Црното вино-лек за многу болести

Црното вино-лек за многу болести Алкохолните пијалаци, посебно црното вино, ако се земаат во умерени количини, би можеле да бидат лек против многу болести, тврди новинарот Тои Едвардс кој проучил бројни студии на оваа тема. Во книгата i "The Good News About Booze" тој наведува дека алкохолните пијалаци, а посебно црното вино, можат да бидат одличен лек против настинките, срцевите тегоби, но и за проблеми со либидото. За потребите на книгата, Едвардс проучич бројни студии што се објавени ширум светот, меѓу кои е и истражувањето на научниците од престижниот Универзитет Харвард кои во тек на 12 години следел 12.000 мажи кои боледувале од висок притисок. Резултатите од оваа студија покажале дека мажите кои пијат црно вино во умерени количини имаат помалку изгледи да доживеат срцев удар. Виното штити од појава на рак, е исто така еден од заклучоците на Едвардс. Имено, жените кои секојдневно пијат вино имаат 42 проценти помали шанси да заболат од рак на дојката, додека мажите кои ќе испијат четири чаши ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црното вино-лек за многу болести

Од:
До кого (е-маил):
Порака: