ЦУЦУЛОВСКИ: Намќори

Деновиве, во Македонија, забележлив е изблик на намќоравост, особено кај „големите“, „великите“ интелектуални македонски глави, кои од ништо не се задоволни, освен од сопственото незадоволство,пишува професорот Намќорите ретко кој може да ги разбере. Најмалку самите можат да се разберат. Кога би можеле, не би биле намќори. На намќорите сѐ им смета и од сѐ се незадоволни. Најмногу се незадоволни самите од себе. Затоа и не умеат да се радуваат. Меѓутоа, за ова не поседуваат свест. Кога би ја поседувале – кога, значи, би имале самосвест – не би биле намќори. Разбирајќи се себе си, би имале разбирање и за другите,пишува професорот Љубомир Цуцуловски во својот коментар на Фејсбук. Според професорот, деновиве, во Македонија, забележлив е изблик на намќоравост, особено кај „големите“, „великите“ интелектуални македонски глави, кои од ништо не се задоволни, освен од сопственото незадоволство . Неверојатно колку се задоволни, затоа што не се задоволни, ако ова чувство (незадоволството) е воопшто задоволство. ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 90 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 68 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Адвокатот на притворениот ексминистер за транспорт Миле Јанакиески ја оспори во негово име службената белешка од УБК, со која се тврди дека ќе бега и тој како ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦУЦУЛОВСКИ: Намќори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: