АЈДЕ, АЈДЕ ВАРДАРЕ: Ечеше и се тресеше плоштадот во Скопје, дојдоа илјадници луѓе (ФОТО/ВИДЕО)


Овој историски успех на Вардар ја крена на нозе цела Македонија. Најмасовно беше во Скопје, каде мажи, жени, деца, цели семејства се собраа да ја покажат радоста за победата на клубот Ајде, ајде Вардаре, ечеше вечерва на плоштадот во Скопје, откако навивачите на нашиот ракометен клуб, како и уште илјадници други граѓани излегоа во центарот на градот да ја ја прослават победата на Вардар, кој стана ракометен шампион на Европа . Нашиот тим со победа од 24:23 успеа да го совлада парискиот тим ПСЖ, и тоа со погодок на Иван Чупиќ, во последната секунда од дуелот. Овој историски успех на Вардар ја крена на нозе цела Македонија. Најмасовно беше во Скопје, каде мажи, жени, деца, цели семејства се собраа да ја покажат радоста за победата на клубот . Навивачите со колони возила тргнаа од населбите, за да се соберат во центарот на Скопје, каде се славеше гласно и долго. Се вееја знамиња на Вардар и на Македонија, а гореа и факли. Главни во славјето беа припадниците на големата навивачка група на Вардар, познатите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот предводник на навивачката група на Вардар, Комити, пратеникот во македонското собрание Јохан Тарчуловски во придружба на сопругата Соња, ќерката Мелани и синот Младен ги пречека европските шампиони на плоштадот „Македонија“. Јохан беше на плоштадот и вечерта по победата, кога голем број луѓе спонтано се собраа да ја прослават првата шампионска титула во машкиот ракомет. -Историја, историја е, никогаш може во живот нема веќе да го доживееме ова. Еднаш во 100 години може да се случи ова, може и пак ќе се случи. Како и да е ова за цела Македонија, за Скопје, за Вардар, за секој што сака спорт, ова нешто што еднаш се живее во животот и се доживува, изјави Тарчуловски вечерта во неделата, веднаш по победата на Вардар.
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани ги преполнија улиците во Скопје за дочекот на европските прваци, ракометарите на клубот Вардар, кои денеска беа пречекани со спектакуларна прослава. Тие беа официјално пречекани на плоштад Македонија со аплаузи и овации. Ракометарите од аеродромот „Александар Велики“ се качија во двокатниот автобус и поминаа низ Триумфалната капија. На плоштадот пак ечеше „Ајде, ајде Вардаре“, „Шампионе, Вардаре“ и „Напред Вардар“ и беа скандирани имињата на тимот кој во неделата го остави срцето на терен. И покрај пропаѓањето на камион во фонтаната непосредно пред започнувањето на прославата, организаторот успеа да го подготви плоштадот за доаѓањето на нашите шампиони.
| | веќе видена | слични

На плоштадот Македонија имаше многу фанови на Вардар кои што ја славеа историската победа. Еден фан на Вардар, облечен во дрес од Столе Стоилов реши победата да ја прослави влегувајќи во фонтаната под споменикот „Воин на коњ“.
| | веќе видена | слични

Европскиот првак Вардар ги извади скопјани на улица! Илјадници граѓани и поддржувачи на клубот вчеравечер ја прославија европската титула на плоштадот во Скопје. Цела вечер се слушаа свирежи на автомобили, а централното градско подрачје беше блокирано од граѓаните кои со македонски и знамиња од клубот славеа до раните утрински часови. На плоштад ечеше „Ајде, ајде Вардаре!“, а се пееја и патриотски песни, но најважно од сѐ е што после долго време граѓаните се почувствуваа сплотени повеќе од било кога и заеднички ја славеа радоста за европската титула. Инаку, екипата на Вардар го победи францускиот гигант Пари Сен Жермен со 24:23 во натпреварот кој беше решен во последната секунда. Инаку, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски најави спектакуларен дочек на ракометните херои утре.
| | веќе видена | слични

Ниту една политичка партија не успеала така да ги обедини и да ги собере македонските граѓани на едно место, како што тоа го направија ракометарите на Вардар. Нивната победа е победа и за Македонија, која од синоќа е гордо на врвот на Европа Да се биде навивач на Вардар, а уште повеќе, да се биде Македонец вчеравечер беше голема гордост. Нашиот ракометен клуб, Вардар го победи францускиот гигант Пари Сен Жермен со 24:23 во инфаркт-натпревар кој беше решен во последната секунда. Македонија, со таа победа, доби клуб кој застана на чело на ракометна Европа. Името на Вардар вчеравечер го гледаа милиони ракометни навивачи низ Европа. Најмногу, се чини, ќе го паметат навивачите од Франција, кои со неверување гледаа како нивниот гигант губи од клуб од малечката Македонија. Но, победата не ги изненади само навивачите во Франција. Многумина и во Македонија со неверување гледаа како нашиот тим речиси цело време е во водство. После првото полувреме, веќе беше јасно, македонската јавност сакаше победа и шампионската ...
| | веќе видена | слични

Плоштадот Македонија беше преполн со луѓе кои ја прославуваа големата победа на Вардар во финалето на Лигата на шампионите. Европската титула на скопскиот тим ја прослави и Јохан Тарчуловски кој беше на Плоштад. Јохан во изјава за Курир кажа дека ова е историја, дека ова можеби нема никогаш да го доживееме. -Историја, историја е, никогаш може во живот нема веќе да го доживееме ова. Еднаш во 100 години може да се случи ова, може и пак ќе се случи. Како и да е ова за цела Македонија, за Скопје, за Вардар, за секој што сака спорт, ова нешто што еднаш се живее во животот и се доживува, изјави тој.
| | веќе видена | слични
2 копии

Плоштадот Македонија беше преполн со луѓе кои ја прославуваа големата победа на Вардар во финалето на Лигата на шампионите. Европската титула на скопскиот тим ја разбуди славеничката атмосфера меѓу сите Македонци. На плоштадот беше и Јохан Тарчуловски, поранешен водач на навивачката група Комити, најверните навивачи на Вардар. Јохан во изјава за Курир кажа дека ова е историја, дека ова можеби нема никогаш да го доживееме. -Историја, историја е, никогаш може во живот нема веќе да го доживееме ова. Еднаш во 100 години може да се случи ова, може и пак ќе се случи. Како и да е ова за цела Македонија, за Скопје, за Вардар, за секој што сака спорт, ова нешто што еднаш се живее во животот и се доживува, изјави Тарчуловски.
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АЈДЕ, АЈДЕ ВАРДАРЕ: Ечеше и се тресеше плоштадот во Скопје, дојдоа илјадници луѓе (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: