Марк Цукерберг конечно дипломира на Харвард


8 копии

Вечниот студент, кој го основаше Фејсбук, Марк Цукерберг, по 12 години пауза, конечно ја доби својата диплома и го одржа својот 366-ти говор на Харвард. Цукерберг го започна својот говор на Харвард зборувајќи дека тоа е најдобриот универзитет во светот, шеговито дофрлајќи им на студентите дека тие постигнале нешто, што тој никогаш не можел. „Јас секогаш ќе го споделувам она што сум го научил за својата генерација и светот, со сито она што заедно сме го изградиле“, рече Цукерберг, додавајќи дека тоа е посебно многу важно за него. Тој опиша како на патувањата низ светот луѓето му зборуваат дека со Фејсбук успеал да ја пополни празнината во нивните животи. Исто така, во својот говор, Цукерберг раксажа дека од Харваард му се заканувале со истерување поради Фејсбук. На својот Фејсбук профил Цукерберг напиша: „Мамо, ти реков дека еден ден ќе се вратам дома со диплома“.
| | веќе видена | слични

Додека на Харвард ја доби почесната диплома, Марк Цукерберг кажа нешто за модерната технологија... Шефот на Facebook вели дека „технолошкиот напредок во целина делува заканувачки за начинот на живеење на некои луѓе, но поединечни технологии, како што е Facebook, може човечките животи да ги направи многу подобри“.
| | веќе видена | слични

После повеќе од 10 години откако го напушти Харвард, Марк Цукерберг се врати на престижниот американски универзитет и доби почесна диплома по право. Општо е познато дека Цукерберг се откажа од Харвард за да се посвети на развојот на социјалната мрежа Фејсбук, која што за кратко време стана мега-популарна, прерасна во убедливо најголема социјална мрежа на светот и го направи еден од најбогатите луѓе. Цукерберг сепак се врати на Харвард, овој пат за да добие почесна диплома по право, а таа прилика ја искористи за да појасни како тој ја гледа технологијата денес. Првиот човек на најголемата социјална мрежа на светот истакна дека „технолошкиот напредок во целина делува заканувачки за начинот на живот на некои луѓе, но некои технологии, како што е Фејсбук, можат всушност на луѓето да им ги направат животите многу подобри“. „Кога нашите родители дипломираа, смислата на животот се сведуваше на работа, црква, заедница. Но, денес технологијата и автоматизацијата ги елиминираат работите. Членството во бројните ...
| | веќе видена | слични

Основачот на „Фејсбук“ Марк Цукерберг доби почесна диплома од „Харвард“, 13 години откако ги напушти клупите на угледниот американски универзитет. Младиот 33-годишен милијадер се вратил на универзитетот на кој го почнал проектот кој стана негова социјална мрежа за да добие почесна диплома на доктор по право. Неговата посета на „Харвард“ била проследена со неколку носталгични фотографии на „Фејсбук“ , на пример од неговата некогашна соба на Универзитетот и кога позирал со родителите. - Мамо, секогаш ти велев дека ќе се вратам и ќе добијам диплома – напишал во коментарот. Примајќи ја дипломата, одржал говор во кој ги повикал студентите да ги искористат можностите што им се даваат. - Овде сум да ви кажам дека не е доволно да се пронајде својот пат. Работата не е само да се створа напредок, туку треба да се створи и смисла – рекол Цукерберг. Според него, еден од најголемите предизвици со кои ќе се соочат новите генерации се нивото на нееднаквоста во богатството. - Нешто не чини во нашиот систем кога ќе се ...
| | веќе видена | слични

Основачот на Facebook, Марк Цукерберг беше еден од групата на луѓе кои го оставиле факултетот, а станале милионери откако создале свои технолошки компании како што се и Бил Гејтс и Стив Џобс. Но 12 години откако го напуштил Харвард со цел да работи во Facebook со полно работно време, Цукерберг се врати за да си ја подигне дипломата. Во 2004 година тој ја креираше компанијата во својот интернат која тогаш го носеше името The Facebook. Сервисот на почетокот бил достапен само за студенти на Харвард, па потоа стана достапен и за останати студенти кои студираат на универзитети во престижната Ivy League. Откако си ја подигна дипломата, Цукерберг објави фотографија на социјалната мрежа со своите родители. Покрај тоа, тој одржа и говор за студентите кои дипломираат годинава на Харвард. Дополнително, Цукерберг ја посети и собата во интернатот каде заедно со коосновачите Дастин Московиц, Едуардо Саверин, Ендру Меккалум и Крис Хјус ја креирале познатата социјална мрежа. Најавил дека кога ќе го одржи говорот пред ...
| | веќе видена | слични

 Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, е дел од долгата листа на милијардери, меѓу кои и Стив Џобс и Бил Гејтс, кои се откажале од студирањето за да го остварат својот сон и креираат своја компанија. Но, 12 години откако си заминал од Харвард за да работи на креирање на социјалната мрежа Фејсбук, се врати назад за да ја добие својата диплома. Закерберг во 2004-та година ја основал мрежата „The Facebook“ - сервис кој бил ограничен само на студентите на Харвард, но брзо потоа се прошири на глобално ниво. Сега, конечно ја доби својата ad honorem диплома (диплома која ја доделува факултетот на личност без да има претходна дисертација) и одржа говор пред студентите. На својата Фејсбук страна посвети објава и до својата мајка, успевајќи да ја исполни желбата на своите родители: „Мамо, секогаш ти кажував дека ќе се вратам назад и ќе ја добијам мојата диплома“. Posted by on Today Mark Zuckerberg fulfills his parents dream with a Harvard degree. — Hal Burstein, MD (@DrHBurstein) Во јавното обраќање до студентите ...
| | веќе видена | слични

Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберк, конечно добил диплома, почесна, во четвртокот на Харвард, 13 години откако ги напуштил клупите на угледниот американски универзитет. Младиот 33-годишен милијардер се вратил на универзитетот на кој го започнал проектот кој станал негова социјална мрежа, за да добие почесна диплома за доктор по право. Неговата посета на Харвард ја проследиле неколку носталгични фотографии на Фејсбук, на пример кога се вратил во својата некогашна соба на универзитетот или кога позирал со родителите. "Мамо, отсекогаш ти велев дека ќе се вратам и ќе добијам диплома", може да се прочита во коментарите. Примајќи ја дипломата, одржал говор во кој ги повикува студентите да ги искористат можностите кои им се нудат. "Тука сум да ви кажам дека не е доволно да го пронајдете својот пат", рекол Цукербер и додал дека не работата само во "создавање на напредок, туку и во создавање на смисла". Еден од најголемите предизвици со кои ќе се соочи новата генерација, според него е "нивото на нееднаквост во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 614 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски вели дека криминалот не смее да остане несанкциониран и сите предмети што ги почна СЈО треба да ги продолжи одделението за ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Марк Цукерберг конечно дипломира на Харвард

Од:
До кого (е-маил):
Порака: