Центарот на холокаустот сведок на страдањата

Генерациите на холокаустот полека исчезнуваат, ние нивните наследници правиме се што е во наша моќ да запаметиме, рече Бјанка Суботиќ. Холокаустот не почна со концентрационите логори, туку со антисемитизмот и со ширењето на говорот на омраза по улиците. Тој не учи дека фанатичката идеологија не може да се запре со попуштање и индиферентност, истакна вицепремиерот на Израел, Моше Јаалон, на официјалното отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, вчера во Скопје. Од името на државата Израел тој се заблагодари за враќањето на еврејските имоти и за одлуката за изградба на Меморијалниот центар на холокаустот, кој е четврт таков центар во светот. - Владата, во која тогаш бев министер, ја прифати идејата од денационализацијата на имотот, кој немаше правни наследници, да создадеме Фонд и да изградиме Меморијален центар, кој од една страна ќе биде градба која ќе одбележува, поврзува и создава нови вредности, а од друга страна ќе биде своевидно ревалоризирање на трудот и имотот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пред спомен-плочата во Монополот во Скопје - Тутунскиот комбинат, делегации од земјава и од странство, денеска положија цвеќиња во знак на сеќавање на сограѓаните Евреи од Скопје, жртви на Холокаустот. На овој датум, во 1943 година, Евреите беа транспортирани во концентрациониот логор на смртта Треблинка. Цвеќиња положија претстaваници од Град Скопје, претставници од верски заедници, претставници од дипломатскиот кор, но и многубројни делегации од земјава и од странство. Веднаш потоа на жртвите им беше оддадена почит и пред нивниот вечен дом на Градските гробишта – Бутел, на Споменикот на жртвите на Холокаустот на Еврејските гробишта во Скопје. Во рамки на неколкудневната Манифестацијата во знак на сеќавање на сограѓаните Евреи од Скопје, жртви на Холокаустот, се одржуваа повеќе настани под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, а во знак на сеќавање на 7.148 убиени Евреи од Македонија.
| | веќе видена | слични

Трите урни од Штип, Битола и од Скопје со гардиска придружба и со воена церемонија вчера беа пренесени до Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Македонија, со што и официјално беше отворен. Ова е четврти центар од ваков вид на Евреите во светот. - Лекциите од холокаустот се важни и денес, како што беа и пред 70 години. Холокаустот не почна со концентрациските логори, туку со антисемитизмот и со ширење на говорот на омразата по улиците. Тој не учи дека фанатичката идеологија не може да се запре со попуштање и со индиферентност. Западот мора да ги научи лекциите од минатото и да покаже решителност во однос на современите закани - истакна вицепремиерот на Израел, Моше Јалон. Претседателката на Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија, Љиљана Мизрахи, им се заблагодари на сите присутни и на сите тие што ја даваат поддршката на одржувањето на почитта и на сеќавањето на жртвите од холокаустот. - Во нацистичкиот логор „Треблинка“, во окупирана Полска, се убиени 850.000 Евреи. Не постои злосторство ...
| | веќе видена | слични

Градевме за да потсетиме, за да одбележиме, за да порачаме, за да се запамети, за никогаш да не се повтори, рече премиерот Никола Груевски , кој го запали вечниот пламен што ќе гори пред Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија кој беше отворен вчера Со пренесување на урните од загинатите Евреи од Битола, Штип и од Скопје во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, вчера рано изутрината почнаа церемониите што му претходеа на свеченото отворање на тој значаен и редок објект во светски рамки. Со високи воени почести и со гардиска придружба колоната со урните, што ја предводеа градоначалниците на трите града, високи гости од светот, државни функционери, пратеници, рабини, полека и достоинствено се движеше низ улицата Македонија. Пред Камениот мост на колоната ~ се придружи воениот оркестар, кој ја предводеше на патот до Меморијалниот центар, кој ќе биде вечното почивалиште на погубените македонски Евреи. Свеченоста по повод отворањето на Меморијалниот центар се одржа на ...
| | веќе видена | слични

- Репрезентативниот објект се простира на површина од 2.700 метри квадратни и е изграден со средства од имотите на семејства на убиените македонски Евреи што немаат наследници. - Средствата беа собрани во Фондот на холокаустот, кој претходно работеше на имотноправните прашања поврзани со денационализацијата на земјиштето каде што е изграден центарот. - Идејата за меморијал на холокаустот во Македонија потекнува од академикот Иван Дејанов, некогашен претседател на првото Македонско-израелско друштво за пријателство, а автори на модерниот проект се архитектите Мирко Андовски и Никола Бошку, заедно со поголем тим стручни соработници. Отворен Меморијалниот центар на холокаустот Со солзи во очите и со растреперен глас три возрасни дами на влезот во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија ги допираа човечките силуети што држат рамки со фотографии на Евреите погубени во логорот на смртта „Треблинка“. Секој наоѓаше понекој познат на регистарот со имиња на еврејските домаќинства и секој имаше ...
| | веќе видена | слични

Стилизирани раце кои држат рамки со фотографии на луѓе кои пред 68 години насила беа одведени да не се вратат, но кои како да сакаат да проговорат за ужасот, ги пречекаа вчера присутните на отворањето на Меморијалниот центар на холокаустот во Скопје. Во приземјето, влево и дваесетина чекори од влезот просторија и морничав престар вагон со ознаки БЖ (бугарски железници) еден од оние кои „преживеаја“ да сведочат на кои начин пролетта 1943 од Скопје кон Треблинка беа депортирани сите македонски Евреи. Никој не се врати. Од сводот на трикатната градба, висат бисерни низи, монистри долги цели два ката...Рамно 7.148 на број, исто колку и бројот на 7.148 македонски Евреи кои завршија во коморите на еден од најозлогласените и најефикасни во убивање нацистички логори – Треблинка. На третиот кат во Меморијалниот центар, еден од четирите од ваков вид во светот...фотографии... поединечни, со две или три лица...многу... и броеви под нив. Некаде и имиња. Читаме „Барух Давид со сопругата Сида...Леви Јосеф Жак бр.513, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот ...
сите 399 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Центарот на холокаустот сведок на страдањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: