Цуцуловски: ДУИ стана мандатар, а албанската платформа македонска иднина


Најгорливо е тоа што, всушност, за формирање влада, односно владина платформа, сега основата не е на ВМРО-ДПМНЕ како најмногубројна, на СДСМ како следна, туку на ДУИ. Всушност, однадвор гледано, мандатар е ДУИ. Ако се согласувате со оваа констатација, прво како ги оценувате барањата во неа и како стигнавме таа платформа да биде претставена како „иднината“? ЦУЦУЛОВСКИ: Прашувате како се стигна до тоа платформата на албанските партии да претставувa, за некои, единствен пат кон иднината. Меѓутоа, суштинското прашање е кон чија иднина. На Република Македонија и на сите нејзини граѓани или само на еден мал дел од одредена етничка заедница? Оваа платформа стана доминантна, односно ѝ се наметна на македонската политичка јавност поради несфатливиот раздор меѓу двете македонски партии. Така, 20 пратеника станаа помоќни од 100 пратеника. Ова е далеку од умот, но е блиску до трагичната практика, според која мора да се коалицира со некоја од албанските партии – најчесто победничката. Сега, токму оваа практика ѝ се удира ...
| | веќе видена | слични

За суштински и витални прашања како што се употребата на албанскиот јазик, промената на знамето и химната мора да се одлучува по пат на референдум, а не зад затворени врати, вели универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски. За актуелната политичка ситуација во земјава со него разговараше Ивана Стојановска. Целиот разговор погледнете го во видеото.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цуцуловски: ДУИ стана мандатар, а албанската платформа македонска иднина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: