Театарски перформанс на младата режисерка Нина Николиќ во Битола


Како дел од прославата за 9 Мај - Денот на победата над фашизмот,,а во рамки на концертот "Еден ден на војната" на 7-ми мај во Битола на Широк Сокак со почеток во 19:30 часот, ќе биде изведен театарскиот перформанс во режија на Нина Николиќ. Таа е млада режисерка чии поставки се познати и надвор од Македонија. Особено голем успех бележи со претставата која е во копродукција на Македонскиот народен театар и Скопје филм-студио, "Разговори во четири очи". Со оваа претстава беа срдечно пречекани и во Русија - првото гостување се случи на крајот на минатата година во Санкт Петербург, а второто беше во февруари оваа година во градот Чељабинск. За 7-ми мај, заедно со Катина Иванова, Дарја Ризова и Благој Веселинов подготвија краток приказ за херојството на македонските партизанки во НОБ. "Еден ден на војната" закажан за 7-ми мај во Битола е во организација на Амбасадата на Руската Федерација и Почесниот руски конзулат во Битола.
| | веќе видена | слични

Русија никогаш не била и нема да биде поразена. Руската армија е подготвена да се справи со која било закана, порача рускиот претседател Владимир Путин на одбележувањето на 72-годишнината од победата над фашизмот во Втората светска војна. - Никогаш нема да заборавиме дека слободата на Европа и долгоочекуваниот мир на планетата ги извојуваа токму нашите татковци, дедовци и прадедовци. Победата на Советскиот Сојуз над фашизмот засекогаш ќе остане забележана во историјата на човештвото како кулминација на триумфот на разумот над варварството - истакна Путин. Со парада на руската војска во Москва вчера беше одбележан Денот на победата над фашизмот во Русија, а и преостанатиот дел на светот го одбележа триумфот на сојузниците во Втората светска војна. Шефот на руската држава порача дека Москва секогаш го поддржувала мирот.- Лекциите од минатото нѐ повикуваат да бидеме внимателни. Русија е отворена за соработка и секогаш е на страната на силите на мирот. Настаните од минатото ни наметнуваат голема одговорност пред ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Воената парада во Москва го започна одбележувањето на Денот на победата над фашизмот, а од Црвениот плоштад беше порачано дека ниту има ниту ќе има сила која ќе може да го пороби рускиот народ, пренесуваат светските агенции. Русија и светот прославуваат 72 години од победата во Втората светска војна. „Лекциите од минатото нè повикуваат да бидеме внимателни“, порачал рускиот претседател Владимир Путин, додавајќи дека руските воени сили можат да одбијат каков било напад и да реагираат на секоја закана. Според него, Русија е отворена за соработка и секогаш е на страната на мирот. „Случувањата од минатото ни наметнуваат голема одговорност пред идните поколенија, да им го пренесеме духот на големата победа и да обезбедиме мир и стабилност“, додал рускиот претседател. Путин порачал дека Русија е подготвена на соработка со меѓународната заедница во борбата против тероризмот, екстремизмот и неонацизмот, повикувајќи ја меѓународната заедница на консолидација во оваа борба. „Денес животот нè тера да го зголемиме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод 72 – та годишнина од победата над фашизмот,9 Мај,Основната организација на борците од Народно ослободителната војна во Македонија од Струга пред платото на седиштето на организацијата,приреди свечен собир за граѓаните од Струга и околината,и гости од соседниот Охрид со што свечано го одбележа Денот на победата над фашизмот. Девети Мај есветски празник и неговото одбележување заедно со другите земји од антифашистичката коалиција претставува голема свечаност. И Република Македонија и Струга со околината како дел од таа антфашистичка коалиција даде свој придонес во победата на фашизмот,затоа граѓаните од Струга и Струшко имаат голема заслуга за светскиот мир и треба да го празнува овој ден. На,Денот на победата на фашизмот,свеченоста започна со положување на свежо цвеќе на споменикот на борците од НОВ и на бистите од паднатите борци . Во просториите на организацијата,за значението на празникот зборуваше претседателот на Опшинската Основна организација на борци за Струга Ајрадин Мемети,кој истакна,ниту ...
| | веќе видена | слични

Русија ja оддржа годишната Парада на победата на Црвениот плоштад во Москва. Државата го одбележува  9 мај и  72 години од победата над Нацистичка Германија за време на Втората светска војна (1939-1945). За разлика од парадата во 2015 година, кога беа навршени 70 години од победата, овогодинешната парада беше скромна. Учествуваа околу 10 000 војници и 114 единици со  борбена техника. Оваа година на парадата зедоа учество и руски пилоти кои учествувале во антитерористичката кампања во Сирија. „Триумфот над оваа ужасна тоталитарна сила секогаш ќе остане во историјата на човештвото како најголем триумф на животот и разумот над смртта и варварството. Треба да се запамети дека победата беше извојувана со  огромни цена, неповратна загуби, војната ги одзеде животите на милиони” , истакна рускиот претседател.. „Вооружените сили на Руската Федерација се подготвени да одбијат секаква  закана “, - додаде Путин. „Никогаш нема да заборавиме дека нашите татковци, дедовции прадедовци ни се бореа и ја освоија слободата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Победата над фашизмот се одбележува и прославува во голем број држави низ светот. Македонија го одбележа денот со дефиле на единиците на АРМ во касарната Илинден, панел дискусија и свечена академија во МНТ. Централната манифестација во светот по повод победата над фашизмот ќе се одвива во Москва каде на Црвениот плоштад ќе прошетаат припадници на руската армија и ветерани од Втората светска војна. Втората светска војна, најкрвавата војна на човештвото, избувна откако Нацистичка Германија изврши инвазија врз Полска на 1 септември, 1939 година. На 22 јуни 1941 година, Германија го нападна Советскиот Сојуз. Војната заврши на 9 мај, 1945 година. Безусловна капитулација на Третиот Рајх била потпишана во разрушениот Берлин, неколку минути по полноќ. Капитулацијата била потпишана од фелдмаршалот Вилхелм Кајтел, генералот Ханс Јирген Штумпф и адмиралот Ханс Георг фон Фридебург. Од страна на сојузниците договорот го потпишаа рускиот маршал Георги Жуков и британскиот генерал Артур Тедер.
| | веќе видена | слични
2 копии

На 72-годишнината од капитулацијата на нацистичка Германија во Втората светска војна, рускиот претседател Владимир Путин им оддаде почит на жртвите од војната чијшто фронт се прошири низ 61 држава. Во период од речиси 6 години, загинаа меѓу 55 и 60 милиони луѓе. „На Советскиот Сојуз нацистите му го задале најголемиот удар, но нема да има сила која ќе го покори нашиот народ. Го свртевме крвавото тркало во спротивна насока и го уништивме нацизмот. Мирот го извојуваа нашите татковци, дедовци и прадедовци. Им порачувам дека никогаш нема да се срамат од нас. Ќе ја пренесеме вистината и на следните поколенија“, изјави рускиот претседател Владимир Путин. На Црвениот плоштад продефилираа над 10 илјади војници, беа претставени стотици делови од различни типови на оружје и на воена техника, а спектакуларен настап имаше и воениот ансамбл. Новитет во парадата беа проектилите кои се користат во војната на Арктикот каде што Русија создава нови бази, како и новото младинско движење „Јунармија“. На истиот датум, Брисел го ...
| | веќе видена | слични

Ви го честитам празникот, Денот на победата! Под тресокот на чизмите на 10 илјади војници на Црвениот плоштад, Русија по 72-ри пат ја демонстрираше воената моќ. 114 различни оружја и воена техника продефилираа пред ѕидините на Кремљ. Парадата по повод Денот на победата симболично ја отворија тенковите Т-34, со кои Црвената армија во 1945-тата влезе во Берлин, навестувајќи го подот на фашизмот. Следуваа најсовремените тенкови Армата, ракетните комплекси земја воздух БУК и ТОР, а прв пат беа прикажани и ракетните системи за делување во поларни услови. Свое деби прв пат имаше и младинската војска, составена од 90 илјади девојки и момчиња. Единствено недостасуваше авијацијата. Презентација на 72 летала прв пат беше одложена поради лошото време, иако руските власти потрошија шест милиони евра за вештачко расчистување на небото. Путин ја загуби битката со природата, но не и одлучноста, за како што рече, Русија да ги зачува мирот и стабилноста. Вообичаено имаше порака и за Меѓународната заедница. - Лекциите од ...
| | веќе видена | слични
24 копии

Со повеќе активности во Македонија денеска ќе биде одбележан 9 Мај - Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот. Со повеќе активности во Македонија денеска ќе биде одбележан 9 Мај - Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот. Над 30 настани низ целата земја ќе организира и поддржи Делегацијата на Европската унија, во партнерство со повеќе организации, амбасади и општини, по повод одбележувањето на 67. роденден на ЕУ - Денот на Европа, чија цел е и да го доближи процесот на евроинтеграции поблиску до граѓаните. Како што информираат од Делегацијата на ЕУ, станува збор за најразлични настани поврзани со спортот, како Скопскиот маратон и турнири во фудбал, настани од културата, потоа годишниот матурски танц за матурантите од средните училишта, како и бројни дебати, предавања, натпревари и локални фестивали. По повод Денот на Европа, а со цел да ја прослават европската идеја на локално ниво, денеска во 12 часот хепенинзи ќе одржат членовите на ЕУ Инфо мрежата – ЕУ инфо точките во општините Дебар, ...
| | веќе видена | слични

Покрај ракетните постројки, на парадата се појавија и легендарните тенкови Т-34 кои беа составен дел од некогашната Црвена армија со која Советите во текот на Втората светска војна го прегазија фашистичкиот режим на нацистичка Германија Војници во маскирни униформи, качени на тенкови и транспортери, балистички нуклеарни проектили, лансирни рампи, артилерија, противракетни топови беа дел од армадата со која Русија повторно ја покажа својата воена надмоќ во светот. Пред претседателот Владимир Путин со строев чекор поминаа повеќе од 10.000 војници и офицери од речиси сите ешалони на руската армија на денешната воена парада со која беа одбележани 72 години од победата во Големата татковинска војна, односно од победата над фашизмот . Путин во својот говор нагласи дека нема сила во светот која може да ја покори Русија. ОЧИ В ОЧИ СО ПУТИН: Парадата во Москва снимена од тенк на Црвениот плоштад
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 151 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Театарски перформанс на младата режисерка Нина Николиќ во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: