и за крај, одличната и пространа Main stage што успешно ја издржа публиката која направи вистинска музичка инвазија и покажа дека и Балканот знае што е добра музика. Журката почна во кампот со настапи на Leitmotif, Anna O. и Lepi Xhoni кои донесоа вистинска свежина во попладневните часови, после пеколно жешкиот ден. Потоа се ...
| | веќе видена | слични

Музика, граѓански активизам и арт активности – Дојран по шести пат пулсира во ритамот на Д Фестивал. Овој уникатен open-air настан и годинава се одржува во одлична атмосфера, овозможувајќи им на посетителите да уживаат во настапите на домашни, но и странски изведувачи кои го негуваат алтернативниот тип на музика.Бендовите Даб Пистолс, Тој Долс и Дубиоза Колектив се само дел од бендовите поради кои вчеравечер, сите патишта водеа кон Дојран, а дефинитивно најмногу луѓе мобилизираше култуниот Роџер Санџез, со својот настап кој почна околу два часот по полноќ. И покрај тоа што во текот на вчерашниот ден сите се обидуваа да пронајдат начин да и’ пркосат на високата температура, за време на настапот на Даб Пистолс се оствари она и она што го предвидоа метереолозите – дождот. Сепак фановите не се повлекоа – напротив, тие останаа пред сцената танцувајќи на дождот, што според членовите на бендот, ова ја прави македонската публика поразлична од онаа во Белика Британија.Во изјавата за Канал 77, овие музчари велат дека ...
| | веќе видена | слични

Д фестивал по шести пат беше отворен на брегот на Дојранското езеро.Елена Христова со својот настап ја отвори програмата на Чрч сцената на фестивалот. На главната бина, што е и најголема досега на овој фестивал на првиот ден настапија Роџер Санчес, Дубиоза колектив, Д Тој долс, Даб пистолс, Сетстат џез и Мирко Попов и Хипнотајзд. На електронската бина Лејк авејк настапија Течна кујна и Д2.Д фестивал оваа година се одржува од 15 до 17 јули во Дојран.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 55 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 236 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 141 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

CHURCH STAGE – музички храм за нов магичен концертен амбиент на Д ФЕСТИВАЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: